O co chodzi z kryzysem w Zjednoczonej Prawicy? Dlaczego oni się spierają

2020-09-22 12:52 ZPL
Sejm uchwalił piątkę Kaczyńskiego o ochronie zwierzą
Autor: EAST NEWS 17. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Wieczorne głosowania

Napięta sytuacja w obozie Zjednoczonej Prawicy trwa od zeszłego tygodnia, kiedy posłowie zajmowali się tzw. piątką dla zwierząt. Część polityków związanych z obecną władzą zagłosowała jednak przeciw, a część wstrzymała się od głosu. O co tak naprawdę chodzi w sporze w Zjednoczonej Prawicy? Postanowiliśmy uporządkować najważniejsze fakty.

Projekt nowelizacji ustawy, znany lepiej jako "Piątka dla zwierząt" powstał po reportażu portalu Onet. W materiale mogliśmy zobaczyć, w jakich warunkach przetrzymywane są zwierzęta futerkowe. Jarosław Kaczyński postanowił działać i na specjalnej konferencji prasowej zapowiedział zmiany ustawie o ochronie zwierząt. Prezes PiS zadeklarował uchwalenie m.in. zakazu hodowli zwierząt futerkowych, czy zakaz wykorzystywania zwierząt do przedstawień cyrkowych. Przeciwko zmianom bardzo mocno protestowali rolnicy, ale ta manifestacja nie skłoniła rządzących do zmiany zdania. Sejm przegłosował nowelizację ustawy, choć nie obyło się bez tarć: przeciwko takiemu rozwiązaniu zagłosował Zbigniew Ziobro, zaś od głosowania wstrzymał się Jarosław Gowin. Ostatecznie za ustawą głosowało 356 posłów, przeciw było 75, zaś 18 wstrzymało się od głosu.

Ta sytuacja może oznaczać, że z rządu wystąpi Porozumienie Jarosława Gowina oraz Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro. Jeśli Prawu i Sprawiedliwości nie uda się nakłonić innych partii do koalicji, czeka nas prawdopodobnie rząd mniejszościowy. W przeciwnym razie, czekają nas przedterminowe wybory do Sejmu i Senatu.

Wielka awantura w Sejmie. Ustawa o ochronie praw zwierząt

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.