Obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Ważne słowa Dudy RELACJA

2020-01-27 17:56 Paula, mmb, DAB
Obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz
Autor: AP Obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz

W poniedziałek obchodzona jest 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W uroczystościach upamiętniających tamto wydarzenie biorą udział byli więźniowie obozu, a także najważniejsi przedstawiciele władzy. Relację z uroczystości wyzwolenia obozu Auschwitz śledźcie na Se.pl.

W poniedziałek 27 stycznia 2020 roku przypada 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Uroczystości upamiętniające 75. rocznice niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz organizowane są w całej Polsce. Jednak główne obchody zaplanowano w miejscu byłego obozu. To tam zjechali byli więźniowie obozu,najważniejsze osoby w państwie i zagraniczni goście.m Organizatorami uroczystości rocznicowych jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Do Muzeum Auschwitz przybyli ocaleni m.in. z Holokaustu ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Australii i kilku krajów europejskich. Udział w uroczystościach bierze prezydent Andrzej Duda. Relacja z uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau śledźcie na Se.pl. Najnowsze informacje zobaczycie na górze strony. Odśwież stronę [F5]

17:55 Teraz, na miejscu głównych uroczystości odbywają się modlitwy ekumeniczne

17:38  - Ci męczennicy dziś nam się przyglądają i krzyczą chórem: "nie bądźcie cisi, nie pozwólcie, by to się kiedykolwiek jeszcze zdarzyło jakiemukolwiek narodowi" - powiedział, kończąc przemówienie Lauder.

17:26 - Hitler krok za krokiem testował świat. Przekonał się i mógł budować to miejsce, tę fabrykę śmierci. Wielu prowadziło do "Auschwitzu". Na szczęście w całej Europie znalazła się garstka tych niezdeprawowanych, którzy zachowali się inaczej. Zwykli ludzie, którzy ryzykowali swoim życiem i życiem rodziny. Sprawiedliwi wśród narodów świata. Ci nie-żydzi ryzykowali wszystkim. Ludzie honoru. Nigdy, nigdy ich nie zapomnimy, niech Bóg ma ich w swojej opiece mówi przedstawiciel "Filarów Pamięci"

17:23 - Jestem tutaj jako Żyd. A przecież dla wszystkich Żydów, którzy gdziekolwiek są, to potworne miejsce Auschwitz stało się nieodłączną częścią nas wszystkich. To potworna blizna po potwornym urazie. Nigdy jej nie stracimy, a ból nigdy nie ustanie - mówi Lauder.

17:18 Głos zabierze teraz przedstawiciel „Filarów Pamięci” Ronald S. Lauder.

17:10 - Wojna to sztuka zabijania, kto więcej zabija, ten zwycięża. Rodzin ona przemoc po obydwu stronach. Zamazuje granice między dobrem i złem. Żeby tego nie było, musi być pojednanie między narodami. Ale pojednanie bez prawdy będzie tylko mostem bez poręczy. Można będzie przechodzić, ale nie bez obaw - mówił ocalały z Auschwitz Stanisław Zalewski.

16:57 Marian Turski opowiadał swoją makabryczną opowieść z przeszłości. Jego słowa zapierały dech w piersiach: - W Berlinie pojawia się ławka, a tam napis: "Żydom nie wolno tu siedzieć". Nie jest to miłe, ale jest tyle ławek. Można usiąść w innym miejscu. Obok pływalnia, a tam napis: "Żydom wstęp wzbroniony". No, nie jest to przyjemne, ale w Berlinie tyle miejsc do kąpania się, jakoś to będzie. Dalej napis: "Dzieciom żydowskim nie wolno się bawić z dziećmi niemieckimi", dalej: "Żydom sprzedajemy żywność tylko do 17:00" - wspominał ocalony. - Wszystko sobie jakoś tłumaczymy. Dlaczego? Bo oswajamy się z myślą, że można kogoś wykluczyć i stygmatyzować - kontynuował swoje przemówienie Marian Turski. - I tak stopniowo, dzień za dniem ludzie zaczynają przywykać do myśli, że ta mniejszość jest inna i może być wypchnięta ze społeczeństwa. To już jest straszne i niebezpieczne - mówił i dodał: "To początek tego, co za chwilę może nastąpić. Później wszystko postępuje szybko i gwałtownie. Zakazy pracy, getta i zagłada - przemawiał ocalony. 

16:55 Ocalony wspomniał słowa austriackiego prezydenta, które ten wypowiedział podczas spotkania z nim: "Auschwitz nie spadło z nieba". - "Może to banalne, ale zastanówmy się nad tym i przenieśmy się na chwilę myślami we wczesne lata 30-te do Berlina – kontynuował swoją opowieść były więzień obozu Marian Turski. 

16:45 Głos zabrał kolejny świadek tamtych czasów, który przeżył obóz. - "Byłem tu niemal do ostatniej chwili przed wyzwoleniem" – wspomina Marian Turski. Dalej opowiada: 18 stycznia zaczęła się moja ewakuacja, która po sześciu dniach okazała się marszem śmierci dla więcej niż połowy moich towarzyszy. Nie doczekam już kolejnego jubileuszu". W dalszej części swojego przemówienia zaznaczył: - "Chciałbym coś powiedzieć mojej córce i wnukom, a także ich rówieśnikom były więzień obozu. Po tylu latach od wojny młodzi ludzie są znużeni tym tematem i ja ich rozumiem. Nie będę więc opowiadał o moich cierpieniach i o tym, jak kończyłem wojnę ważąc 32 kilogramy. Nie będę też mówił o tragedii rozstania z najbliższymi, kiedy widzisz po selekcji, co ich czeka. Nie, nie będę o tym mówił. Chciałbym mówić o Was – o młodych ludziach – dodał.

16:38 Elza Baker została zamknięta w obozie cygańskim. W obozie w Auschwitz doświadczyła skutków prześladowania, masowego ludobójstwa. Z przemówienia dowiadujemy sie, że przed komorami gazowymi stały długie kolejki więźniów, zewsząd było słychać przerażające krzyki. Przeżyła dzięki szczęściu i wielkoduszności towarzyszy.

16:35 Drugą byłą więźniarką, która zabrała głos w czasie głównych uroczystości jest Elza Baker. - "Byłam w Auschwitz jako ośmioletnia dziewczynka" – od tych słów rozpoczęła swoje przemówienie. Ocalona dodała, że pragnie podziękować Polakom za to, że zachowali ten były obóz i za to, że uczynili z tego miejsca miejsce pamięci znane na całym świecie. Dalsze przemówienie ocalonej musiała odczytać inna osoba, Elza Baker nie mogła kontynuować, gdyż ma problemy ze wzrokiem. 

16:25 - "Gdzie był świat, który widział i słyszał i nic nie robił?" - pyta ocalona. W pewnym momencie odrzuciła kartki z przemówieniem. - "Powiem z serca, a nie z kartki. Byłam tu do chwili wyzwolenia obozu. Do końca pracowałam. Schorowana, chuda, jadłam to, co przynieśli ludzie zgładzeni po wejściu do obozu - powiedziała była więźniarka Batszewa Dagan. Zadała też pytanie: - "Jak mogłam to jeść...?" Po chwili odpowiedziała: - "Wtedy mogłam". Swoje wystąpienie kończy słowami. Co mam powiedzieć? Że chciałabym płakać, bo tylko łzami mogłabym oblać tę straszną przeszłość. Nawołuje również do zebranych o podtrzymywanie pamięci o tragicznych wydarzeniach z Auschwitz.

16:15 Batszewa Dagan wspomina w swoim przemówieniu, jak została pozbawiona włosów w obozie. - "Moja dłoń dotknęła gołej czaszki, obca postać... czy to jestem ja?" - mówi głosem pełnym emocji. - "Gdzie moja korona, którą robiłam sobie ze splecionych w warkocze włosów?" - dodaje ocalona.

16:02 Rozpoczynają się przemówienia byłych więźniów nazistowskiego obozu zagłady. Jako pierwsza przemawia świadek tragicznych wydarzeń tamtych czasów Batszewa Dagan. - "Nie wiem, czy to prawda, czy sen, że jestem tutaj z Wami 75 lat później. Trudno mi ukryć moje uczucia" - mówi była więźniarka nazistowskiego obozu nie kryjąc łez wzruszenia. 

15:57 Prezydent podkreślił, że ma przywilej i zaszczyt ponowić zobowiązanie, by zawsze pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co się tutaj wydarzyło. Przypomniał też, że Polacy przyjęli to zobowiązanie na siebie już wtedy, kiedy dokonywał się Holokaust, kiedy nasi poprzednicy z narażaniem własnego życia nieśli ratunek mordowanym Żydom, jako pierwsi nieśli światu prawdę o Zagładzie i domagali się reakcji od światowych mężów stanu.

15:55 - "To miejsce to materialny dowód i symbol Holokaustu. Stajemy więc dziś tu i pochylamy głowy przed ofiarami najczarniejszej w dziejach ludzkości zbrodni" -powiedział Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu. 

15:50 "Jesteśmy w fabryce śmierci, Holokaust był zbrodnią wyjątkową w dziejach ludzkości" - mówi Prezydent RP.

15:45 Trwa przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy. - "Mija 75 lat od zakończenia tego potwornego, przerażającego koszmaru" - powiedział polski prezydent.

15:43 Rozpoczęła się ceremonia przy bramie głównej byłego niemieckiego nazistowskiego obozu

15:00 Trwają przygotowania do najważniejszej części dzisiejszych uroczystości

14.04 Główne uroczystości rozpoczną się  punktualnie już o 15.30. 

13.18 Piękny gest. Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Izraela Reuwena Riwlina. Złożyli wieniec przed pomnikiem Witolda Pileckiego. 

12.39 Politycy pamiętają o wydarzeniach z 27 stycznia 1945 roku. Robert Biedroń, kandydat na prezydenta napisał na Facebooku: - Przemoc, nienawiść i nietolerancja towarzyszą człowiekowi od początku naszej historii. Ciemna strona naszej natury zawsze czai się w pobliżu. W czasach pokoju mówimy do siebie „Nigdy więcej wojny!” wspominając np. tragedię II Wojny Światowej i piekło Holokaustu, które rozegrało się przecież nie tak dawno temu.

12.14 Trwa wystąpienie prezydentów Polski i Izraela. Andrzej Duda: - Jestem wzruszony, że tak wielu tych sprzed 75 lat przybyło do Oświęcimia, że są z nami. (...)  z wielką przykrością przyjąłem, że na konferencji w Yad Vashem całkowicie pomięto udział Polaków w walce przeciwko sprawcom Holokaustu. Choćby tylko z tej przyczyny nie mogłem być tam obecny 

11.47 O dzisiejszej rocznicy pamięta premier Mateusz Morawiecki. Mocne słowa: - Niemiecki nazistowski obóz Auschwitz-Birkenau to symbol okrucieństwa, które nie mieści się w jakiejkolwiek definicji.

11.18 Kilka słów na temat Auschwitz umieściła w Internecie Beata Szydło, która urodziła się w Oświęcimiu i doskonale zna tamte okolice. W sieci pojawił się jej bardzo poruszający wpis: - (...) Kiedy byłam uczennicą liceum, każdego dnia przejeżdżałam obok Auschwitz. Autobus wypełniony po brzegi jadącymi do pracy ludźmi, młodzieżą, która zmierzała do swych szkół, mijał rutynowo obozowe bloki, wieżyczki strażnicze, za szybami migało charakterystyczne ogrodzenie, zwieńczone kolczastym drutem. Lager, obóz, muzeum. Po naszej stronie Oświęcim, za ogrodzeniem Auschwitz. W autobusie gwar, rozmowy, śmiechy. Po prostu życie. Po drugiej historia śmierci. SPRAWDŹ, CO NAPISAŁA BYŁA PREMIER

10.06 Przerażające wspomnienia z obozu: PRZECZYTAJ KONIECZNIE

9.39 Na uroczystościach pojawiła się córka rotmistrza Witolda Pileckiego, Zofia Pilecka. 

8.32 Rozpoczęły się uroczystość 75. rocznicy wyzwolenia obozu: 

8.14 Kiedy miała 19 lat została aresztowana za druk i kolportaż podziemnej prasy. Do Auschwitz trafiła po tym jak podpisała deklarację, że jest „wrogiem narodu niemieckiego”. Została numerem 44 165. Alina Dąbrowska (97 l.) przeżyła pięć obozów koncentracyjnych i dwa marsze śmierci. - To był paraliżujący strach. Jeśli istnieje piekło, to ono musiało dokładnie tak wyglądać – mówi Alina Dąbrowska w poruszającej rozmowie z dziennikarką „Super Expressu”.

7.39 Już w niedzielę wieczorem odbyła się pierwsza część uroczystości związanych z 75. rocznicą. W oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy odbyła się wieczorem msza. Uczestniczyli w niej prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą oraz kilkudziesięciu ocalałych byłych więźniów Auschwitz. ZOBACZ - KLIKNIJ

7.29 Początek uroczystości już o godzinie 8.30. To wtedy byli więźniowie obozu Auschwitz wraz z prezydentem Andrzejem Duda złożą wieńce i zapalą znicze przed Ścianą Śmierci przy bloku 11. 

7.16 Równo 75 lat temu doszło wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. 

Obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz
Autor: EAST NEWS Obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz