Obowiązkowe szczepienia w Polsce? Bodnar: Można wprowadzić gdy…

2021-07-28 22:01
Adam Bodnar
Autor: East News

W obliczu nadciągającej IV fali koronawirusa i coraz bardziej rozprzestrzeniającego się wariantu delta, coraz częściej dyskutuje się o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień przeciw covid-19. Obecnie w Polsce w pełni zaszczepionych jest 17,1 mln osób. To nadal zbyt mało, by mówić o odporności populacyjnej. Do kwestii obowiązkowych szczepień w Polsce odniósł się właśnie były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Co z legalnością obowiązkowych szczepień w Polsce? W jaki sposób rząd taki obowiązek mógłby w ogóle wprowadzić? Zdaniem byłego RPO z punktu widzenia praw człowieka, obowiązkowe szczepienia można wprowadzić gdy jest to uzasadnione zdrowiem publicznym. - Ja wielokrotnie byłem pytany też, jakie jest podejście Rzecznika do tych kwestii [konstytucyjności zróżnicowania obostrzeń] i my zawsze odpowiadaliśmy jednym głosem. Musi być ustawa. To znaczy jeśli ograniczamy dostęp do różnych miejsc, z których może skorzystać każdy obywatel. To żeby ograniczyć, to kierując się takim kryterium jak to czy ktoś jest zaszczepiony, czy też nie, to musi to być uregulowane ustawą i nie da rady inaczej moim zdaniem tego zrobić – powiedział Adam Bodnar w TVN24. - Pojawia się w debacie czasami taka kwestia czy w ogóle możliwe, bo czym innym jest wprowadzenie przywilejów, a czym innym jest wprowadzanie obowiązkowych szczepień dla wszystkich. I tutaj jest standard praw człowieka zresztą sformułowany kilka miesięcy temu przez Europejski Trybunał  Praw Człowieka w Strasbourgu, gdzie Trybunał powiedział, tak jest to zgodne z konwencją, aby wprowadzać obowiązek szczepień jeśli to jest uzasadnione zdrowiem publicznym. Oczywiście znowu pod warunkiem, że jest to wprowadzane ustawą. Także te argumenty, że moja autonomia, moja wolność, moja cielesność ma pierwszeństwo, nie są uzasadnione z punktu widzenia praw człowieka, bo Trybunał rozważył te wszystkie racje w kontekście sprawy, jednej sprawy z Republiki  Czeskiej i uznał, że zdrowie publiczne jest wartością, która uzasadnia ograniczanie naszych praw i wolności i wprowadzanie tego typu mechanizmów jak obowiązkowe szczepienia – dodawał Bodnar.

Express Biedrzyckiej - Bolesław Piecha: Obowiązek szczepień to ostateczność
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE