Odwiedziny w szpitalach? Wiceminister Kraska zabrał głos. Wskazał jeden ważny szczegół

2021-07-16 7:27
Waldemar Kraska: Poszerzymy katalog zachęt do szczepień
Autor: Radio Plus

Przez pandemię koronawirusa odwiedziny w szpitalach stały się niemożliwe. Wiele osób bardzo nad tym ubolewało. Niebawem jednak to może się zmienić. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie z PAP przyznał, że trwają dyskusja nad przywróceniem możliwości odwiedzin, ale pod jednym warunkiem: - Zastanawiamy się nad wprowadzeniem odwiedzin w szpitalach dla osób, które są w pełni zaszczepione - wyjaśnił.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, zapytany o to, czy resort ma zamiar wprowadzić odwiedziny pacjentów tylko przez osoby w pełni zaszczepione, przyznał, że analizowano takie rozwiązanie, ale decyzja nie zapadła, trwa dyskusja na ten temat. - Na pewno mamy dziś problem z odwiedzinami w szpitalach. Zgłaszają to niejednokrotnie bliscy osób, które przebywają w szpitalach w stanie ciężkim, a oni nie mogą ich odwiedzić. W tej chwili analizujemy sytuację i zastanawiamy się, czy wprowadzić odgórnie unormowanie dotyczące odwiedzin w szpitalach przez osoby w pełni zaszczepione, czyli bezpieczne dla hospitalizowanych pacjentów. Bezpieczeństwo jest tu najważniejsze – powiedział Kraska. Jak dodał decyzja w tej sprawie być może zostanie podjęta już w najbliższym czasie.

Rząd wprowadzi obowiązkowe szczepienia? Jasna deklaracja Dworczyka

Waldemar Kraska zaznaczył, że, poza wytycznymi konsultantów krajowych, w sprawie odwiedzin nie ma odgórnych wytycznych obowiązujących wszystkie szpitale: - W niektórych z nich przed odwiedzinami pacjenta trzeba zrobić test antygenowy. Warto jednak pamiętać, że ryzyko jest obustronne. Osoba niezaszczepiona, wchodząc do szpitala, również może się zakazić – zaznaczył wiceminister.

Szczepienie przypominające? Wiceminister zdrowia wyjaśnia

Zapytany o to, czy konieczne będzie wkrótce wykonanie szczepienia przypominającego, stwierdził, że toczy się na ten temat dyskusja. - Nie ma wyników badań potwierdzających wartość kolejnego szczepienia. Po przedstawieniu badań decyzje kierunkową podejmie Europejska Agencja Leków. Niektóre kraje sygnalizują już dziś, że trzecią dawką będą szczepić osoby z grup ryzyka, starsze lub ze spadkiem odporności. Za wcześnie jednak, by o tym mówić. Pewnie będzie to kwestia, która powróci we wrześniu, kiedy zapadną jakieś decyzje  – zauważył wiceminister zdrowia.

Sedno Sprawy - Waldemar Kraska
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE