Oficjalne wyniki wyborów 2020. Dane z PKW

2020-07-12 21:21 PMar
Urna wyborcza
Autor: Grzegorz Kluczyński

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda zwycięzcą drugiej tury wyborów prezydenckich: tak wskazują wyniki exit poll pracowni IPSOS, które zaprezentowano w niedzielę o 21. Andrzej Duda miał zdobyć 50,4% głosów, zaś Rafał Trzaskowski 49,6 %. Tak minimalna różnica wskazuje, że pozostaje nam czekać na oficjalne wyniki Państwowej Komisji Wyborczej. Kiedy można ich się spodziewać?

Kto wygrał ostateczne starcie w drugiej turze wyborów prezydenckich, która odbywała się w niedzielę 12 lipca 2020? Według sondażu exit poll pracowni IPSOS (zrealizowanego na zlecenie TVP, TVN i Polsatu), wybory prezydenckie dosłownie o włos wygrał Andrzej Duda z wynikiem 50,4 proc. Jego rywal, Rafał Trzaskowski osiągnął wynik 49,6 proc. Jeżeli ten wynik potwierdzi się w danych PKW, przez kolejne 5 lat Andrzej Duda będzie pełnił najwyższe stanowisko w państwie.

Zobacz: Kaczyński w lokalu wyborczym. Czekała go PRZYKRA NIESPODZIANKA. Można się WŚCIEC. Wybory 2020

Wybory 2020 wyniki exit poll
Autor: Super Express

Standardowo pierwsze wyniki głosowania pojawiły się już po zamknięciu lokali wyborczych, będą to jednak wyniki tylko na podstawie sondażu exit poll. Jest on przeprowadzany wśród wyborców, którzy wychodzą z miejsc, gdzie oddawali swój głos. Ankieterzy pytają ich o to, na na kogo zagłosowali. Wyniki są spisywane i sumowane, a następnie podawane jako przybliżone wyniki wyborów. W badaniu exit poll błąd statystyczny nie powinien przekroczyć 3 procent.

W niedzielę późnym wieczorem poznamy też wyniki late poll. To badanie, które realizowane jest już po zakończeniu głosowania. Uwzględnia się w nim informacje zebrane od wyborców w ciągu dnia, które ankieterzy uzupełniają o informacje o cząstkowych wynikach wyborów, pozyskanych z losowo wybranych komisji wyborczych. W ten sposób powstaje prognoza wyników wyborów, uważana za nieco bardziej precyzyjną niż exit poll.

Oficjalne wyniki wyborów 2020 drugiej tury wyborów prezydenckich powinniśmy poznać w poniedziałek 29 czerwca. Ogłosi je Państwowa Komisja Wyborcza.

Wiadomo, że zaprezentowane wyniki nie uwzględniają póki co głosowania Polaków za granicą. Korespondent RMF FM zdradził na Twitterze pewne dane:

II Tura wyborów: tak głosowali Polacy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze