Sejm. Zepsuł się system do głosowania. Poseł zły: "Chaos!" Co dalej?! [RELACJA]

2021-10-13 15:05
Sejm
Autor: Sejm

Dzisiejsze posiedzenie Sejmu nie rozpoczęło się w spokojnym trybie. Już na początku posiedzenia doszło do awantury, którą zapoczątkował wniosek Bartłomieja Sienkiewicza ws. przerwy. Sienkiewicz zaapelował do parlamentarzystów, by wyciągnięte zostały konsekwencje od członka Kolegium IPN Krzysztofa Wyszkowskiego. Co wydarzyło się dalej?

Niedzielne protesty prounijne, które przetoczyły się przez Polskę zjednoczyły osoby popierające ideę wspólnoty europejskiej. Jednak podczas manifestacji w Warszawie doszło do incydentu. Robert Bąkiewicz, który reprezentuje narodowców, zagłuszał przemówienie bohaterki Powstania Warszawskiego, żołnierza AK Wandy Traczyk-Stawskiej. Na tym się nie skończyło. Do sieci trafił wpis Krzysztofa Wyszkowskiego m. in. na temat p. Traczyk-Stawskiej. Członek Kolegium IPN, opozycjonista z czasów PRL, porównał Traczyk-Stawską oraz inną uczestniczkę powstania, która brała udział w niedzielnej manifestacji do...niemieckiego zbrodniarza wojennego, pisząc: „Ci powstańcy, stając po stronie Dirlevangera (zapis oryginalny – red.)”.

Chodziło o Oskara Dirlewangera, który w czasie PW brał udział m.in. w tłumieniu go i oraz dopuszczał się gwałtów na cywilnej ludności oraz uczestniczkach PW. Wpis Wyszkowskiego zainspirował Bartłomieja Sienkiewicza do wypowiedzi, w czasie środowego posiedzenia Sejmu. Zrobiło się gorąco! RELACJA NA ŻYWO Z SEJMU. Najnowsze wiadomości zobaczysz po odświeżeniu strony. 

Express Biedrzyckiej - Marcin Przydacz: Trzeba myśleć o tym, co po stanie wyjątkowym

17:09 Właśnie trwa odczytywanie I pilnego rządowego projektu ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Odbywa się ono na posiedzeniu komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Obrony Narodowej.

16:13 II czytanie projektu nowelizacji ustawy o rachunkowości w Sejmie. Poseł Andrzej Szlachta przedstawił wszystkim sprawozdanie komisji. Z tego co usłyszeliśmy, "celem jest dostosowanie przepisów w zakresie sprawozdawczości i rewizji finansowej do aktualnej sytuacji prawnej i gospodarczej".

15:01 Tymczasem posłowie donoszą, że w Sejmie popsuł się system do głosowania. A wicemarszałek Czarzasty podał, że jeśli system zostanie naprawiony to głosowania się odbędą około godziny od ogłoszenia naprawy, by każdy zdążył. Zanim jednak Czarzasty ogłosił, co i jak, poseł Mirosław Suchoń zdążył się zdenerwować: - W Sejmie chaos. Padł system informatyczny. Nikt nic nie wie…-  napisał.  

14:57 Poseł Kazimierz Gwiazdowski przedstawił w Sejm sprawozdanie z prac Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi nad senacką propozycją zmian w Prawie łowieckim.

13:17 W Sejmie może też dziś pojawić się temat budowy muru na granicy polsko-bialoruskiej. Zapowiedź taka pojawiał się rano: - Prawdopodobnie dziś specjalna ustawa będzie omawiana w Sejmie – powiedział w środę Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. 

12:24 Aktualnie w Sejmie trwa dyskusja nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw.

10:22 Poseł PO zawnioskował o przerwę po to, aby wyciągnięto konsekwencje od Wyszkowskiego. – Składam wniosek o odroczenie obrad do czasu kiedy z Instytutu Pamięci Narodowej nie wpłynie wniosek do wysokiej izby o przeprowadzenie zmian osobowych w Kolegium IPN, polegających na wykluczeniu Krzysztofa Wyszkowskiego za jego skandaliczną wypowiedź – mówił Sienkiewicz.

Polityk nie poprzestał na wniosku ws. - To jest rzecz absolutnie niedopuszczalna, jeśli tego nie zrobimy, jeśli ten człowiek nadal będzie piastował funkcje publiczne, to chcę powiedzieć, że ci, którzy są przeciwko temu usunięciu (Wyszkowskiego z IPN – red.), nie mają już więcej prawa ani do tych barw, ani do tego znaku – ogłosił Sienkiewicz z sejmowej mównicy, pokazując przed sobą symbol Polski Walczącej. W pewnym momencie Sienkiewicz zwrócił się do prezesa PiS. - To jest automatyczne wykluczenie się ze wspólnoty, jeśli w tej chwili jest tak, że pan Bąkiewicz i pan Wyszkowski są istotą polityki PiS, to bardzo nisko pan upadł panie Jarosławie Kaczyński - kontynuował wzburzony. Przemówienie Sienkiewicza zrobiło wrażenie na innych posłach. Tuż po zakończeniu wypowiedzi rozległy się brawa polityków PO, a marszałek Sejmu Elżbieta Witek poddała ten wniosek pod głosowanie (o przerwę w obradach). Na sejmowej sali słychać było krzyki innych posłów. 

- Panie Kaczyński! Odwagi! - skandowali. 

Parlamentarzystów uciszała marszałek Witek, prosząc o zachowanie powagi. Wtedy ktoś z ław opozycji odkrzyknął: – Pani nas upomina, a Wyszkowskiego? Kto?!

Wniosek Sienkiewicza przepadł, „przeciw” głosowało 231 posłów, „za” było 198. 

Sonda
Czy Jarosław Kaczyński stworzy stabilną większość, czy konieczne będą przedterminowe wybory?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE