Olbrzymie problemy Niedzielskiego. Poseł zadał mu niewygodne pytania! Protest medyków

2021-09-15 14:03
Paweł Szramka
Autor: P. Kibitlewski

Sobotni protest medyków to odpowiedź na pogarszającą się sytuację w systemie ochrony zdrowia. Nic jednak nie wskazuje na to, aby napięta sytuacja uległa poprawie. Rozgoryczeni pracownicy państwowej opieki zdrowotnej nie przyszli na wtorkowe spotkanie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Medycy oczekują bowiem spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim. Wśród polityków nie brak głosów poparcia dla przedstawicieli różnych zawodów medycznych. Poseł Paweł Szramka (32 l.) zamieścił na swoim Facebooku wpis, w którym odnosi się do obecnej sytuacji. Młody polityk podjął nawet działania, które dotyczą Adama Niedzielskiego.

Sytuacja w systemie ochrony zdrowia nie napawa optymizmem. Doskonale wie o tym związany z kołem poselskim Polskie Sprawy, Paweł Szramka(32 l.), który wyraził swoją solidarność z ratownikami medycznymi. Szramka zamieścił w jednym z serwisów społecznościowych wpis dotyczący sytuacji ratowników. Polityk zawarł w nim informację, że skierował interpelację poselską do szefa resortu zdrowia. W interpelacji znalazło się kilka zapytań dotyczących obecnej kondycji ratownictwa medycznego. Teraz Niedzielski będzie miał olbrzymi problem, by na te trudne pytania odpowiedzieć. Od paru miesięcy ratownicy z całej Polski wypowiadają bowiem umowy. Coraz więcej mówi się o tym, że przy IV fali koronawirusa państwowy system opieki zdrowotnej utraci swą wydolność. Ma to oczywiście związek z brakami kadrowymi powstałymi wskutek wypowiedzeń umów lub przechodzeniem ratowników na zwolnienia lekarskie. O co poseł zapytał ministra? Oto treść, w której polityk zawarł pytania skierowane do ministra Adama Niedzielskiego:

"Postanowiłem zainterweniować w tej sprawie do Ministra Zdrowia(...) Interpelacja w sprawie akcji protestacyjnej ratowników medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w województwie kujawsko-pomorskim Szanowny Panie Ministrzeod początku września trwa ogólnopolski protest ratowników medycznych. Domagają się oni nie tylko wzrostu wynagrodzeń, ale także poprawy warunków pracy.13 września w kilku powiatach województwa kujawsko-pomorskiego wypowiedzenia złożyło 111 ratowników medycznych zatrudnionych na kontraktach. Jest to 100% wszystkich ratowników zatrudnionych w powiatach: brodnickim, rypińskim, wąbrzeskim i golubsko-dobrzyńskim. Sytuacja taka występuje analogicznie także w innych rejonach naszego kraju. Ponieważ zawód ratownika medycznego jest jednym z tych zawodów, dzięki którym społeczeństwo może mieć zapewnione podstawy bezpieczeństwa w zakresie ochrony zdrowia, uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania: Jakie są plany ministerstwa, gdy po okresie wypowiedzenia zakończą pracę wszyscy ratownicy, którzy w ostatnich dniach zadeklarowali odejście z tego zawodu? Czy można spodziewać się wówczas zatrudnienia tychże ratowników na umowy o pracę? Czy są rozważane jakiekolwiek plany, w jaki sposób zastąpić tychże ratowników? Czy zwiększenie stawki za tzw. dobokaretkę przełoży się bezpośrednio na podwyżki dla ratowników medycznych, czy też dyrektorzy szpitali będą mogli przeznaczać tę kwotę na dowolny cel?" - napisał na Facebooku Szramka. 

Sonda
Jak w szkolnej skali ocen oceniasz dotychczas na stanowisku ministra zdrowia Adama Niedzielskiego?
Express Biedrzyckiej - Michał WYpij: PiS to obciach. Szukają pieniędzy w kieszeniach Polaków
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE