On będzie nowym ministrem edukacji. Kim jest Przemysław Czarnek?

2020-09-30 13:08 ełem
Przemysław Czarnek wręcza nagrody Samorządom wolnym od ideologii LGBT.
Autor: Urząd Wojewódzki w Lublinie "Będzie dobrze" Adama Federa

Coraz więcej wskazuje na to, że Dariusz Piontkowski odejdzie z fotela ministra edukacji narodowej, a jego miejsce zastąpi poseł PiS, Przemysław Czarnek. Kim jest polityk, który pokieruje polską edukacją i - najprawdopodobniej - szkolnictwem wyższym?

Czarnek to były wojewoda lubelski. Funkcję tę sprawował od objęcia władzy władzy przez Prawo i Sprawiedliwość w 2015 r. do ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych, kiedy objął mandat poselski. 

Zasłynął głównie homofobicznymi wypowiedziami. W 2018 r. opublikował na swoim kanale w serwisie YouTube film, w którym komentował Marsz Równości w Lublinie, stwierdzając w nagraniu, że tego rodzaju inicjatywy służą promocji „zboczeń, dewiacji, wynaturzeń”. Kiedy Sąd Apelacyjny cofnął wydane przez Czarnka pozwolenie na przejście Marszu Równości, ten wydał oświadczenie, w którym ubolewał, iż sąd "dostrzega prawa jakiejś mniejszości". 

Rok później, na antenie TVP, Czarnek stwierdził, że "nie trzeba naukowych dowodów, żeby stwierdzić, że w związku gejów, to się mogą zrodzić tylko kamienie z nerek". 

Czarnek był także autorem artykułu opublikowanego w 2018 r. przez Kujawsko-Pomorską Szkołę Wyższą w Bydgoszczy, w którym de facto usprawiedliwiał stosowanie kar fizycznych wobec dzieci. 

"W życiu bywa tak, że słowne upomnienia i rozmowy nie wystarczają do wyeliminowania negatywnych przyzwyczajeń i zachowań. W niektórych życiowych sytuacjach zastosowanie kary fizycznej, kary cielesnej, bywa nieodzowne. I choć (...) wielu pedagogów i psychologów optuje za tzw. karą naturalną (...), to przecież jest absolutnie jasne, że nie zawsze bierne oczekiwanie na taką karę będzie uzasadnione" - napisał wtedy wojewoda. 

Czarnek jest związany z Lubelszczyzną od dziecka. Urodzony w Wielkopolsce, to właśnie na Lubelszczyźnie uczęszczał do szkoły średniej i studiował. Jest doktorem nauk prawnych, konstytucjonalistą. Wykłada na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Teraz pokieruje pracami resortu edukacji i - jak można się spodziewać - szkolnictwa wyższego. 

Express Biedrzyckiej - Bartłomiej Sienkiewicz: Czarnek to prymitywny fanatyk

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze