Oszczędzajcie na pacjentach, dostaniecie premie!

2017-09-19 4:00
NFZ
Autor: Paweł de Ville

NFZ chce zaoszczędzić na ludziach chorych na żółtaczkę typu C! Fundusz wymusza na szpitalach, aby kupowały dla nich tylko jeden, najtańszy lek. To dla pacjentów dramat, bo dla niektórych ta terapia nie jest wystarczająca. Zostaną więc bez żadnego leczenia?

Chorzy na wirusowe zapalenie wątroby typu C są załamani. A to przez projekt zarządzenia prezesa NFZ. Zgodnie z nim szpital, który kupi dla chorych najtańszy lek i zmieści się w 27 tys. zł za pełną terapię pacjenta, dostanie wyższą wycenę za swoją usługę. NFZ zapłaci mu dodatkowo za każdego pacjenta ok. 1 tys. zł więcej. Funduszowi opłaci się dawać premie, bo liczy, że zaoszczędzi do końca roku 3,5 mln zł.

- Takie zarządzenie NFZ to ewidentne skłanianie lekarzy do tego, aby leczyli taniej. Obecnie mają do wyboru cztery terapie, ale producent jednej z nich ostatnio znacząco obniżył cenę. NFZ mówi więc: leczcie tymi lekami, to dostaniecie więcej - tłumaczy Barbara Pepke z Fundacji Gwiazda Nadziei, która pomaga pacjentom chorym na żółtaczkę typu C.Nietrudno przewidzieć, jak to się skończy. Szpitale będą kupowały tylko jeden, najtańszy lek, bo po prostu będzie im się to opłacać.

- Skutek będzie opłakany, bo ta terapia jest bezpieczna, ale nie dla wszystkich. Nie nadaje się do zastosowania u ok. 20 proc. pacjentów, którzy mają specyficzny genotyp. U nich choroba rozwija się szybciej i powinni być leczeni droższymi lekami, aby nie doszło do marskości wątroby czy nowotworu. Droższe terapie będą dla nich niedostępne - alarmuje Jarosław Chojnacki, prezes Fundacji Pomocy Chorym na WZW Prometeusze.

Dla wielu pacjentów nowe wytyczne NFZ brzmią więc jak wyrok. Już teraz ograniczenia finansowe, które wprowadza NFZ, powodują, że na włączenie do programu lekowego czeka w całym kraju 14 tys. osób. Tymczasem NFZ twierdzi, że zmiany mają na celu zwiększenie dostępności chorych do leczenia. - Zmniejszenie kosztów terapii pozwoli na leczenie większej liczby pacjentów - podkreśla Andrzej Troszyński z NFZ.

Zobacz: Sportowa pasja premier Beata Szydło. TEGO się po niej nie spodziewałeś!

Przeczytaj też: Poruszająca mowa Kaczyńskiego o antysemityzmie i Izraelu

Polecamy: Poseł PiS grozi opozycji! Szybka reakcja Sikorskiego: Zapamiętajcie tę SZUJĘ!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE