Lista piosenek zakazanych przez Kościół. Nie pasują im prawdziwe hity. Dlaczego "Serce Matki" ?!

2020-08-06 7:55 AAC
Biskup Piotr Libera, Mieczysław Fogg
Autor: East News Biskup Piotr Libera, Mieczysław Fogg

Sezon ślubny w pełni. Jednak dla nowożeńców przeszkodą może być nie tylko szalejąca epidemia koronawirusa, ale także surowe kościelne przepisy! Marzy ci się ceremonia jak z amerykańskiego filmu przy dźwiękach „Hallelujah” Leonarda Cohena, czy tradycyjnego „Ave Maria” Bacha? No to musisz obejść się smakiem. Granie tych utworów w świątyniach zostało bowiem surowo zakazane przez hierarchów kościelnych. Ba, powstała nawet lista piosenek zakazanych.

Ostatnio Kuria Płocka ogłosiła, że przygotowywany jest specjalny kurs dla tych, którzy chcą śpiewać podczas uroczystości. Za jedyne 150 zł będzie można się dowiedzieć, jak dobierać piosenki na śluby, by przypadkiem nie sięgać do repertuaru utworów zakazanych, czyli świeckich. - Będziemy organizować kurs liturgiczny dla takich osób: żeby zrozumiały czym jest liturgia, jak ona przebiega, jakie śpiewy mogą być podczas niej wykonywane – czytamy na stronie internetowej tamtejszej diecezji.

ZOBACZ TEŻ: Kościół pod wezwaniem Zenona Martyniuka. O co chodzi? [FOTO]

Tylko osoby, które przejdą szkolenie będą mogły muzykować w świątyniach.

Tymczasem już wcześniej w kuriach wrocławskiej i tarnowskiej pojawiły się konkretne tytuły utworów, które są bardzo popularne wśród nowożeńców, a których wykonywać w kościołach nie wolno. Zakazane piosenki dotyczą jednak nie tylko ślubów. Wrocławski biskup Wiesław Mering (74 l.) tłumaczył jakiś czas temu, że śpiewanie podczas pogrzebu piosenki Mieczysława Fogga „Serce Matki” jest nie do przyjęcia. To wszystko jest pokłosiem specjalnej instrukcji Konferencji Episkopatu Polski, która głosi, że „należy bezwzględnie stać na straży wykonywania takiej muzyki liturgicznej, która jest autentyczną sztuką nakierowaną zawsze na świętość kultu”.

ZOBACZ TEŻ: Podszyli się pod Rydzyka. OKRUTNE żarty. Toruński duchowny WPADNIE w FURIĘ?

Lista piosenek zakazanych:

„Serce Matki” Mieczysława Fogga

„Hallelujah” Leonarda Cohena

„All You Need Is Love” zespołu The Beatles

„Love Is In The Air" Johna Paula Younga

„You Raise Me Up” Josha Grobana

„Perfect” Eda Sheerana

„Niech mówią, że to nie jest miłość” Piotra Rubika

„Ave Maria" Jana Sebastiana Bacha/Charlesa Gounoda

Od Bacha do Beatlesów. Kościół zakazał tych piosenek.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze