Parlament Europejski: Głosowanie nad rezolucją po wtorkowej debacie ws. Polski

2021-10-21 10:09
Parlament Europejski
Autor: AP Parlament Europejski

W Parlamencie Europejskim odbędzie się w czwartek głosowanie nad rezolucją po wtorkowej debacie dotyczącej tematu praworządności w Polsce, w której udział brali premier Mateusz Morawiecki i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

W Parlamencie Europejskim znów będą poruszane sprawy Polski. Europosłowie zagłosują nad projektami rezolucji w sprawie praworządności w Polsce, gorąca debata na ten temat odbyła się we wtorek [Debata w Parlamencie Europejskim. Ostra reakcja Beaty Szydło! Wszystko wygarnęła]. To w niej brał udział premier Mateusz Morawiecki, a także szefowa Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Wspomniana debata była odpowiedzią na niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał wyższość konstytucji nad prawem unijnym. Co zawiera rezolucja? Zawarto w niej opinię, że decyzja  TK podważa prawo unijne i jest w ten sposób zagrożeniem dla niezależności sędziów w Polsce i oceniona jest jako "atak na europejską wspólnotę wartości". Autorzy rezolucji zwrócili też uwagę na osoby, które brały udział w protestach antyrządowych, a popierających sędziów, wyrażając uznanie dla "dziesiątek tysięcy obywateli polskich, którzy wyszli na ulice w pokojowych masowych protestach, walcząc o swoje prawa i wolności". Autorzy tej rezolucji wzywają też Komisję Europejską, by uruchomiona została przeciw Polsce procedura naruszeniowa oraz do poszerzenia procedury o uruchamiane mechanizmu "warunkowości i wstrzymania zatwierdzenia polskiego Krajowego Planu Odbudowy do momentu wypełnienia przez Polskę wyroków TSUE" podaje Polsat News. 

CZYTAJ TEŻ>>>Awantura w Sejmie! Morawiecki o chorej wyobraźni i polexit. Opozycja krzyczy: "hańba"!

NIŻEJ GALERIA ZDJĘĆ Z WTORKOWEJ DEMATY WS. PRAWORZĄDNOŚCI W POLSCE

Sonda
Twoim zdaniem, które prawo powinno być ważniejsze?
Express Biedrzyckiej - Robert Biedroń: Morawiecki gra w ciuciubabkę z Unią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE