Paweł Kukiz da popalić PiS-owi? Ani myśli się wycofać! Padły ważne deklaracje

2022-01-27 7:45
Paweł Kukiz & Jarosław Kaczyński
Autor: EAST NEWS Paweł Kukiz & Jarosław Kaczyński

Działania Pawła Kukiza mogą w najbliższych tygodniach mocno wpłynąć na notowania PiS-u. - Jeżeli w przyszłym tygodniu dojdziemy do porozumienia, to złożymy wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej ws. inwigilacji - powiedział Polskiej Agencji Prasowej lider Kukiz'15. W środę, 26 stycznia 2022 roku, Paweł Kukiz spotkał się z przedstawicielami opozycji, by przekonać ich do poparcia jego wniosku.

Paweł Kukiz zapowiedział zamiar złożenia wniosku o powołanie w Sejmie komisji śledczej do zbadania działań operacyjnych służb wobec obywateli RP w latach 2005-2021. Celem komisji ma być ustalenie przypadków nielegalnego stosowania czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz nielegalnego pozyskiwania danych telekomunikacyjnych obywateli. W środę, 26 stycznia, Kukiz spotkał się z przedstawicielami wszystkich klubów i kół opozycyjnych ws. poparcia jego wniosku. Przekazano również niezbędnych 46 podpisów do złożenia uchwały ws. powołania komisji. Lider Kukiz'15 powiedział PAP, że rozmowa dotyczyła szczegółów, a także służyła doprecyzowaniu pewnych kwestii. - Pierwszy raz spotkaliśmy się face to face, a nie za pomocą komunikatów medialnych - zauważył. - Są pewne deklaracje, ale z całą pewnością będę musiał z nimi o tym porozmawiać - przekazał poseł. - Będzie kolejne spotkanie w przyszłym tygodniu w tym samym gronie - dodał.

Zobacz także: PiS śledziło Tuska nawet w Watykanie?! Afera ws. Pegasusa coraz poważniejsza. Giertych szokuje

Paweł Kukiz, dopytywany przez PAP, czy wniosek o powołanie komisji zostanie złożony w przyszłym tygodniu, odpowiedział: "Jeżeli dojdziemy na kolejnym spotkaniu do porozumienia, to tak, ponieważ podpisy już są". - To jest zbyt poważna sprawa, żeby na podstawie jednej rozmowy, czy przy ogólnej zgodzie do pewnych spraw, aby tej ogólnej zgodzie nie modyfikować przez przespanie się z tym tematem - powiedział Kukiz.

Sonda
Czy w Polsce służby specjalne podsłuchują przeciwników politycznych?

Aby wnieść projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej, należy zebrać podpisy co najmniej 46 posłów. Cała opozycja (przy uwzględnieniu koła PPS i posła niezrzeszonego Ryszarda Galli) dysponuje 230 głosami w Sejmie. To dokładnie tyle, ile ma klub PiS wraz z posłami: Łukaszem Mejzą i Zdzisławem Ajchlerem (obaj niezrzeszeni). W Senacie od połowy stycznia działa komisja nadzwyczajna (bez uprawnień śledczych), która wyjaśnia przypadki nielegalnej inwigilacji z użyciem oprogramowania Pegasus.

Sedno Sprawy - Artur Dziambor
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE