Pegasus: Nowa lista nazwisk szpiegowanych. Są ludzie związani z PiS. Dlaczego?

2022-01-18 8:17
Senacka komisja ds. inwigilacji
Autor: PIOTR NOWAK/PAP Senacka komisja ds. inwigilacji

Za pomocą Pegasusa szpiegowano również ludzi związanych z Prawem i Sprawiedliwością?! Jak informuje "Gazeta Wyborcza", podsłuchiwani mieli być m.in. były rzecznik partii Adam Hofman, były poseł Mariusz Antoni K. oraz były minister skarbu Dawid Jackiewicz. Z doniesień "GW" wynika, że Pegasusem szpiegowana miała być także Katarzyna Kaczmarek, żona "agenta Tomka".

Pegasus był wykorzystywany również przeciw ludziom związanym z PiS-em? - Pierwszy kontrakt na Pegasusa obejmował 40 licencji do wykorzystania w ciągu trzech lat. Potem, jesienią 2020 roku, został przedłużony, ale nie wiem już, czy na taką samą liczbę - mówił "Wyborczej" informator, który na przełomie 2017 i 2018 roku współpracował z warszawską spółką Matic. Jak wyjaśniono, "to ona pośredniczyła w transakcji pomiędzy Centralnym Biurem Antykorupcyjnym a izraelską spółką NSO Group, która sprzedała polskim służbom system szpiegowania smartfonów". Jak przypomniano, Matic to firma założona przez osoby pracujące w PRL dla milicji i Służby Bezpieczeństwa.

"Wyborcza" powołując się na swojego rozmówcę podała, że na przełomie 2017 i 2018 r. CBA zaczynało pracę z Pegasusem, to z dawnych ludzi PiS na "pierwszy ogień poszedł Adam Hofman". Dziennik podaje, że "rozpracowywanie Hofmana i jego znajomych przez CBA zaczęło się jeszcze w 2016 r., przed zakupem Pegasusa".

Zobacz także: "Brejza był bardzo szeroko monitorowany". Eksperci mają pewność! Pegasus w senackiej komisji

Sonda
Czy w Polsce służby specjalne podsłuchują przeciwników politycznych?

Z informacji uzyskanych przez "Wyborczą" wynika, że "CBA zajęło się m.in. przyjacielem Hofmana i byłym posłem Mariuszem Antonim K. oraz Dawidem Jackiewiczem, odwołanym w 2016 roku ministrem skarbu w rządzie Beaty Szydło".

Galeria poniżej: Senacka komisja ds. inwigilacji Pegasusem

Dorota Brejza: PiS boi się afery Pegasusa [Super Raport]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE