Piekielna maszyna do tropienia faszystów. "Woś populi"

2022-03-29 5:29
Rafał Woś
Autor: Marek Kudelski

"W ostatnich latach „faszysta” był ulubionym słowem ogromnej części polskiej opinii publicznej. Ileż to godzin audycji telewizyjnych czy radiowych poświecono temu zagadnieniu? Ile klików w klawiaturę poszło na takie rozważania. Dociekali, wałkowali i nicowali temat do przodu, do tyłu i na boki. Ich diagnozy różniły się zazwyczaj tylko tym, czy Kaczyński już zaprowadził w Polsce faszyzm? Czy może faszyzm nad Wisłą dopiero kiełkuje?" - napisał w najnowszym felietonie Rafał Woś.

Piekielna maszyna do tropienia faszystów

Może z tej strasznej wojny na Ukrainie wyniknie także jakieś otrzeźwienie na naszym podwórku? Może nagrzani ideologiczni zagończycy przestaną wreszcie rzucać na prawo i lewo oskarżeniami o faszyzm? Chciałbym móc w to uwierzyć.

W ostatnich latach „faszysta” był ulubionym słowem ogromnej części polskiej opinii publicznej. Ileż to godzin audycji telewizyjnych czy radiowych poświecono temu zagadnieniu? Ile klików w klawiaturę poszło na takie rozważania. Dociekali, wałkowali i nicowali temat do przodu, do tyłu i na boki. Ich diagnozy różniły się zazwyczaj tylko tym, czy Kaczyński już zaprowadził w Polsce faszyzm? Czy może faszyzm nad Wisłą dopiero kiełkuje?

Każdy, kto próbował się temu przeciwstawić nie miał łatwego życia. Odmowa przyłączenia się do tego wielkiego polowania na faszystów w zasadzie stawiała cię w jednym szeregu z faszystami. Z upływem lat było coraz gorzej, bo antyPiS się stale radykalizował i musiał dostawać coraz większe porcje swojego ulubionego narkotyku. Nie uważasz, że PiS to najgorsze co przydarzyło się Polsce od potopu szwedzkiego? Jesteś faszystą. Nie jesteś zdania, że reforma sądownictwa jest w Polsce potrzebna? Faszysta! Nie zgadzasz się, że wpuszczenie podstawionych przez Łukaszenkę na granicę migrantów z Bliskiego Wschodu jest dobrym pomysłem? Faszysta!

A z zarzutem faszyzmu jest niestety tak, że nie masz jak się przed nim bronić. Nie da się przecież udowodnić, że nie jesteś faszystą. Nie jest w stanie tego udowodnić także prezydent Ukrainy Władimir Zełeński. A przecież - zdaniem moskiewskiej propagandy - stoi on na czele reżimu faszystowskiego. A wojna na Ukrainie to po prostu akcja denazyfikacyjno-defaszyszująca.

Nie jestem aż tak radykalny, by zarzucać naszym tropicielom faszyzmu związków z Putinem. Chodzi o coś innego. Mam nadzieję, że teraz nawet do pozamykanych na cztery spusty głów wielu naszych tropicieli faszyzmu dotrze ta prosta prawda. Oskarżenie o faszyzm jest w XXI wieku wygodnym i użytecznym, ale kompletnie zakłamanym, nieuczciwym i nieweryfikowalnym chwytem propagandowym. Jest on również zbrodnią wobec pamięci setek tysięcy ofiar prawdziwego faszyzmu.

Putin brutalnie przypomniał nam, że oskarżenia o faszyzm to piekielne narzędzie. Każdy, kto nadal po nie sięga musi być tego świadomy.

Super Raport 28.03 (Goście: Włodzimierz Cimoszewicz, płk. Maciej Matysiak oraz Monika Piątkowska) Sedno Sprawy: Grażyna Ignaczak-Bandych
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE