Pierwszy sondaż partyjny w 2018 roku. Scena polityczna zabetonowana?

2018-01-05 14:41
SEJM PO URLOPIE.
Autor: Artur Hojny

Okres świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku sprzyja przemyśleniom. Przy rodzinnym stole często dochodzi do rozmów o polityce, w trakcie których próbuje się przekonać innych do zmiany nastawienia względem danej opcji politycznej. Pierwszy w 2018 roku sondaż poparcia partyjnego, który na zlecenie se.pl przeprowadził Instytut Badań Pollster, wskazuje jednak jednoznacznie, że o żadnych zmianach na polskiej scenie politycznej nie ma mowy. Wciąż największym poparciem cieszy się Prawo i Sprawiedliwość, a inne partie utrzymują wyniki na podobnym poziomie, co w starym roku. Czy to wskazuje, że polska scena polityczna jest zabetonowana i opozycja niezależnie od okoliczności nie jest w stanie zagrozić ugrupowaniu Jarosława Kaczyńskiego?

Na czele sondaży nieustająco pozostaje partia Jarosława Kaczyńskiego. W pierwszym sondażu w 2018 roku PiS uzyskał 43% wskazań (o 2 pkt. proc. mniej niż w naszym grudniowym badaniu). Nie przełożyło się to jednak na wzrost poparcia dla Platformy Obywatelskiej. Partia Grzegorza Schetyny wciąż może liczyć na 18% głosów (wynik taki sam jak w grudniu). O 1 pkt proc. wzrosła liczba ankietowanych, którzy zdecydowaliby się oddać głos na Nowoczesną. Ugrupowanie Katarzyny Lubnauer zostałoby trzecią siłą parlamentu z wynikiem 11% wskazań.

W skład parlamentu weszłyby jeszcze 4 inne partie. Ruch Kukiz'15 uzyskałby 9% głosów (wzrost o 1 pkt. proc.), natomiast trzy pozostałe ugrupowania podtrzymały swoje grudniowe wyniki: Sojusz Lewicy Demokratycznej (6%), Polskie Stronnictwo Ludowe (5%) oraz Razem (5%). Poza Sejmem wciąż pozostaje partia Janusza Korwin-Mikkego. W pierwszym sondażu w 2018 roku Wolność uzyskała 3% wskazań respondentów (wynik taki sam jak w grudniu).

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 3 - 5 stycznia 2018 roku na próbie 1099 dorosłych Polaków. Próba miała strukturę demograficzną zgodną ze strukturą pełnoletnich mieszkańców Polski, a maksymalny błąd oszacowania wyniósł 3%.

Zobacz także: Sondaż. Z którym politykiem poszedłbyś na sylwestra? KLĘSKA Kwaśniewskiego. Nowy lider

Odśwież swoją szafę już teraz - z rabatem! Promocje na modę w najlepszym wydaniu na stronie bonprix promocje.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE