PiS chce zamknąć TVN?

2017-08-03 4:00

Czy zapowiadana przez Jarosława Kaczyńskiego (68 l.) ustawa o dekoncentracji mediów spowoduje likwidację telewizji TVN? Należąca w całości do Amerykanów stacja ma się czego obawiać. Jak dowiedział się "Super Express", wzorując się na rozwiązaniach francuskich, PiS chce, aby udziały zagranicznych właścicieli w polskich mediach były możliwie jak najniższe. - To mogłoby być 15 procent udziału obcego kapitału, nie więcej - mówi nam ważny polityk PiS.

Już rok temu Jarosław Kaczyński mówił o rodzimych mediach, że powinny być one polskie w jak największym procencie. O dekoncentracji mediów mówił też ostatnio w TV Trwam. - Sprawy, które mamy jeszcze do załatwienia, jak dekoncentracja mediów, też będą załatwione. Choć będzie wielki opór - zaznaczył.

Jak się dowiadujemy, ustawa PiS w tej sprawie ma być bardzo restrykcyjna. Partia Kaczyńskiego wzoruje się w tej kwestii na rozwiązaniach francuskich, gdzie żadna firma zagraniczna nie może posiadać więcej niż 20 proc. udziału w radiu bądź telewizji. - My chcemy pójść dalej i wprowadzić 15 procent udziału kapitału zagranicznego na polskim rynku mediów. A to by oznaczało, że np. TVN należąca do amerykańskiej firmy medialnej Scripps przeszłaby zmianę, dobrą zmianę - mówi nam ważny poseł PiS.

- Poważne unijne państwa mają szczegółowe regulacje prawne, które nie dopuszczają do dominacji obcego kapitału na rynku medialnym - mówi wiceminister kultury Jarosław Sellin (54 l.). - To by oznaczało, że TVN w takim kształcie, jak jest teraz, mogłaby zniknąć - komentuje nam poseł Michał Kamiński (45 l.).

- Jeśli zmiany dotknęłyby stacji TVN, która należy do Amerykanów, obawiałbym się z ich strony ogromnych protestów. I nie wiadomo, jak to wszystko by się zakończyło. To byłby policzek wymierzony wolności słowa - zaznacza prof. Wiesław Godzic (64 l.), medioznawca.

- Dekoncentracja jest koniecznością. Jeśli chodzi o TVN, to jest to przekaz antypolski, progenderowy i neomarksistowski. Od samego początku ten byt zwalcza polską rację stanu i polskie interesy narodowe. Trudno mi akceptować taką stację - mówi nam Stanisław Pięta (46 l.) z PiS.

Co na to TVN? - Nie będę komentował spraw politycznych - powiedział nam krótko Edward Miszczak (62 l.), dyrektor programowy stacji.

Zobacz: Raport NIK: Resort Ziobry wydaje majątek na PR?

Przeczytaj też: Kasacja w sprawie Mariusza Kamińskiego zawieszona

Polecamy: Komornik zajął konta Lisa

Książki, gry, muzyka i wiele więcej z rabatem na stronie Empik promocje.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE