Najnowszy sondaż partyjny: PiS traci, Platforma rośnie w siłę. Co tam się dzieje?!

2020-01-17 16:50 MMB
Jarosław Kaczyński
Autor: Andrzej Lange Jarosław Kaczyński

Politycy Zjednoczonej Prawicy powinni mieć się na baczności. Topnieje poparcie dla PiS – wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”. Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS nie miałoby szans na objęcie samodzielnych rządów.

W porównaniu z naszym poprzednim sondażem zrealizowanym w grudniu PiS traci 2,35 pkt. proc. poparcia, KO zyskuje natomiast 2 pkt. proc. – Zamieszanie z reformą sądownictwa nie pomaga partii rządzącej – uważa politolog, prof. Kazimierz Kik (73 l.). – Politycy w Unii Europejskiej chcą uzależnić wypłacanie środków unijnych od przestrzegania praworządności. To niepokoi część elektoratu PiS – zaznacza ekspert. Zdaniem Kika dobry wpływ na notowania KO może mieć decyzja Grzegorza Schetyny (57 l.) o nieubieganie się o ponowny wybór na przewodniczącego PO.


Politolog zwraca też uwagę na niezły wynik innych ugrupowań. – Można powiedzieć, że Konfederacja jest silna słabością PiS. Lewica zyskuje z kolei na wewnętrznym chaosie w KO. Wynik PSL-Koalicji Polskiej jest poprawny, bo Władysław Kosiniak-Kamysz jest jednym z najbardziej wyrazistych polskich polityków – puentuje Kazimierz Kik.

- PiS łapie lekką zadyszkę - uważa politolog, prof. Antoni Dudek. - Nie widać jednak jakichś zdecydowanych zmian. Kolejność partii w sondażu odpowiada kolejności w wyborach - zauważa prof. Dudek.
Badanie zrealizował Instytut Badań Pollster w dniach 14-16 stycznia 2020 roku na próbie 1075 dorosłych Polaków.

Sondaż partyjny styczeń
Autor: SUPER EXPRESS Sondaż partyjny styczeń
Najnowsze