Najnowszy sondaż: PiS miażdży, PSL walczy o przetrwanie! Podział na mandaty szokuje

2019-10-10 19:00 KB
Władysław Kosiniak-Kamysz i Jarosław Kaczyński
Autor: SUPER EXPRESS (2) Władysław Kosiniak-Kamysz i Jarosław Kaczyński

Prawo i Sprawiedliwość na ostatniej prostej kampanii wyborczej nie oddaje żółtej koszulki lidera. Według sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu” ponad 45 proc. wyborców chce oddać głos na partię rządzącą. Plasująca się na drugim miejscu Koalicja Obywatelska dostała niewiele ponad 27 proc. wskazań. z sondażu wynika też, że do Sejmu dostały się jeszcze: SLD (14,33) i PSL-KP (6,99). Poniżej progu wyborczego znalazłaby się natomiast Konfederacja (4,65 proc.)

Do Sejmu dostałyby się jeszcze SLD i Polskie Stronnictwo Ludowe. Oznacza to, że PiS może liczyć na 244 mandaty, Koalicja Obywatelska na 130, Lewica na 64, a PSL na 21. - To było do przewidzenia – komentuje dr Sebastian Gajewski. - Wynik wyborów do Sejmu został w gruncie rzeczy rozstrzygnięty już w maju podczas wyborów do europarlamentu. Mamy silną dominację PiS, wszystkie pionki na szachownicy są już ustawione i prawdopodobnie po 13 października znajdzie ona swoje odzwierciedlenie w izbie niższej parlamentu – dodaje politolog.

CZYTAJ TAKŻE: Tusk ZASTRASZONY po Noblu dla Tokarczuk?! To może wpłynąć na wynik wyborów

Z badania wynika, że PiS z poparciem niemal 35 proc. wygrywa także wśród wyborców, którzy 4 lata temu nie głosowali w wyborach parlamentarnych. Uwagę przykuwa także dobry wynik Lewicy i Konfederacji wśród tej grupy wyborców. - To proste do wyjaśnienia – niegłosująca część obywateli to są ludzie, którzy szukają swojego miejsca. Dzisiaj nową formacją jest Konfederacja, a Lewica po zmianie wizerunku i zjednoczeniu także jest za taką uważana i stąd w grupie niegłosujących w poprzednich wyborach wyższe poparcie dla tych formacji – tłumaczy dr Gajewski.

miejsca w Sejmie
Autor: SE miejsca w Sejmie
partie sonda kto nie głosował
Autor: Redakcja SE

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 9-10 października na próbie 1059 dorosłych Polaków.

Według sondażu próg wyborczy przekracza też Koalicja Polska, czyli PSL z Kukiz'15. Mówi Paweł Piekarski z Instytut Badań Polster:
Najnowsze