PiS idzie na całość! Kolejne wnioski po wyborach w Sądzie Najwyższym!

2019-10-21 20:33 DAB
Wybory 2019
Autor: pkw.gov.pl

Najpierw Prawo i Sprawiedliwość zanegowało wyniki w dwóch okręgach wyborów do Senatu. Partia rządząca złożyła protest wyborczy w tej sprawie. Dwa wnioski trafiły w piątek do Sądu Najwyższego, cztery kolejne PiS złożyło w poniedziałek. Odpowiednie instytucje będą musiały zająć stanowisko w tej sprawie. Będą miały na to pięć dni

Prawo i Sprawiedliwość nie ma większości w Senacie, ale partia rządząca nie składa broni. PiS chce ponownego przeliczenia głosów już w sześciu okręgach wyborczych. Najpierw chodziło o dwa okręgi wyborcze do Senatu: okręg nr 75 (Katowice) i okręg nr 100 (Koszalin). W poniedziałek wątpliwości pojawiły się także co do wyników głosowania w czterech kolejnych okręgach. Chodzi o ponowne przeliczenie głosów w okręgach: nr 12 (Grudziądz), 95 (Kalisz), 96 (Kalisz) i 92 (Konin).


W okręgu katowickim wybory do Senatu wygrała Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica). Uzyskała 50,93 proc. głosów. Jej kontrkandydat Czesław Ryszka (PiS) zyskał poparcie 49,07 proc. wyborców. Na Morawską-Stanecką zagłosowały 64 172 osoby, Ryszkę poparło 61 823 osób.

Zacięta rywalizacja o każdy głos miała miejsce w okręgu koszalińskim, gdzie rywalizowało trzech kandydatów. Tu o przysłowiowy włos wygrał Stanisław Gawłowski, który startował z własnego ugrupowania. Kandydat popierający opozycję, zdobył 33,43 proc. głosów, a jego rywal Krzysztof Nieckarz z PiS był tuż za nim zdobywając 32,90 proc. Na Gawłowskiego zagłosowało 44 956 osoby, a kandydata Prawa i Sprawiedliwości poparły 44 636 osoby.

W obydwu tych okręgach wątpliwości PiS budzi duża liczba nieważnych głosów, przy niewielkiej różnicy między samymi kandydatami.


W okręgu grudziądzkim wybory do Senatu wygrał Ryszard Bober z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Uzyskał 52 619 głosów. Drugi wynik w tym okręgu przypadło Andrzejowi Mioduszewskiemu z Prawa i Sprawiedliwości, który otrzymał 50 168 głosów.


Wątpliwości Prawa i Sprawiedliwości budzą też wyniki z dwóch kaliskich okręgów wyborczych. W okręgu nr 95, obejmującym powiaty krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski i kępiński wygrała Ewa Matecka z Koalicji Obywatelskiej. Kandydatka opozycji uzyskała 80 084 głosy, jej konkurent Łukasz Mikołajczyk z PiS zdobył 77 780 głosów.


W sąsiednim okręgu nr 96, obejmującym powiaty kaliski, pleszewski i jarociński o mandacie senatora zdecydowala różnica nieco ponad 1,5 tys. głosów. Wygrał Janusz Pęcherz, na którego zagłosowało 72 579 osób. Jego rywal, Andrzej Wojtyła z PiS zdobył 70 993 głosy. Niecałe półtora tysiąca głosów różnicy wyłoniło senatora w okręgu konińskim. Tu wygrał Paweł Arndt, zdobył 76 897 głosów. Tuż za nim uplasował sie Robert Gaweł z PiS uzyskując 75 413 głosów.


W poniedziałek Sąd Najwyższy zwrócił się do Przewodniczącego Komisji Wyborczej, prokuratora Generalnego i Przewodniczących Okręgowych Komisji Wyborczych nr 75 w Katowicach i nr 100 w Koszalinie z prośbą o zajęcie stanowiska w terminie pięciu dni.

Najnowsze