8. posiedzenie Senatu 30 marca 2020 r.

i

Autor: H. Pielas, Kancelaria Senatu

Senat poprawia tarczę antykryzysową. Czy to się uda? Przerwa w obradach. Relacja na żywo

2020-03-30 18:06

Od godziny 16 do 20 trwało ósme posiedzenie Senatu, które pierwotnie było zaplanowane na jutro. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zdecydował się zwołać wcześniej obrady, aby szybko przygotować poprawki do pakietu ustaw antykryzysowych, uchwalonych przez Sejm. – Chcemy niedoskonałą, dziurawą tarczę zamienić na lepszą, solidną, prawdziwą tamę, która zatrzyma rozlewanie się pandemii – zapowiedział.

Senat rozpatruje przepisy dotyczącą walki z epidemią koronawirusa i jej skutków, stanowiące tzw. tarczę antykryzysową. Senatorowie chcą odrzucić m.in. zapis zmieniający Kodeks Wyborczy, wprowadzony przez rząd do przepisów podczas nocnego głosowania nad "tarczą antykryzysową".

23:05
Przerwę w obradach przedłużono do godziny 1:00.

20:05
Marszałek Senatu zarządził przerwę w obradach do godziny 23:00.

19:30
Według senatora Marka Borowskiego, z budżetu państwa w tym roku zostanie wydane na walkę z kryzysem ok. 40 mld zł. Ale jak to porównać z wydatkami z lat ubiegłych, blado to wygląda. - Podczas kryzysu w 2009 r. nie próbowano ciąć wydatków, utrzymywano wysokie wydatki, a bezrobocie było niskie. Dzisiaj wydatki, w zrównoważonym budżecie Morawieckiego są znacznie mniejsze, lecz nie ma środków potrzebnych podczas kryzysu - tłumaczy Borowski.

18:40
Minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz zaapelowała do senatorów o przyjęcie przepisów ponad podziałami politycznymi.

18:00
Ustawa nazywana tarczą antykryzysową została przyjęta przez poprawek w senackiej Komisji gospodarki Narodowej i Innowacyjności. Niemniej sprawozdawca mniejszości, senator Adam Szejnfeld miał do niej bardzo dużo zastrzeżeń.

– Ustawa daje pracownikom jedynie nadzieję na ochronę. Każdy, kto ją przeczyta i zastanowi się, co może mu grozić, przekona się, że nadzieja jest płonna – twierdzi Szejnfeld. – Wydaje się, że 80 proc. przepisów skierowano do urzędników, a nie do przedsiębiorców i zwykłych obywateli. – Ta ustawa jest ślepa na potrzeby polskiego biznesu. Bo co daje firmie 5 tys. zł pożyczki? Kierunek dobry, ale wykonanie bardzo słabe – stwierdza polityk.

17:10
- Nikt nie mógł przewidzieć pandemii koronawirusa, ale ta ekipa nie wykorzystała okresu koniunktury - podkreślił wicemarszałek Senatu, Michał Kamiński. Podziękował on jednak premierowi Morawieckiemu za przyjście na obrady Izby. Po raz pierwszy w tej kadencji Parlamentu.

- Gest podania wam reki jest przez was wykorzystany do nocnych wrzutek - wypomniał premierowi Kamiński odnosząc się do przeforsowania w Sejmie przepisów zmieniających Kodeks Wyborczy.

16:55
- Najważniejsze rzeczy, które są nowe, dotyczą testowania personelu medycznego. Żadnego bezpieczeństwa dla personelu? Tak być nie może. Zapisaliśmy w ustawie poprawki, które gwarantują personelowi wykonywanie testów na koronawirusa. To rzecz najważniejsza i nie wierzę w to, że ktoś nie podniesie ręki za tym, aby personel medyczny był bezpieczny - mówi Małecka-Libera.

16:44
Po przemówieniu premiera głos zabrała Beata Małecka-Libera, przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia. Opowiada o pracach Komisji nad ustawą przygotowaną na czas epidemii. - Te rozwiązania nie zabezpieczają nas na przyszłość, ale niektóre poprawią sytuację ochrony zdrowia - powiedziała.

16:25
Premier tłumaczy problemy dotykające polskie przedsiębiorstwa. – Jeśli większość eksportu idzie do państw UE, które przeżywają kryzys, to można sobie wyobrazić, co to oznacza dla polskiej gospodarki – powiedział.

– Dziesiątki tysięcy ludzi może tracić pracę przez fakt, że tarcza antykryzysowa nie jest jeszcze uchwalona – dodał Morawiecki.

16:15

Rozpoczęło się posiedzenie Senatu. Głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. Opowiada o specyfice kryzysu gospodarczego wywołanego epidemią koronawirusa.

16:10
Komisja Zdrowia zakończyła obrady. Za chwilę powinno rozpocząć się opóźnione posiedzenie Senatu.

15:30
Według wicemarszałka Senatu, Michała Kamińskiego, jedna z proponowanych poprawek dotyczy pomocy dla gospodarstw agroturystycznych, które nie zostały ujęte w rządowych ustawach. – Mamy nadzieję, że większość  parlamentarna w Sejmie zrozumie, że walka z wirusem i jej skutkami jest wspólnym zadaniem całej polskiej klasy politycznej i załatwianie przy tej okazji jakichkolwiek politycznych  interesów jest głęboko niemoralne – powiedział Kamiński.

15:15
Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka powiedziała na konferencji prasowej, że epidemia koronawirusa skończy się i że wtedy gospodarka będzie musiała wrócić na normalne tory. Zapowiedziała, że Senat wniesienie do ustaw antykryzysowych  poprawki dotyczące m.in. tego, aby aby państwo finansowało 75 proc. wynagrodzenia pracowników.

Na mocy innej poprawki przedsiębiorcy mieliby mieć refundowane do 50 tys. kosztów stałych – jak opłaty za czynsz czy media. Morawska-Stanecka zapowiedziała także refundowanie samorządom z budżetu państwa połowy utraconych wpływów z podatków.

15:11
Większość senacka z marszałkiem Grodzkim na czele zamierza wprowadzić do ustaw szereg poprawek. Wątpliwości senatorów budzę zapisy dotyczące:
– zmian w Kodeksie Wyborczym,
– przepisów dotyczących lustracji i odwoływania członków Ray Dialogu Społecznego.

14:57
Przedłużają się prace w Komisji Zdrowia. Senatorowie rozpatrują ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.