Pogrzeb arcybiskupa Paetza. SKANDAL wisi w powietrzu

2019-11-16 20:19 Ewa Jabłońska
Nie żyje arcybiskup Juliusz Paetz
Autor: Wikipedia/Stiopa Nie żyje arcybiskup Juliusz Paetz

Juliusz Paetz, zmarły arcybiskup senior, zostanie pochowany w archikatedrze w Poznaniu. Taką informację podała kuria archidiecezjalna. Zmarły hierarcha był twarzą kościoła molestującego i zatajającego bulwersujące fakty. Oskarżany o molestowanie seksualne podwładnych duchownych, mimo to spocznie w archikatedrze.

Jak wynika z komunikatu kurii, pogrzeb abp. Juliusza Paetza w katedrze poznańskiej będzie uroczystością ściśle prywatną, bo tak miała sobie życzyć rodzina zmarłego. Wyprzedzając wątpliwości dotyczące nobilitującego miejsca pochówku dla Paetza, kuria zaznaczyła, że „Miejsce pochówku oraz forma pogrzebu są zgodne z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego” oraz że „szczegóły dotyczące pogrzebu abp. Paetza zostały ustalone ze Stolicą Apostolską, Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz członkami rodziny duchownego”.
Abp Juliusz Paetz zmarł w wieku 84 lat. W związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne kleryków, decyzją władz kościelnych miał m.in. zakaz głoszenia kazań. Decyzję pochowania arcybiskupa seniora Juliusza Paetza w katedrze poznańskiej skrytykował publicysta katolicki Tomasz Terlikowski. „Wiele wskazuje na to, że miejscem pochówku będzie archikatedra. I trzeba powiedzieć jasno, że jeśli tak będzie, to będzie to decyzja skandaliczna i haniebna. Skandaliczna, bo nie licząca się z ofiarami, a haniebna, bo dowodząca, że wina w takiej sytuacji nie ma znaczenia, i że solidarność hierarchii jest ważniejsza niż sprawiedliwość” - napisał Terlikowski na Facebooku. Publicysta obawia się także o bezczeszczenie grobu w przyszłości, przez jak to określa „antyklerykałów”. Sugeruje nawet, że trudno mu sobie wyobrazić aby antyklerykałowie nie zostali przyciągnięci przez te wydarzenia (pogrzeb Paetza) i by nie sprawiły one, że grób będzie bezczeszczony „regularnie”.

Najnowsze