Pogrzeb Adamowicza. Wzruszające słowa żony i córki Antoniny [ZDJĘCIA, WIDEO]

2019-01-19 15:06 LIKP, Paula, OM
Pogrzeb Adamowicza. Wzruszające słowa żony i córki Antoniny
Autor: Marcin Gadomski

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbył się w sobotę 19 stycznia. W piątek trumna z ciałem prezydenta Gdańska w uroczystym kondukcie została przewieziona do Bazyliki Mariackiej. Prezydenta żegnały tłumy mieszkańców miasta, rodzina, przyjaciele, politycy. Ciało prezydenta zostało skremowane. Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia. Dzień wcześniej Stefan W. trzy razy pchnął go wielkim wojskowym nożem. W czasie pogrzebu prezydenta padło wiele ważnych słów, szczególnie tych wypowiedzianych przez najbliższych: żonę Magdalenę i córkę Antoninę.

Pogrzeb Pawła Adamowicza. Ciało zamordowanego prezydenta zostało skremowane. Gdańska komisarz i zastępczyni Pawła Adamowicza wcześniej zaapelowała, żeby na pogrzeb nie przynosić kwiatów i zniczy, tylko wesprzeć dwie bliskie prezydentowi organizacje: Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oraz Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza. Datki zbierane były pod kościołem. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w czwartek

W piątek o godz. 17.00 wyruszył kondukt żałobny, który będzie szedł ulicami Gdańska do bazyliki Mariackiej. - Zgodnie z wielowiekową tradycją panującą w Gdańsku oraz przychylając się do prośby Rodziny, a także do inicjatywy metropolity gdańskiego, a także do wielu głosów docierających do nas w tych dniach Pan Prezydent Paweł Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej – informował proboszcz bazyliki Mariackiej, ks. Prałat Ireneusz Bradtke.

Pogrzeb Pawła Adamowicza. Świątynia została otwarta o godz. 10.00. Początek mszy pogrzebowej zaplanowany był na godzinę 12.00. W ostatniej drodze prezydentowi Adamowiczowi towarzyszyła rodzina, przyjaciele, politycy, mieszkańcy Gdańska. ZAPIS RELACJI Z UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWYCH prezydenta Pawła Adamowicza.

14.48 Urna została złożona w niszy. Rozbrzmiewa muzyka, grają alumni Gdańskiego Seminarium Duchownego. W ostatniej drodze Adamowicza towarzyszył chór kameralny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, schola Cantatorum Gedanensis, Capella Gadanensis, na organach grał prof. Bogusław Grabowski. Rodzina przyjmuje kondolencje. Ceremonia pogrzebowa została zakończona. 

14.45 Urna z prochami Adamowicza zostanie złożona w niszy kaplicy św. Marcina. Wraz z księżmi nad urną są tylko bliscy zmarłego prezydenta: żona, córki, rodzice, brat i najbliższa rodzina. 

14.40 Piotr Adamowicz, brat Pawła Adamowicza mówił o tym jak wydano "fikcyjny akt zgonu" jego brata i innych prezydentów miast: -  Nie tak dawno grupa Wszechpolaków wydała akt politycznego zgonu mojego brata i innych prezydentów miast. Uznano, że sprawy nie ma. Taki drobny hejt, może happening. Nie wnikam w te szczegóły. Chcę powiedzieć jedno: można się spodziewać wielu rzeczy, ale tego, że we wtorek odbiorę akt zgonu fizycznego mojego brata, się nie spodziewałem. (...) Dziękuje wszystkim, którzy ze mną byli w tym czasie. Paweł planował w tym roku aktywność obywatelską i proszę o nią wszystkich w tym roku, tak ważnym dla naszego kraju. 

14.36 Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska: - Paweł uczył mnie być dumną z tego, że jestem gdańszczanką. (...) Paweł Adamowicz wspierał jak ojciec troje sierot w Kongo i Rwandzie. Pomagał wielu osobom, na zawsze odmienił Gdańsk i moje życie. 

14.32 Prezydent Sopotu, Jacek Karnowski:- Dziękujemy ci za pomoc, składamy ci hołd. Sławiłeś Gdańsk na świecie jako miasto wolności i solidarności, chylimy dziś czoła przed wielkim dziełem życia. 

14.20 Przemawia przyjaciel zmarłego Aleksander Hall: - Paweł pokazał, jak wiele można zrobić w Polsce w warunkach wolności. Ojciec Ludwik Wiśniewski: - Paweł jest już u Boga trzeba skończyć z nienawiścią i pogardą z bezpodstawnym oskarżaniem innych. Maryjo, przytul Pawła i zaprowadź go do domu ojca. Przytul do serca jego najbliższych i tych, których ugodziła ta śmierć żebyśmy wspólnie budowali polskie życie.

14.14 Antonina: - Chcę ci dziś podziękować za całe twoje życie, życie, które spędziłeś z nami Dziękuję za czas jaki dawałeś mi i mojej siostrzyczce. (...) Opiekuj się nami i całym Gdańskiem.

14.05 Przemawia żona Adamowicza, Magdalena: - Dziękuję lekarzom, wiem, że robiliście wszystko, aby uratować Pawła. Walczyliście o jego życie wiele godzin, wszystkim zebranym dziękuję za modlitwę. "To czas dzielenia się dobrem, Gdańsk jest kochany, dziękuję Wam", to były Twoje ostatnie słowa Pawle, po nich odszedłeś ze światełkiem do nieba, ale nie chcę by był smutek, jest nam ciężko, ale chcę podziękować Bogu, że wiele lat temu skrzyżował nasze drogi, poznałam człowieka i zmieniło się nasze życie, że miałam cudownego męża i ojca moich dzieci.  Wiem, że spotkamy się kiedyś znowu, tym razem na zawsze. Cisza. Dzisiaj potrzebna jest nam cisza, ale cisza nie może oznaczać milczenia, bo milczenie jest bliskie obojętności. Paweł nigdy nie był obojętny, nie był oportunistą. Wszyscy musimy zrobić rachunek sumienia: co robiliśmy, gdy obok nas działo się zło? (...) Zostałyśmy same, ale nie samotne, bardzo dziękujemy za wsparcie, pomoc w organizacji pogrzebu. Paweł w ciszy budował dobro.

13.58 Za chwilę ostatnie pożegnanie, urna z prochami zostanie złożona w niszy w kaplicy św. Marcina. Będą też przemówienia rodziny. Rozbrzmiewa pieśń "Anielski orszak".

13.55 - Był człowiekiem wiary, praktykującym katolikiem, nie wstydził się swojej wiary, nie uważał, że zamyka się w zakamarkach prywatności. Mówił żartobliwie, gdy jest w Brukseli lub Tel Awiwie, to rozpoczyna posiłek od znaku krzyża świętego

13.48 Część osób, które spaceruje po Gdańsku także zatrzymuje się, by wysłuchać mszy.

13.24 Ekumeniczna modlitwa wiernych:

13.16 Jak podaje policja w pogrzebie Pawła Adamowicza udział bierze około 45 tys. osób.

13.09 Tłumy, które stoją przed Bazyliką Mariacką idą do sąsiednich kościołów, m.in. św. Brygidy, św. Elżbiety, by tam brać udział we mszy i przystąpić do komunii. 

13.06 Oprócz rodziny, najbliższych, przyjaciół, zaproszonych gości i polityków, do kościoła weszło około 500 osób, mieszkańców Gdańska. Każdy z nich musiał poczekać w kolejce na ul. Piwnej, a później został szczegółowo skontrolowany w namiotach SOP ustawionych przed kościołem.

13.03 Głodź: - Jesteśmy tu, aby odczytać modlitwę pożegnania naszego brata w wierze, śp. Pawła Adamowicza, prezydenta miasta Gdańska. Oddać mu ostatnią przysługę: braterstwa, szacunku i uznania. Wyrazić naszą solidarność z rodziną pana prezydenta, rażoną gromem nieszczęścia. Zaświadczyć o jedności serc, w obliczu tragedii, której ofiara padł śp. Paweł Adamowicz. Głodź w pięknych słowach: - Trzeba nam na nowo nauczyć się trzech prostych słów: dziękuję, proszę, przepraszam.

13.01 We Lwowie władze miasta ogłosiły żałobę narodową i od 10.00 do 16.00 zarządzono opuszczenie flag do połowy masztu. 

12.53 Duchowny wspomina, że Adamowicz był prawdziwym wierzącym, a posiłek rozpoczynał od znaku krzyża, a wiara nie była dla niego tylko sprawą prywatną. - Dziękuję panie prezydencie za branie udziału we wszystkich uroczystościach kościoła z prezydenckim łańcuchem na szyi, za wspieranie misji, za służbę rodzinnemu Gdańsku i twórczą wyobraźnię. 

12.49 Głódź: - Jesteśmy tu, aby zaświadczyć o jedności naszych serc w obliczu śmierci Pawła Adamowicza. Adamowicz z wyciągniętą ręką, ze światełkiem ku górze to swoista statua wolności. 

12.43 Uczestnicy pogrzebu prezydenta otrzymali pamiątkowe książeczki "Pożegnanie Pawła Adamowicza" z historią prezydenta, jego zdjęciami i historią miasta. 

12.38 Homilię wygłasza arcybiskup Sławoj Leszek Głódź: - On nas na tej drodze wyprzedził, ale wszyscy do niej podążamy... Duchowny mówi o ostatniej rozmowie z Adamowiczem, który zadzwonił ze świątecznymi życzeniami, cieszył się z przebywaniem z rodziną, ze słońca. - A już 13 stycznia przerażająca zbrodnia wstrząsnęła milionami serc. Byłem tam w nocy, byłem świadkiem odchodzenia... Widziałem pana prezydenta nieprzytomnego, otoczonego gronem lekarzy, modliliśmy się o cud...

12.25 Prezydent przy urnie Pawła Adamowicza: 

12.23 Na ulicach gdańskiej starówki są tłumy ludzi, miasto spodziewa się nawet 100 tysięcy osób, które chcą pożegnać prezydenta miasta.

12.11 Odczytywany jest list przesłany przez prymasa Polski Wojciecha Polaka: - Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o tragicznej śmierci śp. Pawła Adamowicza. Ze względu na pobyt w Panamie i udział w odbywających się tam Światowych Dniach Młodzieży nie mogę osobiście przekazać słów kondolencji. Pragnę za to tą drogą przesłać wyrazy szczególnego współczucia i duchowej jedności. Przekazane zostały też pogrążonej w żałobie rodzinie, żonie Magdalenie, córkom Antoninie i Teresie, a także bratu, różańce od papieża Franciszka. 

12.02 Wraz z Wałęsą i Kwaśniewskim są ich żony, jest też Małgorzata Tusk. 

12.00 Rozpoczyna się msza za Adamowicza, będzie jej przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

11.57 Na pogrzeb przybył też prezydent Andrzej Duda, który jak donoszą nasi reporterzy, został wybuczany, gdy wchodził do kościoła.

11.53 Odgrywana jest pieśń specjalnie jako upamiętnienie Adamowicza. 

11.45 Do kościoła przybył już premier Mateusz Morawiecki i były premier Donald Tusk. 

11.41 Na miejscu są już m.in. były prezydent Lech Wałęsa i były prezydent Bronisław Komorowski. 

11.37 Tłumy mieszkańców Gdańska przyszło pożegnać prezydenta.

Pogrzeb Adamowicza
Autor: OM

11.13 Urna z prochami prezydenta Pawła Adamowicza wystawiona w gdańskim kościele mariackim:

Pogrzeb Pawła Adamowicza. Tak żegnano prezydenta Gdańska
Autor: Piotr Hukało/East News Paweł Adamowicz

10.59 W tym miejscu zostanie pochowany Adamowicz

10.53 W rozmowie z TVN24 Rafał Trzaskowski, który wczoraj był jednym z prezydentów, którzy nieśli trumnę z ciałem Adamowicza, mówi, że miał w głowię gonitwę myśli. Jak powiedział, Adamowicz miał kontakt z mieszkańcami Gdańska, a to bardzo istotne.

10.48 Tak harcerze czuwają przy urnie z prochami Adamowicza. Urna jest bardzo skromna, prosta, czarna. 

10.29 W kościele wystawiona została urna z prochami zmarłego. Czuwają przy niej harcerze, a mieszkańcy Gdańska mają szansę ostatni raz pożegnać prezydenta. 

10.02 Punktualnie o 10.00 otwarte zostały drzwi Bazyliki Mariackiej. Ci, którzy chcą wziąć udział w ostatnim pożegnaniu mogą to zrobić. 

9.41 W nocy rodzina pożegnała się z prezydentem. Ciało Pawła Adamowicza, tak jak zapowiadano, zostało skremowane. 

9.17 Kto pojawi się na pogrzebie Adamowicza? Obecność zapowiedział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki. Będą też byli prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, byli premierzy: Leszek Miller, Donald Tusk (szef Rady Europejskiej), Marek Belka, Włodzimierz Cimoszewicz, Jerzy Buzek, Waldemar Pawlak i Kazimierz Marcinkiewicz.

8.58 Wczoraj późnym wieczorem przy trumnie prezydenta Adamowicza pojawił się też Jerzy Owsiak. Przyszedł oddać hołd tragicznie zmarłemu prezydentowi. Internet obiegło poruszające zdjęcie Owsiaka przy trumnie ZOBACZ TUTAJ

8.33 Transmisję pogrzebu Pawła Adamowicza będzie można oglądać w różnych miastach Polski, m.in. na Placu Zamkowym w Warszawie, a także w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu, Sopocie, Szczecinie.

8.17 Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy w porannej rozmowie z Radiem Zet powiedział:  - Pan prezydent zapowiedział, że będzie obecny na pogrzebie Pawła Adamowicza. Udaje się tam z Panią minister Haliną Szymańską. Chodziło o to, żeby nie taką wielką delegacją udać się do Gdańska, tylko skromnie. Pytany o to, czy prezydent będzie przemawiał, odparł, że nie ma takiego planu. 

8.00 Już za dwie godziny zostanie otwarta Bazylika Mariacka, w której pochowany zostanie Paweł Adamowicz. Prezydent Gdańska był wczoraj żegnany przez najbliższych, tłumy mieszkańców, polityków. 

SOBOTA 19 STYCZNIA 2019 

****

20.37 Trwa żałoba narodowa. W Warszawie na Pałacu Prezydenckim wyświetlona została flaga z kirem:

20.26 W tym miejscu zostanie w sobotę pochowany prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

19.56 Msza zakończona. Wszyscy, którzy chcą oddać hołd prezydentowi Gdańska mogą do północy przebywać w kościele mariackim, będzie tam trwało modlitewne czuwanie. Później bazylika zostanie zamknięta i otwarta jutro przed mszą pogrzebową. Otwarta zostanie od 10.00.

19.39 Msza święta dobiega końca. Abp Głódź: - Polećmy go miłosierdziu bożemu... Rozbrzmiewa pieśń "Anielski orszak".

19.25 Tak wyglądała ostatnia droga Adamowicza:

Ostatnia droga Pawła Adamowicza
Autor: ADAM WARŻAWA/PAP Kondukt żałobny, który odprowadził trumnę z ciałem Pawła Adamowicza ulicami Gdańska do Bazyliki Mariackiej.

19.07 Rodzina , politycy, gdańszczanie biorą udział we mszy w intencji zmarłego Pawła Adamowicza.

18.47 Pierwsze czytanie odczytała rzecznik prezydenta miasta Gdańska.

18.35 W uroczystej mszy biorą udział m.in.: były premier Donald Tusk, wicemarszałek Sejmu Bogdan Borusewicz, pełnioną obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

18.28 Rozpoczęła się msza w intencji tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska. Tuż obok trumny ustawiono biało-czarne zdjęcie Adamowicza przepasane czarną wstęgą.

18.20 Trumnę z ciałem Pawła Adamowicza wnieśli do kościoła prezydenci miast: były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. To piękny gest włodarzy miast.

18.19 Za chwilę kondukt dotrze do Bazyliki Mariackiej.

18.11 Kondukt jest jeszcze w drodze do kościoła.

17.55 O godzinie 18.00 zostanie odprawiona w Bazylice Mariackiej msza żałobna, później do północy będzie można pomodlić się przy trumnie z ciałem Pawła Adamowicza.

17.51 W kondukcie pogrzebowym idzie także biskup Sławoj Leszek Głódź.

17.15 Ulicą Doki bardzo powoli przejeżdża karawan, zbliża się do pierwszego ważnego miejsca dla Adamowicza, czyli jego szkoły  średniej. Kondukt porusza się w całkowitej ciszy. Tuż obok karawany idą żołnierze z marynarki wojennej.

17.07 Trumna z ciałem Adamowicza została przykryta flagą miasta Gdańska. Za chwilę kondukt ruszy. Tuż za trumną pójdą bliscy zmarłego: żona i córki.

17.03 Plac, z którego ruszy kondukt jest wypełniony po brzegi ludźmi. W ostatnią drogę prezydenta Adamowicza odprowadzą  setki osób. Przypomnijmy trasę konduktu: Doki, Łagiewniki, Stolarska, Podwale Staromiejskie, Pańska, Węglarska, Piwna.

17.00 Właśnie rozpoczęła się żałoba narodowa, w całym kraju będzie obowiązywała do jutra do godz.19.00. Za chwilę kondukt żałobny w Gdańsku ruszy z Placu Solidarności ruszy do Bazyliki Mariackiej.

16.47 W bazylice mariackiej jest już przygotowane miejsce na trumnę z ciałem Pawła Adamowicza. Kościół  będzie otwarty dla wiernych, którzy chcą pożegnać prezydenta od 18.00, kiedy to rozpocznie się msza za zmarłego, aż do północy.

16.32 Przed ECS tłum ludzi, którzy chcą pożegnać prezydenta Gdańska. Punktualnie o 17.00 ruszy kondukt pogrzebowy. Kondukt będzie mijał najważniejsze miejsca związane z prezydentem, m.in. dom rodzinny, szkołę podstawową i liceum, w którym Adamowicz się uczuł, kościół, w którym został ochrzczony.

16.17 Były premier Waldemar Pawlak, który jest Prezesem Zarządu Głównego Związku OSP RP wystosował specjalny apel do strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych, by w dzień pochowania prezydenta Gdańska uczcili jego pamięć. Punktualnie o 12.00 w sobotę z remiz strażackich ma popłynąć dźwięk syren:

16.01 Już za godzinę ulicami Gdańska ruszy kondukt żałobny, trumna z ciałem Pawła Adamowicza zostanie wyniesiona z Europejskiego Centrum Solidarności i zaniesiona do kościoła mariackiego. To właśnie tam zostanie pochowany zmarły prezydent.

Najnowsze
KOMENTARZE