Polacy chcą robić zakupy w niedzielę. SONDAŻ

2019-02-04 15:18
Zakaz handlu w niedzielę: 01.07. Czy jest niedziela handlowa?
Autor: Fot. East News / MICHAL WOZNIAK Zakaz handlu w niedzielę

Im rzadziej mamy okazję do robienia zakupów w niedzielę, tym bardziej za tym tęsknimy. Od stycznia sklepy są otwarte w siódmy dzień tygodnia już tylko raz w miesiącu. Dla 47 proc. Polaków to zdecydowanie za rzadko. Tak wynika z sondażu, który na zlecenie „Super Expressu” wykonał Instytut Badań Pollster.

Gołym okiem widać, że niedzielny zakaz handlu zaczął Polakom doskwierać. Prawie połowa badanych przez Pollster na zlecenie „SE” uważa, że handlowe powinny być wszystkie niedziele. Podobny trend występuje także w innych badaniach. Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, zgodnie z sondażem przeprowadzonym na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców aż 71 proc. Polaków nie chce, żeby to politycy decydowali, czy sklepy mają być czynne w weekendy.
Ekonomistów wcale to nie dziwi.

SG SG Diagram Sondaż - Polacy chcą handlu w niedzielę
Autor: se.pl

- Widać, że zasada tylko jednej handlowej niedzieli w miesiącu jest dla Polaków zbyt dotkliwa. Im bardziej przepisy są zaostrzane, tym bardziej nam doskwierają. Jedno jest pewne – ci, którzy mieli nadzieję, że zakaz handlu w niedziele rozejdzie się Polakom po kościach, pomylili się – komentuje nam Andrzej Sadowski (56 l.) z Centrum im. Smitha.

Zaczynają to dostrzegać przed wyborami nawet sami rządzący, bo coraz częściej w szeregach PiS słyszy się o konieczności poluzowania przepisów i powrocie w przyszłym roku do dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Badanie przeprowadzono w dniach 29-30 stycznia 2019 r. na próbie 1099 dorosłych osób.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE