Polacy chwalą prezydenta za weto SONDAŻ

2017-08-02 4:00
Prezydent Andrzej Duda
Autor: Paweł Wiśniewski Prezydent Andrzej Duda

Zdecydowana większość Polaków chwali prezydenta Andrzeja Dudę (45 l.) za to, że zawetował projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego dla telewizji Nowa TV i se.pl.

Na początku ubiegłego tygodnia prezydent Andrzej Duda poinformował, że zgłasza weto do projektów ustaw o KRS i SN, przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W poniedziałek prezydenckie weta formalnie trafiły do Sejmu. Decyzja Dudy wywołała w szeregach PiS prawdziwą burzę. Suchej nitki na głowie państwa nie zostawił szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (47 l.), a prezes PiS Jarosław Kaczyński (67 l.) uznał ją za "poważny błąd". Natomiast opozycja, podobnie jak tysiące osób, które protestowały w obronie wymiaru sprawiedliwości, gratulowała prezydentowi odwagi.

A jak oceniają ruch prezydenta Polacy? Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Pollster, aż 70 proc. respondentów uznało, że decyzja ta była słuszna. Jedynie 11 proc. oceniło ją negatywnie. - Polacy docenili postawę prezydenta, który miał dość upokarzania przez PiS jego urzędu. Pokazał, że nie jest tylko prezydentem jednej partii i potrafi wsłuchać się w zgoła odmienne racje. Swoją decyzją sprzeciwił się reformie wymiaru sprawiedliwości w wykonaniu PiS. Reformie, która była przygotowywana w pośpiechu, bez konsultacji i z pominięciem prezydenta. Prezydencka postawa to też podkreślenie, że głowa państwa jest najważniejszym organem konstytucyjnym, a stosowanie weta jest jej suwerenną decyzją - ocenia prof. Antoni Kamiński (75 l.), socjolog z Państwowej Akademii Nauk.

Badanie przeprowadzono w dniach 27-31 lipca 2017 roku na próbie 1055 dorosłych Polaków.

Zobacz także: 73 rocznica Powstania Warszawskiego. Sikorski o "samobójstwach" powstańców [RELACJA NA ŻYWO]

Polecamy również: Duda i Gronkiewicz-Waltz razem uczcili warszawskich bohaterów

Przeczytaj ponadto: Sondaż se.pl i NOWA TV. Po prezydenckich wetach - jak Polacy oceniają Andrzeja Dudę?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE