Polacy nie chcą pomnika Kaczyńskiego. SONDAŻ dla SE.p i NOWA TV

2017-04-25 7:00 KS
kaczyński lech prezydent
Autor: materiały prasowe kaczyński lech prezydent

Aż 61 procent Polaków uważa, że prezydent Lech Kaczyński (?61 l.) nie zasługuje na pomnik w centrum Warszawy. Co na to PiS? - Bez względu na te wyniki, pomnik i tak zostanie postawiony. Przykre, że są tacy obywatele, przeciwnicy pomnika śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, którym bliżej do Moskwy, Brukseli czy Berlina - komentuje nam Stanisław Pięta (46 l.) z PiS.

Od wielu lat toczą się dyskusje na temat miejsca i formy upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej w reprezentacyjnym miejscu Warszawy. 21 kwietnia oficjalnie ruszył konkurs na projekty dwóch pomników smoleńskich, z których jeden ma być poświęcony Lechowi Kaczyńskiemu. Tymczasem Instytut Badań Pollster na zlecenie se.pl i NOWEJ TV zapytał Polaków, czy należy postawić mu pomnik. Wyniki? Aż 61 proc. badanych uznało, że były prezydent nie zasługuje na takie upamiętnienie. Przeciwnego zdania było 20 procent. - Dla tych 20 proc. badanych ważne są symbole, emocje. Z kolei dla ponad połowy rodaków jest niezrozumiałe, dlaczego tragedia smoleńska ma być premiowana w postaci postawienia pomnika prezydentowi. Ci ludzie nie wierzą w zamach smoleński i nie widzą podstaw do uhonorowania Lecha Kaczyńskiego - mówi nam politolog, prof. Kazimierz Kik (70 l.)

Tymczasem politycy PiS nie przejmują się opinią większości Polaków. - Prezydent Lech Kaczyński zasługuje na godne upamiętnienie i należy mu się pomnik. I zapewniam, że będzie on postawiony - komentuje wyniki sondażu Stanisław Pięta z PiS.

Badanie przeprowadził Instytut Badań Pollster w dniach 20-21kwietnia na próbie 1007 dorosłych Polaków.

Zobacz: Kolega o chorobie Kamińskiego: To na pewno coś poważniejszego...

Najnowsze