Polscy emeryci są NAJBIEDNIEJSI w Europie

2016-01-27 3:00

Wakacje pod palmami i dalekie podróże nie dla polskich seniorów! Nie dość, że ich emerytury są śmiesznie niskie, to jeszcze po przejściu na zasłużony odpoczynek nie żyją wystarczająco długo, by się nim cieszyć. Tymczasem ich europejscy rówieśnicy nie tylko odpoczywają na emeryturze znacznie dłużej, ale suma pobranych przez nich świadczeń często przekracza 1 mln zł!

Dla mieszkańca Polski niewiele ponad 160 tys. zł, Francji czy Szwecji - nawet więcej niż milion złotych. Na takie pieniądze na emeryturze może liczyć przeciętny emeryt mieszkający w tych państwach. Wynika to z zestawienia przygotowanego przez portal zus.pox.pl. Skąd taka różnica? Okazuje się, że Polacy nie tylko pracują najdłużej w Europie, a ich świadczenia są bardzo niskie, to jeszcze średnia długość życia po przejściu na emeryturę wynosi w Polsce zaledwie osiem lat. W innych państwach jest znacznie dłuższa, na przykład w Szwecji czy Grecji 15 lat, a we Francji aż 19 lat! To sprawia, że zachodni emeryci cieszyć się mogą z sutych świadczeń i pozwolić sobie na ekstrawaganckie wydatki czy wyjazdy. Polacy klepią biedę.

- O takich pieniądzach jak tam możemy w Polsce tylko pomarzyć. Gdy zapłacę czynsz, opłacę rachunki i wykupię lekarstwa, to po prostu brakuje mi na jedzenie. Żeby przeżyć do pierwszego, szukam najtańszych artykułów i poluję na różne okazje. A przecież tysiące ludzi mają jeszcze mniejsze emerytury od mojej. To nie jest życie, ale wegetacja. Ciągle tylko obiecują, że będzie lepiej - mówi Józef Ptak (68 l.), emeryt z Łomży (woj. podlaskie).

Zobacz: 50 zł dla księdza po kolędzie

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE