Polski Ład to katastrofa? Ekspert: "Polacy jeszcze go docenią"

2022-01-17 6:00
Pracownicy urzędów skarbowych pomoga podatnikom zrozumieć Polski Ład
Autor: Ministerstwo Finansów/gov.pl Pracownicy urzędów skarbowych pomoga podatnikom zrozumieć Polski Ład

Pierwsze reakcje na Polski Ład nie napawały optymizmem, jednak eksperci wskazują, że wystarczy odrobina cierpliwości, żeby docenić sztandarowy program PiS. – Efekty zmian odczujemy za chwilę, moim zdaniem wszystko idzie w dobrą stronę – mówi „SE” ekonomista, prof. Mariusz Andrzejewski (52 l.).

Na początku roku kilka grup zawodowych, m.in. nauczyciele i mundurowi, skarżyło się na to, że styczniowe pensje dotarły do nich pomniejszone bardziej, niż to zapowiadano. Premier Mateusz Morawiecki (54 l.) przepraszał i obiecał, że niższe wypłaty zostaną wyrównane. Kilka dni później minister finansów wydał rozporządzenie zmieniające technikę pobierania zaliczek, ma ono usunąć błędy i umożliwić zwrot nadpłat.

>>>Stanowcza zapowiedź ministra finansów. Więcej pieniędzy dla seniorów! [TYLKO U NAS]

Tymczasem, jak pokazuje najnowsze badanie Ariadna dla WP, zadowoleni ze zmian są na pewno emeryci. Większość ankietowanych otrzymała już styczniowe świadczenie. W tej grupie 60 proc. potwierdziło, że nowa emerytura jest wyższa od ubiegłorocznej. W zdecydowanej większości przypadków (63 proc.) podwyżka wyniosła mniej niż 100 zł. 26 proc. emerytów dostało świadczenie wyższe o kwotę do 200 zł a emerytura 11 proc. wzrosła do 300 zł. Rząd przekonuje, że nieustannie pracuje nad wyprostowaniem problemów. — Niestety, popełniliśmy trochę błędów na samym początku – przyznał w rozmowie z PolskaTimes.pl wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. – Były pomyłki i luki, nieprecyzyjne określenia, które narobiły wiele szkód – dodał. Szef klubu PiS twierdzi, że pozytywne efekty reform zauważymy w ciągu nawet kilku tygodni.

Podobnego zdania są eksperci, którzy zapewniają, że prawdziwe efekty Polskiego Ładu Polacy zobaczą już po pierwszych wypłatach, w których nie będzie tym razem błędów. – Jako ekonomista patrzę na Polski Ład szerzej. Dla około 17 mln osób ten program oznacza dodatkowo miesięcznie 100, 150 czy 200 zł. Jednostkowo te kwoty nie wydają się duże, ale są niezbędne do zwiększenia siły nabywczej gospodarstw domowych i stworzenia mocnej klasy średniej. Beneficjentami są m.in. osoby, które same nie potrafią się obronić przed inflacją. Ta niewielka kwota pomnożona przez 12 mies. oznacza np. możliwość zakupu drożejącego węgla zimą. Efekty tych zmian odczujemy za chwilę i moim zdaniem wszystko idzie w dobrą stronę – zapewnia prof. Mariusz Andrzejewski, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

>>>Polacy ogromnie surowi dla Polskiego Ładu. Miażdżące wyniki sondażu

>>>Polski Ład. Prezydent Duda zabrał głos. Wprost mówi o "niedopatrzeniach"

Sonda
Czy zyskasz na Polskim Ładzie?
prof. Antoni Dudek: Polski Ład może zdemolować poparcie dla PiS [Super Raport]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE