Poruszające zdjęcia mówią więcej, niż słowa. 75. rocznica wyzwolenia Auschwitz [ZOBACZ]

2020-01-27 13:02 Paula
Obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz
Autor: AP Obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz

W poniedziałek od rana trwają uroczystości związane z przypadającą właśnie 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Do miejsca, w którym przed laty doszło do tych wydarzeń, zjechali dziś byli więźniowie oraz politycy. Zdjęcia, które zostały zrobione mówią znaczenie więcej, niż nawet tysiąc słów.

Równo 75 lat temu doszło do wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Dziś, w rocznicę tych wydarzeń w Muzeum Auschwitz organizowane są uroczystości, w których ubiorą wyzwoleni więźniowie, a także zaproszeni politycy. Prezydent Andrzej Duda wystąpił na wspólnej konferencji wraz z prezydentem Izraela. Padły tam ważne słowa: - Jestem wzruszony, że tak wielu tych sprzed 75 lat przybyło do Oświęcimia, że są z nami. (...) z wielką przykrością przyjąłem, że na konferencji w Yad Vashem całkowicie pomięto udział Polaków w walce przeciwko sprawcom Holokaustu. Choćby tylko z tej przyczyny nie mogłem być tam obecny - mówił. Prezydent Izraela mówił: -  Andrzej Duda: - Jestem wzruszony, że tak wielu tych sprzed 75 lat przybyło do Oświęcimia, że są z nami. (...) z wielką przykrością przyjąłem, że na konferencji w Yad Vashem całkowicie pomięto udział Polaków w walce przeciwko sprawcom Holokaustu. Choćby tylko z tej przyczyny nie mogłem być tam obecny.

Główne obchody rozpoczną się o godzinie 15.30. Najważniejszymi osobami, które wezmą w nich udział będą oczywiście ocaleni z piekła obozu byli więźniowie, którzy do Auschwitz trafiali jako nastolatki i dzieci. Zdjęcia z obchodów 75. rocznicy chwytają za serce. 

Najnowsze