Poseł PiS zawieszony przez Kaczyńskiego: W tych sprawach nie powinno być dyscypliny!

2020-09-21 5:40 Przemysław Harczuk
Piotr Uściński
Autor: Justyna Rojek

W sprawie tzw. piątki dla zwierząt głosowałem zgodnie z własnym sumieniem. Uważam, że nie wolno stawiać praw zwierząt – z całym szacunkiem do wszystkich żyjących istot – ponad prawami ludzi. Sprawa dotyczyła kwestii światopoglądowych, a kwestie te nie powinny być elementem partyjnej dyscypliny - mówi Piotr Uściński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

„Super Express”: – Został pan zawieszony w prawach członka partii Prawo i Sprawiedliwość. Oprócz pana zawieszonych zostało kilkunastu polityków, w tym były minister Henryk Kowalczyk, czy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Piotr Uściński:  – W sprawie tzw. piątki dla zwierząt głosowałem zgodnie z własnym sumieniem. Uważam, że nie wolno stawiać praw zwierząt – z całym szacunkiem do wszystkich żyjących istot – ponad prawami ludzi. Sprawa dotyczyła kwestii światopoglądowych, a kwestie te nie powinny być elementem partyjnej dyscypliny.

 – Ale w tym wypadku były, zostaliście wykluczeni z partii. Jakie dalsze plany poza PiS-em?

– Akurat w tej sprawie jestem dość spokojny. Odwołamy się od decyzji właśnie dlatego, że sprawy światopoglądowe nie powinny być objęte dyscypliną. Jestem przekonany, że uda się sprawę wyjaśnić. I, że zostaniemy przywróceni  w prawach członków partii. Dużo bardziej niepokojące jest to, co stanie się z koalicją Zjednoczonej Prawicy.

– No właśnie – wcześniejsze wybory, rząd mniejszościowy, ewentualnie szukanie koalicjanta poza Zjednoczoną Prawicą – nie ustają spekulacje na temat tego, co stanie się dalej?

 – Spekulacji na ten temat jest wiele. I tak naprawdę każdy wariant jest w tej sprawie możliwy. Osobiście nie czuję się na siłach, by spekulować, który scenariusz się ziści. Mogę jedynie powiedzieć, który uważam za najbardziej pożądany.

 – Czyli?

– Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby liderzy schowali ambicje i jednak siedli do rozmów i zawiązali koalicję na nowo. Zjednoczona Prawica rządzi od pięciu lat. Podjęła bardzo wiele cennych inicjatyw dla Polski. Polacy ocenili nasze rządy dobrze, wybierając ponownie Andrzeja Dudę na kolejną kadencję prezydencką i Zjednoczoną Prawicę w wyborach do Sejmu. Dla dobra Polski ta koalicja powinna trwać dalej.

Najnowsze