Sejm przegłosował ustawę o Funduszu Odbudowy! Zwycięstwo koalicji Morawiecki-Lewica

Obrady Sejmu 04.05.2021
Autor: Sejm RP / YouTube

Koniec domysłów! Wszystko jest już jasne! Na 29. posiedzeniu Sejmu IX przegłosowano ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Za opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu. Polska z najbliższego budżetu Unii oraz unijnego Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat.

Nawet scenarzyści "Gry o tron" nie wpadliby na tak zaskakujące i wydumane zwroty akcji, jakich byliśmy ostatnio świadkami na polskiej scenie politycznej. Choć gdy stawką są miliardy euro, zazwyczaj nie ma rzeczy niemożliwych. Otóż w ubiegłym tygodniu ze "zjednoczonej opozycji" czyli nieformalnego przymierza Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, wyłamała się Lewica, decydująca się poprzeć rządowy Krajowy Plan Odbudowy przygotowywany przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Emocje są między partiami opozycyjnymi są zatem bardzo napięte, a nie lepiej jest w obozie rządzącym. Przeciwko KPO zagłosować ma Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro. PiS liczy na to, że dzięki sojuszowi z Lewicą, ustawa o Funduszu Obudowy zostanie przegłosowana. Czy wszyscy zachowają się tak, jak obiecali? Czytaj w naszej relacji na żywo! 

20:15 Do mównicy podchodzi niemal wściekły Włodzimierz Kosiniak-Kamysz! Podniesionym głosem mówi (a niemalże krzyczy): - Sejm jest gospodarzem ustaw. Sejm jest wybrany przez suwerena i ma prawo decydować o kształcie każdej ustawy. Preambuła jest naszą intencją. Jest kieunkiem, w którym Fundusz Odbudowy ma zmierzać. Nie zdecydowaliście się go poprzeć, bo demokratyczne państwo prawa wam przeszkadza? 

20:15 Marszałek Sejmu chce zamknąć obrady. Do mównicy podchodzą posłowie chcący składać wnioski. - No, pani marszałek, pani laskę zabierze i ucieknie - głos podnosił mocno wzbudzony poseł Nitras z KO.

20:12 - Sejm przyjął ustawę o Funduszu odbudowy! Za głosowało 290 posłów. Przeciwnych ratyfikacji funduszu było 33 parlamentarzystów. 133 się wstrzymało od głosu.

20:11 Marszałek Witek powiadamia, że tablet jej się wyłącza podczas prowadzenia obrad. Problemy techniczne są prawdziwą zmorą tej kadencji Sejmu.

20:07 Głosowanie nad całością projektu ustawy o Funduszu Odbudowy. W trakcie liczenia głosów opozycja chciała złożyć wniosek formalny. Marszałek Witek upomniała posłów, że podczas głosowania wniosków się nie skłąda. 

19.58 Za nami głosowanie siódmej poprawki do ustawy o Funduszu Odbudowy. Sejm jak dotąd wszystkie odrzucił. 

19.44 Trwa blok głosowań. Za chwileczkę najważniejsze - o ratyfikacji przez parlament decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. 

19.34 Jest odpowiednie kworum. W głosowaniach po przerwie będzie brało udział 455 posłów. 

19.31 Ruszamy po przerwie. Wpierw marszałek Elżbieta Witek sprawdza kworum. 

19.20 Sejm spóźnia się już piątą minutę. Korzystając z okazji posłanka Katarzyna Lubnauer zamieszcza na Twitterze zdjęcia niedoskonałej, jej zdaniem, aparatury do głosowania. 

19.10 Marszałek Sejmu ogłosił przerwę do godz. 19.15, a następnie posłowie zagłosują za kolejnym czytaniem projektu ustawy o Funduszu Odbudowy. 

18.56 Coraz gęstsza atmosfera na sali plenarnej! Głos zabiera sekretarz stanu w resorcie do spraw funduszy i polityki regionalnej poseł Waldemar Buda. - Zupełnie po ludzku, przykro mi jest słuchać, jak niektórzy odnoszą się do przedstawicieli lewicy - mówił polityk PiS odpowiadający na pytania posłów. Jego wystąpienie było nieustająco przerywane okrzykami członków opozycji! Cóż za emocje!  

18.42 - Mogę jeszcze dziś zmienić zdanie, jeśli stanie pan i wyda chociaż jednego winnego: afery respiratorowej, maseczkowej, wyborów kopertowych. Niech pan stanie i powie kto jest winny za to wszystko - zwracał się do premiera poseł Joński. 

18.40 Przełom! Poseł KO zapowiedział, że nie zagłosuje przeciw Krajowemu Planowi Odbudowy! - Nie zagłosuję przeciw, ponieważ FO jest jedyną szansą na odnowienie europejskiej gospodarki. I Polska musi brać w tym udział. Ale nie będę za, bo pański rząd nie zrobił nic, aby wyjaśnić jakąkolwiek aferę, przekręty, wielkie pieniądze, ani jednego winnego - wymieniał poseł Joński z KO. 

18.37 - To nie jest Krajowy Plan Odbudowy, to jest krajowy plan zmarnowanej szansy - szydzi niezadowolona z obrotu spraw posłanka Małgorzata Tracz z Koalicji Obywatelskiej. 

18.31 Robi się niemiło. Poseł Nitras pogroził Adrianowi Zanbergowi palcem! - Dzięki pana głosom - mówił poseł PO wymachując paluchem w kierunku Zandberga - oni (rząd - red.) w przyszłym tygodniu pchną integrację europejską, dzięki pani Pawłowicz, drugą stronę. Pan powiedział, że to jest pociąg do Europy, panie pośle, to jest kibitka, a nie pociąg. Pan pociąg z kibitką pomylił! - mówił wzburzony Nitras do lidera partii Razem. 

18.24 Zamiast zadać pytanie, posłanka Krystyna Skowrońska widocznie z góry założyła, że w żadną odpowiedź od rządu nie uwierzy. - Panie ministrze, kto panu uwierzy. Kto uwierzy PiS-owi, że będą dzielili pieniądze sprawiedliwie. Sprawiedliwie według PiS-u to 2 mld na TVP a nie na ochronę zdrowia. Pokazujecie, że nie można wam wierzyć - powiedziała rozemocjonowana posłanka KO. 

18.20Młodzi socjaliści mogą wierzyć w świętego Mikołaja. Dojrzali politycy nie powinni być tak naiwni - mówi o unijnych środkach poseł Artur Dziambor z Konfederacji. 

18.16Zbigniew Ziobro od lat wyklucza Polaków. Od lat mówi, że polską racją stanu jest węgiel. Który stoi przeciwko ludziom. Cieszę się, że Lewica stoi absolutnie po drugiej stronie, niż Zbigniew Ziobro. Że głosuje, za pieniędzmi dla Polek i Polaków - mówiła posłanka Lewicy zagłuszana okrzykami posłów Solidarnej Polski.  

18.13 - Ta debata pokazuje, jak można patrzeć na interes Polski. Można patrzeć na nią przez pryzmat interesu partyjnego, jak to robi Zbigniew Ziobro - mówi Beata Maciejewska z Lewicy.

18.07 - Panie Budka, pan został grabarzem PO, a teraz pan chce zostać grabarzem Polski - stwierdził poseł niezależny Łukasz Mejza, zdaniem którego "cała debata o KPO to jazgon politycznego cyrku".

17.55 - Fundusz Odbudowy nie powinien być elementem gry politycznej, ale racjonalnej polityki - powiedział z kolei Jarosław Sachajko z koła Kukiz'15 Demokracja Bezpośrednia. 

17.52Nasze stanowisko jest niezmienne. Jest racjonalne. Chcieliśmy przyjąć Fundusz Odbudowy i zgłosiliśmy do niego sporo uwag. Choć panu premierowi do dziś słowo Polska 2050 nie przechodzi przez gardło - mówiła posłanka Paulina Hennig-Kloska z ruchu Hołowni. - Czy mamy obawy, że PiS będzie chciał upolityczniać te pieniądze i dawać je swoim? Oczywiście, że mamy. Ale widzimy, że KE wie, że musi zadbać o rzetelne i uczciwe wydatkowanie pieniędzy - mówi posłanka Polski 2050. - Jeśli zdefraudujecie chociaż złotówkę, pociągniemy was do odpowiedzialności - zapowiedziała Hennig-Kloska.

17:44 W imieniu Konfederacji przemawia poseł Dobromir Sośnierz. - Dzisiejsze posiedzenie to "Sejm rozbiorowy" - mocnym akcentem zaczął swe wystąpienie poseł KORWiN. - Pieniądze zdradzacie Polskę. Judasz sprzedał Chrystusa za 30 srebrników. Różnica polega na tym, że wy sprzedajecie Polskę za trochę więcej - dodał Sośnierz. 

17.42 - Szkoda, że tę solidarność w opozycji utraciliśmy. Wiecie, kto się z tego najbardziej cieszy? Prezes Jarosław Kaczyński i prezes Zbigniew Ziobro. Jeden miał od tygodnia załatwioną większość i nie musiał już czekać na zakończenie negocjacji, a drugi, bo może dzisiaj zagłosować spokojnie i z rządu nie wyleci. Utraciliśmy szansę na przejęcie sprawczości. To jest wielki błąd opozycji, za który wszyscy powinniśmy się razem uderzyć w piersi - zdiagnozował szef PSL, który zapowiedział poparcie ludowców dla projektu pod warunkiem, że zostaną uwzględnione ich poprawki. 

17.48 Przed posłami staje Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego. - Polski Sejm chce oddać swoje kompetencje Brukseli - z wielką stanowczością stwierdził Bosak dodając, że "PiS zdradził Polaków". - Niepodległość nie jest na sprzedaż - dopowiedział poseł Konfederacji. 

17.38 Część opozycji zauważa, że gdy przemawiał Zandberg, klaskały ławy rządowe. Oliwy do ognia dolewa Władysław Kosiniak-Kamysz poruszający temat Zbigniewa Ziobro. - Panie premierze, ile pan się będzie jeszcze zgadzał na to, by pana koledzy z Solidarnej Polski mówili, że głosowanie za funduszem to "zdrada Polski"? - zapytał PSL-owiec. 

17.28 - Już za chwilę w głosowaniu będziemy decydować w imieniu Rzeczpospolitej o pogłębieniu integracji europejskiej - zwrócił uwagę lider partii Razem. 

17.32 - Europa to jest polska racja stanu. Lewica zagłosuje za Europą. Lewica poprze ten projekt - zakończył swe przemówienie poseł Adrian Zanberg reprezentujący Lewicę. 

17.29 - Po to jest europejski Fundusz Odbudowy. Po to, żeby postawić na nogi Europę po epidemii. Żeby ruszyć do przodu. Żeby wygrać przyszłość - mówił Zandberg będący w podniosłym nastroju. 

17.25Mój poprzednik przez 10 minut, zamiast o Funduszu Odbudowy mówił o tym, jak mu się nie podoba lewica - powiedział zniesmaczony Zandberg do Budki. 

17.24 Miejsce za mównicą zajmuje Adrian Zandberg z partii Razem (Lewica). 

17.19 - Wbrew temu co mówi wasz nowy koalicjant (czyli Lewica - red.), w KPO nie ma żadnych gwarancji, że samorządy, organizacje pozarządowe i społeczne, będą miały cokolwiek do powiedzenia - kontynuuje swą oskarżycielską tyradę przewodniczący Budka. 

17.14 - Kiedy ważyły się losy tych pieniędzy, pana szefowa, europosłanka Szydło, głosowała przeciw. Żaden z europarlamentarzystów PiS nie poparł w europarlamencie decyzji o dochodach własnych. Wówczas szantażowaliście UE, dzisiaj zastąpiliście pana Ziobrę nowym koalicjantem - koleżanki i kolegów z Lewicy - atakuje zarówno rząd, jak i Lewicę przewodniczący PO. 

17.13 Mocne oskarżenia lidera KO. - Nie potrafił pan przekonać własnego rządu, własnego zaplecza politycznego decyzji, by poprzeć ratyfikację - wytyka premierowi Borys Budka.

17.12 Głos zabiera Borys Budka - przewodniczący Platformy Obywatelskiej. 

17.08 Posłowi PiS Henrykowi Kowalczykowi przemawiającemu po zakończeniu czasu, marszałek Ryszard Terecki zwraca uwagę słowami: "Bardzo dziękuję panie pośle, wyczerpał pan czas, długo można mówić o Platformie i...".

17.00 - Bardzo serdecznie dziękuję za liczne uwagi, propozycje. Wiele, bardzo wiele z nich zostało ujętych w Krajowym Planie Odbudowy, dlatego dzisiaj warto podkreślić z całą mocą, że to nie są jakieś abstrakcyjne środki europejskie. To są środki, które mają pomóc polskim szpitalom, szkołom, może szpitalom, w którym leczy się ktoś z państwa rodziny. To są środki, które będą odgrywały ogromną rolę w awansie cywilizacyjnym Polski - skonkludował swe przemówienie premier RP. Owacje na stojąco części parlamentarzystów klubu PiS.

16.55 - Rzeczowy, merytoryczny dialog z Lewicą zaowocował włączeniem do programu obudowy kilku ważnych postulatów. Te postulaty w całości się w planie odbudowy zmieściły - deklarował premier przemawiający w Sejmie. 

16.54 W tym rozwiązaniu nie ma uwspólnotowienia długu, nie będziemy spłacać długu Francji czy Niemiec - zapewnił Morawiecki. - Te środki służą za to do tego, byśmy jak najszybciej te państwa dogonili - dodał. 

16.52 Nie można igrać z planem odbudowy, igranie z nim przypomina rosyjską ruletkę, z tym że pistolet jest wymierzony wtedy w Polaków - mówił Morawiecki wskazując na posłów mogących nie ratyfikować Funduszu Odbudowy.

16.47 - Te środki to ponad 770 miliardów złotych dla polskich rolników, polskich rodzin, szkół i szpitali. Nie wolno nam zmarnować takiej szansy, nie wolno nam zmarnować drugiego planu Marshalla - przekonywał zgromadzonych posłów premier Morawiecki. 

16.41 Głosowaniem, które będzie za chwilę, będziemy mogli wyrazić swoje mocne "za" uczestnictwem Polski w Unii Europejskiej - powiedział premier Morawiecki.

16.39 Na mównicę wchodzi premier Mateusz Morawiecki. 

16.35 Przemawia Hanna Gill-Piątek z ruchu Polska 2050. - Składam wniosek o przerwę, zwołanie konwentu seniorów i wprowadzenie do dzisiejszego porządku obrad informacji pana premiera o obecnym kształcie Krajowego Planu odbudowy - wnosiła posłanka ugrupowania Szymona Hołowni. Wniosek o przerwę Sejm odrzucił.

16.31 Wniosek o odroczenie obrad sekundy później został odrzucony.

16.32 Na mównicę wchodzi Władysław Kosiniak-Kamysz. - Sejm powinien zastanowić się, jaką większością powinien być przyjmowany Fundusz Odbudowy. My dysponujemy opiniami, które mówią, że ta zmiana wymaga 2/3 głosów, ponieważ jest przekazanie kompetencji państwa członkowskiego na rzecz instytucji europejskich w zakresie kompetencji ministra finansów. Zgłaszam wniosek o przerwę i ogłoszenie po przerwie, że Sejm będzie przyjmował ustawę w większości 2/3 - postulował ludowiec. 

- Artykuł 90 § 1 [Konstytucji] mówi o przekazaniu uprawnień, suwerenności komisji. Nie mamy z tym do czynienia i państwo doskonale o tym wiecie. Państwo polskie, rząd polski może zaciągać samodzielne zobowiązania. Dysponujemy sześcioma opiniami prawnymi nie tylko BAS, ale także opiniami zewnętrznymi, które wyraźnie mówią o zwykłej większości. W związku z tym nie poddam tego wniosku pod głosowanie, bo musiałabym z premedytacją złamać Konstytucję - odpowiedziała ludowcowi marszałek Sejmu. 

16:24Pan Tomczyk teraz wychodzi i opowiada bajki. Możliwość konsultacji KOP była przez dwa miesiące, z czego nie korzystaliście - komentował wniosek Tomczyka Ryszard Terlecki z PiS. 

16.21 Poseł KO Cezary Tomczyk wnosi niosek formalny. - Wczoraj minister Buda powiedział, że Krajowy Plan Odbudowy jest już w Brukseli. Przed obradami. No więc trzeba sobie zadać pytanie - po co jest parlament! Doszło do zdrady samorządów i zrobił to PiS z pomocą Lewicy. Wnoszę wniosek formalny o odroczenie posiedzenia aż do wprowadzenia uchwały o wdrażaniu ratyfikacji przy zgodzie 2/3 głosów - postulował Tomczyk.

16.14 Marszałek Sejmu ogłasza, że jest kworum. W dzisiejszych obradach uczestniczy 445 posłów.

16.13 Czas na odetchnięcie. W pierwszym rzędzie na ławach rządowych dostrzegamy sylwetkę premiera Morawieckiego. Jest i też jego rzecznik siedzący tuż za nim. Na czele ław PiS-u Ryszard Terlecki i Bolesław Piecha. Prezesa PiS na sali nie ma. 

16.05 Sejm RP ma nową posłankę! Anna Wojciechowska zastąpiła Annę Wasilewską, przedwcześnie zmarłą parlamentarzystkę z Olsztyna

ZOBACZ WIĘCEJ: Bronisław Cieślak nie bał się śmierci. Poruszające słowa o swojej chorobie. Aż serce ściska...

16.03 - Jesteśmy głęboko wstrząśnięci i przekonani, że postać Bronka długo będzie przypominała nam barwną postać z seriali - mówił Krzysztof Gawkowski z Lewicy, po czym prosił zebranych parlamentarzystów o minutę ciszy. 

16.01 Marszałek Witek otworzyła posiedzenie. Zebrani czczą pamięć zmarłego 2 dni temu Bronisława Cieślaka. Aktora serialu 07 Zgłoś się oraz byłego posła SLD. 

15.53 - Punktualnie za 7 minut ma rozpocząć się 29. posiedzenie Sejmu. Głównym tematem - ratyfikacja europejskiego Funduszu Odbudowy.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze