Koronawirus. Takiego posiedzenia Sejmu NIGDY nie było! Głosy są liczone ręcznie w kilku salach!

2020-03-26 19:38 PMar, DAB
Posiedzenie sejmu, 26 marca 2020
Autor: Jakub Kamiński/East News Posiedzenie sejmu, 26 marca 2020

Liczba osób zarażonych koronawirusem przekroczyła już 1100. Wśród nich znajdują się również politycy, m.in. minister środowiska Michał Woś. Pomimo wielu apeli, aby dzisiejsze posiedzenie Sejmu przeprowadzić w sposób zdalny, ostatecznie posłowie spotkają się w Sejmie. Głównym zagadnieniem, o jakim mają dyskutować, ma być dyskusja nad projektem ustawy o tzw. "Tarczy antykryzysowej", która wspomóc ma przedsiębiorców w czasach walki z wirusem. Wcześniej jednak będą musieli ustalić zasady, w jakich odbywać się w ogóle będą głosowania. Zapowiada się bardzo burzliwy dzień parlamencie. Będziemy z Wami śledzić te wydarzenia na bieżąco!

Głównym zagadnieniem dzisiejszego posiedzenia będzie praca nad projektem ustawy "o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw". Zaproponowane dotychczas przez rząd propozycje nie były specjalnie chwalone przez opozycję, która przedstawiała zupełnie inne rozwiązania na czas kryzysu. Co więcej, choć początkowo wydawało się, że posiedzenie zostanie przeprowadzone w sposób zdalny (o co apelował obóz rządzący), to po protestach Koalicji Obywatelskiej i Konfederacji ostatecznie posłowie musieli się udać do Warszawy na ul. Wiejską, co również może negatywnie wpływać na ich emocje. Początek dzisiejszych obrad już o godzinie 14.

Aby aktualizować odśwież stronę lub wciśnij F

19:30 Posłowie jednomyślnie poparli poprawkę Lewicy. To oznacza, że z warunków ogłoszenia obrad zdalnych wykreślono stan zagrożenia epidemicznego. Posłowie przyjęli też poprawkę zgłoszoną przez Koalicje Polską, którą tworzą PSL i Kukiz15, aby ta zmiana regulaminu obowiązywała tylko do 30 czerwca 2020 r.

19:22 Co dla posłów oznacza zmiana regulaminu głosowania on line. Kancelaria Sejmu musi zapewnić wszystkim posłom dostęp do środków elektronicznych. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ma określić w zarządzeniu wzór i tryb wniosku w tej sprawie. Zakłada to druga przyjęta przez Sejm poprawka Lewicy. Zmiany w regulaminie oznaczają też, że o przyjęciu trybu zdalnych obrad ma decydować marszałek Sejmu po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów. Posłowie zanim zagłosują on line będą mogli potwierdzać swoją obecność przez zalogowanie się w systemie. Wystąpienia posłów mają być ograniczone czasowo, w zależności od typu wystąpienia do 3, do 5 lub do 15 minut. Ważna informacja: w debacie nad daną sprawą poseł będzie mógł zabrać głos tylko raz.

19:17  Sejm przyjął zmiany w regulaminie Izby. Za zmiana było 250 posłów, przeciw 104, 14 wstrzymało się od głosu.

19:16  Sejm zmienił regulamin. 

19:10 Zakończyły się głosowania nad poprawkami. Teraz posłowie będą głosować nad projektem zmian w regulaminie Izby, które m.in. umożliwiają zdalne oddanie głosów przez posłów.

19:02 Przed nami piętnasta, ostatnia poprawka nad zmianą regulaminu Sejmu. 

18:46 Wydaje się, że to już ostatnia prosta. Posłowie przegłosowali już trzynaście z piętnastu poprawek. 

18:02 Obecnie posłowie głosują nad ósmą poprawką do projektu zmian w Regulaminie Sejmu, który zakłada możliwość głosowania zdalnego przez posłów. 

17:50 Zapowiada się długi wieczór przed posłami, którzy w restrykcyjny sposób głosują dzisiaj w Izbie Niższej Parlamentu. Za nami dopiero połowa z kilkunastu poprawek do zmian w regulaminie Sejmu. Każde głosowanie odbywa się ręcznie, gdzie posłowie sekretarze liczą głosy za, przeciw i wstrzymujące się. Jednocześnie odbywa się ono w kilkunastu salach sejmowych. Pojawia się tu pytanie: co z systemem informatycznym, który był długo testowany w Sejmie? Za każdym razem w każdej sali posłowie sekretarze muszą zliczyć głosy, następnie listy z wynikami są zanoszone do marszałek Sejmu, tam są podliczane. Każde z głosowań trwa kilkanaście minut.  

17:11 Marszałek Sejmu ogłosiła wyniki pierwszego głosowania. - Głosowało 370 posłów, za było 151, 214 było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu - poinformowała Elżbieta Witek. Sejm zatem odrzucił poprawkę. Trwa drugie głosowanie. Posłowie sekretarze ponownie liczą głosy we wszystkich salach. Czekamy na wyniki głosowania.

17:09 Cisza w Sejmie, nietypowe zachowanie posłów. Cały czas w ciszy liczone są głosy we wszystkich salach. 

17:02 Marszałek Elżbieta Witek przeszła do głosowania nad poprawkami w regulaminie Sejmu. Głosowanie odbywa się ręcznie, trwa liczenie głosów, ale ze względu na to, że posłowie są rozmieszczeni w różnych salach trwa to znacznie dłużej niż ma to miejsce podczas tradycyjnego głosowania.

16:59 Wznowione zostały obrady Sejmu. Poseł sekretarz zaapelował o dostarczenie mu list obecności posłów na salach i umożliwienie pokazania na telebimie rotacyjnie sal, w których przebywają posłowie. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyraziła zgodę i zapewniła, ze listy z nazwiskami posłów zostaną mu dostarczone.

16:58 Na sali plenarnej pojawiła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek, lada moment wznowione zostaną obrady Sejmu. Marszałek Witek poinformowała, że we wszystkich salach w Sejmie jest 368 posłów. 

16:42 Za chwilę mają być wznowione obrady Sejmu. W oczekiwaniu na rozpoczęcie obrad w różnych salach pojawiają się pierwsi posłowie

16:10 Przedłuża się przerwa techniczna w posiedzeniu Sejmu, czekamy na posłów i na głosowanie. Na chwilę obecną sala plenarna wciąż świeci pustkami. 

15:01 Poseł Witold Zembaczyński nagrał filmik, na którym mówi : - Tu jest Sejm i my pracujemy. Gdzie jest mały tchórz z Żoliborza, czy sam siebie chroni, a Polaków w maju do urn popycha?

15:07 Obecnie trwa przerwa techniczna, przerwa w obradach została zaplanowana na pół godziny.

15:06 Elżbieta Witek ogłosiła przerwę techniczną w posiedzeniu Sejmu. Po przerwie odbędzie się kilkanaście poprawek zgłoszonych do uchwały.

15:04 Głos zabrał poseł Sławomir Nitras. Polityk Koalicji Obywatelskiej przekonywał, że rząd nie wsłuchuje się w głos Polaków. - Pani marszałek my się boimy manipulacji, nie wiemy czy nadużyjecie prawa - mówił zaniepokojony poseł.

15:02 Na mównicy sejmowej pojawiła się posłanka Daria Gosek-Popiołek z klubu Lewicy. Posłanka zwróciła uwagę, że Sejm musi pracować, aby nie doszło do blokady całego państwa. - Dlaczego nie chcecie się zgodzić, by marszałek zwoływał takie posiedzenia za zgodą konwentu seniorów. Szanujmy demokrację - zaapelowała do swoich kolegów i koleżanek z innych klubów posłanka Lewicy.

15:01 - System do głosowania zdalnego jest dziurawy i niebezpieczny - oceniła posłanka Barbara Nowacka. Posłanka Koalicji Obywatelskiej stwierdziła, że Sejm jest nieprzygotowany na pracę on line. - W jaki sposób zapewnicie bezpieczeństwo głosowania? - zapytała posłanka.

14:59 Na mównicy sejmowej pojawił się poseł Borys Budka. Przewodniczący PO stwierdził, że marszałek Sejmu Elżbieta Witek wprowadza Polaków w błąd. - Prosiliśmy i błagaliśmy o prace Sejmu. Nie ma zgody na to, żeby ustawy były uchwalane w sposób urągający prawu - dodał.


14:56 Trzeci raz głos zabrał Krzysztof Bosak. Poseł Konfederacji tłumaczył potrzebę wprowadzenia trzech poprawek do uchwały o zmianie regulaminu. Polityk skupił się na wprowadzeniu czynnika społecznego do obrad on line. - Przedsiębiorcy czekają na pomoc. Za mało rząd wsłuchuje się w głos przedsiębiorstw. Apelujemy, słuchajcie przedsiębiorców- mówił poseł Krzysztof Bosak.

14:54 Głos ponownie zabrał lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Poseł poprosił o sprawdzenie kworum. - Zgłaszamy poprawkę, aby ograniczyć czasowo możliwość głosowania do końca czerwca - mówił. Prezes PSL zaapelował o szybkie przyjęcie pakietu antykryzysowego dla firm. - Prosimy o umorzenie podatków i składek, zwrot VAT, pomoc samorządom, szybkie linie kredytowe - dodał. 

14:49 Na mównicy sejmowej pojawiła się posłanka Anna Maria-Żukowska. - Lewica poważnie podchodzi do kryzysu w kraju i dlatego chcemy zachowania możliwości pracy parlamentu - stwierdziła. - Uważamy, że projekt dotyczący zdalnego odbywania posiedzeń jest konieczny. Wnosimy poprawki do zmian w regulaminie, które mają na celu graniczyć samowładztwo marszałek Sejmu, bo nie mamy pełnego zaufania do PiS - przekonywała. Jej zdaniem poprawki Lewicy skupiają się na tym, aby o obradach on line decydował nie tylko marszałek Sejmu, ale też prezydium i konwent seniorów.

14:46 Głos ponownie zabrał przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. - Nie powinniśmy zajmować się regulaminem Sejmu - oznajmił. - Powinniśmy pracować nad rozwiązaniami, które będą ratunkiem dla Polaków i służby zdrowia - mówił poseł. Szef PO zaznaczył, że posłowie byli gotowi do pracy, ale zaproponowana formuła była niedopuszczalna. - Składamy poprawki do regulaminu Sejmu wierząc, że to ma być rozwiązanie czasowe. Ale bez względu na to jak będą prowadzone obrady nie zapomnimy o obywatelach - stwierdził Budka.

14:45 Na mównicy sejmowej ponownie pojawił się poseł Krzysztof Bosak. Polityk Konfederacji zadał pytanie jak wygląda gotowość techniczna Kancelarii Sejmu na prowadzenie obrad on line. Po chwili Sejm przeszedł do drugiego czytania projektu uchwały.

14:44 Minister zdrowia nie miał dobrych wiadomości dla posłów. Prof. Łukasz Szumowski zaznaczył, że będzie wzrastała liczba chorych i umierających. - To co możemy robić to ograniczyć tę liczbę poprzez niechodzenie w miejsca gdzie nie musimy chodzić. Bardzo dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli, którzy pomagają - mówił. Minister podkreślił, że trzeba szybko przyjąć niezbędne ustawy.

14:42 Na mównicy sejmowej pojawił się minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Szefa resortu zdrowia zdziwiły zarzuty o "wprowadzanie Polaków w błąd". - Myślę, że Polacy nas ocenią w tym zakresie. 100 tys. testów poszło do laboratoriów. Nie próbujemy nic zatajać, ani oszukiwać. Takie uwagi są nie na miejscu - mówił. - Szkoda, że nie doszliśmy do konsensusu, że tu jesteśmy. Mogliśmy to zrobić zdalnie - dodał minister.

14:40 Głos zabrał poseł Sławomir Nitras z PO. Polityk stwierdził, że przyjęcie zmian w regulaminie doprowadzi do "bezkarności" PiS.

14:39 Zdaniem polityka Konfederacji Sejm nie jest przygotowany na głosowanie on-line. - Przedstawimy poprawki do zaproponowanego regulaminu Sejmu - mówi. I dodaje: - Chcemy te nadzwyczajne przepisy powiązać ze stanem nadzwyczajnym. Poseł zaapelował o przyjęcie poprawek proponowanych przez Konfederację. 

14:38 Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak zwrócił się do premiera, do prezydenta z prośbą o przesunięcie wyborów. - Państwo okazuje się nieskuteczne i potyka się o własne nogi w takiej kryzysowej sytuacji - twierdzi poseł.

14:37 Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek upomina posłów Koalicji Obywatelskiej za "pohukiwanie" i przeszkadzanie w obradach.  Próbowali oni zakłócić przemówienie Władysława Kosiniaka-Kamysza.

14:37 Władysław Kosiniak -Kamysz krytycznie wypowiada się  na temat Platformy Obywatelskiej. Z sali słychać głos posła PO - daruj sobie - mówi. Poseł kilkakrotnie przerywa wypowiedź posła Kosiniaka-Kamysza swoimi tekstami, półsłówkami. Mówi m.in. - Tygrysek się odezwał. I tu jest też potrzebna solidarność i zrozumienie. Bo jak słyszę ze strony platformy, że chce zakończenia wojenek, a sama za każdym razem szuka okazji (oszczędź sobie) za każdym razem szuka okazji do sporu politycznego i upolitycznienia tego. To nie jest dobra droga, życzliwością chce was przestrzec przed pójściem w tą stronę (nie przestrzegaj - głos z sali). Dla was święte są regulaminy, a nie sprawy pracowników i przedsiębiorców. 

Tak, zdrowie i życie na pierwszym miejscu. Pracownicy i przedsiębiorcy dokładnie tak. Trzeba przyjąć dobrowolny ZUS, trzeba dać nieoprocentowane kredyty, minimalną pensję dla pracowników, którzy być może są już na
urlopie bezpłatnym, może są już zwalniani. Zdajmy sobie wszyscy sprawę, że dwa miliony pracowników może stracić pracę. Zdajmy sobie sprawę, że siedemdziesiąt procent firm może zwalniać pracowników. Że mogą upadać z dnia na dzień od najmniejszej do największej.

To jest nasza odpowiedzialność. Miarą naszej odpowiedzialności i solidarności jest też umiejętność dzisiaj rozmowy i współpracy, stawiania warunków. (tygrysek się odezwał), bo bezkrytyczne przyjmowanie tego co mówi rząd to jest skazanie nas an tekturową tarczę, a ona musi być tytanowa. I musi być jak najszybciej przyjęta. (tygrysek bez zębów - słychać głos z sali). Trzeba dzisiaj porozumienia, współpracy, odpowiedzialności i solidarności. W imię najważniejszego celu jakim jest ochrona zdrowia i życia. Ochrona miejsc pracy i polskiej gospodarki przed armagedonem, który nas czeka, który już dotyka wiele firm.  

14:36 - Instytucje państwowe do tej pory nie zdawały egzaminu, bo nas nie przygotowały do kryzysu. Ale zdali egzamin Polacy, bo zachowują się po pierwsze odpowiedzialnie. Zdali egzamin pracownicy ochrony zdrowia: pielęgniarki, ratownicy medyczni, farmaceuci, diagności laboratoryjni, fizjoterapeuci. Zdają egzamin pracownicy służby zdrowia i funkcjonariusze służb mundurowych. Musimy dzisiaj ich wesprzeć, żeby miejsca pracy nie zostały utracone - mówi lider Polskiego Stronnictwa Ludowego.

14:35 Władysław Kosiniak-Kamysz kontynuuje: - Nie przygotowaliście państwa na czas epidemii, na czas kryzysu. Jeszcze nie tak dawno Główny Inspektor Sanitarny mówił: wirus jest w Chinach, a Chiny sa bardzo daleko. Okazały się być jednak bardzo blisko. Nie przygotowaliście służby zdrowia. Nie przygotowaliście schematów postępowania i działań. To jest gigantyczne zaniedbanie. Ale dzisiaj nie jesteśmy tutaj po to, żeby wytykać sobie błędy. Ale żeby zmienić jak najszybciej przepisy prawa i dostosować je do pomocy dla przedsiębiorców i pracowników.

14:34 Przemawia prezes PSL, poseł Władysław Kosiniak-Kamysz: - W czasach próby, w czasach epidemii, w czasach kryzysu dwie postawy są kluczowe. Postawa solidarności i postawa odpowiedzialności. I to jest test dla każdego z nas, dla każdego z nas Polaków - mówi. -Czy zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności za siebie, za rodzinę, za najbliższych? - zadał pytanie w kierunku sali plenarnej. - Instytucje państwa zawiodły. Tu jest kilka słów prawdy do PIS-u.

14:32 Krzysztof Gawkowski kontynuuje: - Ale odpowiedzialność to również myślenie o Polsce, która potrzebuje zmiany. Polscy parlamentarzyści muszą pracować, ale muszą mieć do tego możliwości.
Odpowiedzialność nakazuje zmienić regulamin Sejmu tak, żebyśmy to prawo, które chcemy zmieniać, bo wierzę, że cała opozycja i cała koalicja chce to robić, moglibyśmy zmieniać.
Dzisiaj nie ma zgody na to, żebyśmy kryzys wykorzystywali do politycznych kłótni. Dzisiaj nie ma koalicji i opozycji. Dzisiaj nie ma rządu i polityczek i polityków.
Dzisiaj wszyscy jesteśmy Polakami odpowiedzialnymi w imię Konstytucji i naszych mandatów. Za to, żeby Polska była Polską, żebyśmy ją uratowali z tego kryzysu. I Lewica tego słowa dotrzyma.

14:30 Krzysztof Gawkowski z Lewicy - Zebraliśmy się jako parlamentarzyści w godzinie próby. Zebraliśmy się w poczuciu odpowiedzialności za państwo, Konstytucję, za każdą Polkę i każdego Polaka. Lewica była, jest i zawsze będzie do dyspozycji obywateli. Złożyliśmy projekty ustaw i przedstawiliśmy pomysły jak dzisiejszą sytuację uzdrowić. Co zrobić, żeby miliony polskich przedsiębiorców czuło, ze nie pozostało samym sobie. Jesteśmy tutaj bo pracownicy w całej Polsce zdają sobie sprawę, że już za kilka dni mogą nie dostać swoich wynagrodzeń. A na koniec kwietnia będą miliony bez złotówki na swoim koncie. 

14:28 Poseł Borys Budka kontynuuje: - Żaden Polak, żadna Polka, żaden przedsiębiorca, żaden pracodawca nie powinien być dotknięty skutkami tego kryzysu. A my parlamentarzyści jesteśmy od tego, żeby przyjąć takie regulacje. Zaproponowaliśmy dwadzieścia miliardów złotych na służbę zdrowia. To są konkretne pieniądze na środki ochrony osobistej dla was drodzy lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni, którzy dzisiaj w skrajnych warunkach bronicie naszego życia, a niestety ten rząd nie potrafi wyposażyć Was w nawet podstawowe środki ochronne. To są konkretne środki, by zakupić sprzęt do szpitali.To są również konkretne środki na to, by każdy kto miał kontakt z koronawirusem, mógł być szybko przebadany.  

14:25 - Przyjechaliśmy tutaj dla Was, bo Wy nas wybraliście - mówi Borys Budka. - Przyjechaliśmy dlatego, że od kilkunastu dni leżą konkretne projekty ustaw w tej Izbie. To jest wydłużenie świadczeń na ubezpieczenia społeczne dla Was, którzy dzisiaj opiekuje się swoimi dziećmi, bowiem zamknięte są szkoły, przedszkola i żłobki. To są projekty, które zwalniają, a nie zamrażają tylko składki na ubezpieczenia społeczne, bo nie macie z czego płacić swoich podatków. To są projekty, które zapewniają bezpieczeństwo milionom osób. To jest m.in. minimalne wynagrodzenie dla każdego kto nie może dzisiaj pracować. Nie dzielimy ludzi na lepszy i gorszy sort. Chcemy pomagać wszystkim bo taka jest rola państwa - dodaje, w ręku trzyma kilka projektów ustaw

14:23 Wicemarszałek Sejmu, Ryszard Terlecki: - Wnoszę o to, aby wysoka izba przyjęła ten regulamin dzisiaj, abyśmy mogli głosować zdalnie

14:22  Posłowie zajmują się zmianą Regulaminu Sejmu, które ma zezwolić na głosowanie zdalne

14:20 - Dzisiaj procedujemy tylko nad zmianą regulaminu - przypomniała marszałek Sejmu, Elżbieta Witek

14: 19 Przemawia Władysław Kosiniak-Kamysz

14:18 Obecnie przemawia posłanka Barbara Nowacka, na twarzy ma niebieską maskę. Posłanka KO wyraziła wdzięczność pracownikom służby zdrowia za ich poświęcenie w walce z pandemią koronawirusa. Jej wniosek był nieregulaminowy. 

14:15 Kidawa-Błóńska ddo rządzących: Nie zrobiliście nic, wprowadziliście chaos.
Wzywam rządzących - Nie przeszkadzajcie nam!

14:10 Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu, posłowie obradują w różnych salach

14:00 Punktualnie o godzinie 14. miało rozpocząć się bezprecedensowe posiedzenie Sejmu.

Ale zapowiada się opóźnienie, wielu posłów znajduje się poza budynkiem parlamentu, politycy stoją w kolejce wzdłuż ulicy Wiejskiej, wszyscy zachowują bezpieczną odległość minimum 1 metra

13:42 Poseł Witold Zembaczyński już w Sejmie. I to jak przygotowany!

13:19 Tymczasem zarażony koronawirusem kontrowersyjny poseł PiS, Dariusz Matecki, leży w szpitalu w Szczecinie. Nie przeszkadza mu to jednak w krytykowaniu opozycji. Matecki wbił kij w mrowisko, komentując działania posłów Platformy Obywatelskiej i Konfederacji w sprawie posiedzenia Sejmu. Ależ im się oberwało! "Mam nadzieję, że przez nieodpowiedzialne zachowanie KO i Konfederacji do polskich szpitali nie trafi niedługo znacznie więcej osób, w tym starszych pracowników Sejmu" - napisał na Twitterze Matecki, dołączając do wpisu swoją niesamowitą fotografię na szpitalnym łóżku z laptopem na kolanach [SAM ZOBACZ]

12:57 W tych ciężkich czasach na szczęście poczucie humoru w narodzie nie ginie:

12:33 Tymczasem w "Sednie Sprawie" w Radiu Plus gościł Szymon Hołownia. Pytany o nowy tryb działania Sejmu, mówił, że „nawet jeżeli posłowie uchwalą tryb pracy zdalnej i to tak zostanie podany w wątpliwość przez konstytucjonalistów, ponieważ Sejm obraduje na posiedzeniach”.

Zobacz, co jeszcze powiedział bezpartyjny kandydat na prezydenta Polski: Szymon Hołownia: Zdalny Sejm? Bałagan jakiego świat nie widział [SEDNO SPRAWY]

12:11 W naszym dzisiejszym "Super Raporcie" i "Expressie Biedrzyckiej" o propozycjach PiS w sprawie tarczy antykryzysowej bardzo krytycznie wypowiedział się Krzysztof Bosak.

Zobacz (od 16:40):

11:58 Dziennikarz działu politycznego "Super Expressu" Dariusz Grzędziński gorzko skomentował kolejny z paradoksów polskiej sceny politycznej:

11:43 Kolejne ciekawe pytanie, na które powinniśmy się dziś dowiedzieć  odpowiedzi

11:25 Cezary Tomczyk podczas konferencji prasowej przed KPRM zapowiedział, że jego ugrupowanie zgłosi dzisiaj jeszcze jeden ważny wniosek. Jak zapowiedział: – Wobec rosnącego życia i zdrowia Polaków, dzisiaj w sposób oficjalny w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej, wnosimy do Rady Ministrów, do pana premiera Mateusza Morawieckiego, o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej, czyli jednego ze stanów nadzwyczajnych, który powinien być wprowadzony w Polsce już dawno!

Dodał przy tym: – Dzisiaj nie ogłoszenie stanu klęski żywiołowej to tak naprawdę akt tchórzostwa rządu, dlatego że rząd wybiera interes partyjny,  a nie interes państwa. Ustawa o stanie klęski żywiołowej daje mnóstwo narzędzi polskim samorządom, też polskim przedsiębiorcom, żeby walczyć o bezpieczeństwo w swoich gminach i miastach.

11:13 WAŻNE!

11:01 Ekspresowe tempo prac nad "Tarczą antykryzysową" sprawia, że już dziś, ledwie kilka godzin po zapoznaniu się z projektem, kluby opozycji muszą zgłaszać swoje poprawki. "Super Express" dowiedział się, jakie zmiany zaproponuje klub Lewicy. Jakich zmian będą się domagać? Przede wszystkim zakazu zwolnień pracowników w firmach, które skorzystają z pomocy publicznej i będą pobierać 40-procentową dopłatę do wynagrodzenia pracowników. Zdaniem polityków Lewicy obecny kształt przepisów nie gwarantuje pracującym w takich firmach utrzymania zatrudnienia. Lewica będzie też domagać się zwiększenia zabezpieczenia wysokości płac w firmach dotkniętych skutkami koronawirusa - do wysokości płacy minimalnej bez względu na rodzaj umowy.

Zobacz, co jeszcze zaproponują posłowie Lewicy: Zakaz zwolnień, brak składki na ZUS i zawieszenie eksmisji. Znamy poprawki Lewicy do tarczy antykryzysowej

10:48 Kolejny dwugłos poselski w sprawie dzisiejszego posiedzenia:

10:34 Premier Mateusz Morawiecki przedstawił projekt “Tarczy antykryzysowej” 18 marca br., a tydzień później poznaliśmy szczegóły pakietu ustaw dla przedsiębiorców. Wczoraj na wspólnej konferencji prasowej przedstawili go ministrowie rozwoju, pracy i finansów, a także prezes ZUS oraz szef Polskiego Funduszu Rozwoju. - Pakiet ustaw jest już na finiszu rządowych prac i jeszcze w środę ma zostać przyjęty przez gabinet Mateusza Morawieckiego,, a w czwartek będzie konsultowany z klubami parlamentarnymi - podkreśliła Jadwiga Emilewicz, szefowa resortu rozwoju.

Co zawiera projekt pakietu ustaw, który w piątek ma trafić do Sejmu? M.in. zwolnienie ze składek ZUS dla mikrofirm i samozatrudnionych z zachowaniem ciągłości ubezpieczenia, dopłaty do pensji pracowników dla wszystkich firm, brak kar za opóźnienia w płatnościach i przesunięte terminy podatkowe.

Zobacz więcej szczegółów: Trzy miesiące zwolnienia z ZUS bez utraty ubezpieczenia i dopłaty do pensji. Rząd przyjmuje Tarczę Antykryzysową

10:17 W sieci duże poruszenie wywołał plakat Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, mówiące, że "Konstytucja ważniejsza od ludzkiego życia", co tłumaczyć ma postawę jej ugrupowania w kwestii konieczności stacjonarnego spotkania się w Sejmie, aby ustalić nowe zasady. Na swoim profilu zaprezentował go m.in. Janusz Korwin-Mikke, który wspiera decyzję o dzisiejszym posiedzeniu sejmowym, choć jak uczciwie przyznał, sam... zostaje w domu.

09:59 Perspektywą konieczności spotkania się w Sejmie nie jest natomiast zdecydowanie zachwycony m.in. Adrian Zandberg:

09:44 Decyzję o stacjonarnym posiedzeniu Sejmu skomentował wczoraj kandydat Konfederacji na prezydenta Polski, Krzysztof Bosak. Jak napisał: - Czyli jutro o 14:00 stacjonarne posiedzenie Sejmu. Brawo! Presja ma sens. Posłowie są od tego by w kryzysowej sytuacji pracować, a nie chować się po kątach i łamać regulacje dotyczące swojej pracy, które sami skonstruowali. Sejm ma porządnie uchwalić dobre ustawy antykryzysowe.

9:24 Prowadzenie posiedzenia w sposób zdalny budzi kontrowersje zwłaszcza w kwestii jego bezpieczeństwa. Aplikację - dzięki której będą uczestniczyli w obradach - pobrać może każdy na swój telefon. Login - to numer legitymacji poselskiej, a hasła - zdaniem wielu polityków - nie są odpowiednio zabezpieczone. Co więcej, zdarzają się pomyłki, gdyż przykładowy login i hasło otrzymał już np. prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, który obecnie nie jest posłem...

09:00 W środowe popołudnie prezydium Sejmu podjęło decyzję o zwołaniu stacjonarnego posiedzenia izby oraz przyjęciu zmian w regulaminie, które pozwolą dopiero wprowadzić do niego głosowanie zdalne posłów. KO i Konfederacja wyraźnie podkreśliły, że nie można przeprowadzić głosowania zdalnego, bez uchwalenia zmian w tradycyjny sposób, bo byłoby to sprzeczne z prawem.

Najnowsze