Posłowie ZADRWILI z emerytów! Polacy żądają emerytur bez podatków [SONDAŻ]

2020-01-24 2:11 ABR, JWa
Posłowie zadrwili z emerytów, a Polacy żądają emerytury bez podatków
Autor: Piotr Grzybowski/Super Express Posłowie zadrwili z emerytów, a Polacy żądają emerytury bez podatków

Prawie 80 proc. ankietowanych Polaków chce, żeby posłowie porozumieli się i przyjęli ustawę, zwalniającą emerytów z opodatkowania ich świadczeń. Tymczasem sprawa trafiła do komisji, a podczas debaty na ten temat w sejmowej sali obecnych było zaledwie kilkudziesięciu wybrańców narodu!

Występując w imieniu rządu Stanisław Szwed (65 l.), wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, nie pochwalał obywatelskiego projektu. Ba, wręcz nazwał go niesprawiedliwym.

– Przy emeryturze brutto 1200 zł, zysk z podatku wyniesie 175 zł. Przy 5 tys. emerytury podatek stanowi 880 zł. Różnica to ok. 600 zł. Ten system nie jest sprawiedliwy – udowadniał Szwed. Przy takim stanowisku partii rządzącej trudno dziwić się, że tę ważną, życiową sprawę dla 10 mln polskich seniorów, posłowie potraktowali mało poważnie i odesłali ją do prac w komisjach.

Posłowie zadrwili z emerytów, a Polacy żądają emerytury bez podatków
Autor: Super Express Posłowie zadrwili z emerytów, a Polacy żądają emerytury bez podatków

To źle wróży dalszym pracom nad ustawą, zwłaszcza, że projekt przepisów znoszących opodatkowanie świadczeń został „zamrożony” w poprzedniej kadencji Sejmu.

Dla rządu bardziej sprawiedliwe są trzynaste emerytury. Nie zgadza się z tym Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. – Świadczenie bez podatku to jednakowa korzyść dla wszystkich emerytów, proporcjonalna do wielkości ich świadczeń – uważa ekspert.

Tymczasem zgodnej decyzji parlamentu w sprawie zniesienia PIT chce 79 proc. Polaków. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego dla „SE” przez Instytut Badań Pollster w dniach 22-23 stycznia na próbie 1091 osób.

Najnowsze