Pozwą Kaczyńskiego za "Polaków gorszego sortu"

2015-12-15 12:50 PMar
KACZYŃSKI ZREZYGNOWAŁ Z EMERYTURY. INNI POBIERAJĄ, W JAKIEJ WYSOKOŚCI?
Autor: Piotr Grzybowski JAROSŁAW KACZYŃSKI.

Nie milkną echa słów prezesa PiS o ,,najgorszym sorcie Polaków". Na stronie internetowej Avaaz.org, na której pojawiają się petycje obywatelskie pojawił się pozew przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu. Jako stronę składająca pozew wpisano ,,Obywateli Rzeczpospolitej Polskiej". Zawiadomienie skierowane jest do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Żoliborza I Wydział Cywilny, który mieści się w Warszawie przy ulicy Kocjana. Prezesowi PiS zarzuca się naruszenie dóbr osobistych. Pod wnioskiem rośnie szybko lista podpisów. Ponadto wniosek w sprawie tej wypowiedzi Kaczyńskiego złożył Ryszard Petru do sejmowej Komisji Etyki Poselskiej.

Autorzy pozwu wnoszą o umieszczenie na stronie internetowej PiS przeprosin o treści: - Ja prezes PiS Jarosław Kaczyński składam wyrazy ubolewania z powodu bezprawnego naruszenia w dniu 11 grudnia 2015 roku dóbr osobistych Polaków, wówczas gdy nazwałem ich ludźmi gorszego sortu. Jednocześnie zobowiązuje się nie dokonywać takiego naruszenia dóbr osobistych w przyszłości. Ponadto oświadczenie takie miałby on wygłosić werbalnie w TVP 1 w czasie największej oglądalności. Chcą nakazać pozwanemu: - opracowania oraz wdrożenia w partii, którą zarządza zasad równego traktowania i poszanowania wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej bez względu na ich przynależność partyjną i religijną. Na koniec Kaczyński miałby wpłacić 100 000 zł na konto fundacji walczącej z rakiem oraz opłacić koszty sądowe.

Jak argumentują pozywający, sobotnia wypowiedź prezesa PiS: - odnosiła się do nas Polaków, którzy nie popieramy działalności Prawa i Sprawiedliwości, do czego w myśl Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej jako wolni ludzie mamy nienaruszone prawo. Taka wypowiedź z ust człowieka w którego rękach są stery władzy obecnie jest niedopuszczalne i dalece niebezpieczne. Tymi słowami upokorzył i zdyskryminował nas p. Jarosław Kaczyński ,naruszając naszą osobistą godność, a ponadto zachwiał naszym poczuciem bezpieczeństwa w kraju, który kochamy i w którym chcemy żyć i pracować. Historia pamięta czasy, gdy ludzie "gorszego sortu" masowo skazywani byli na eksterminację, czy też napiętnowanie i dyskryminację.

Pod petycją podpisało się już ponad 2000 osób i liczba ta dynamicznie rośnie.

Dodatkowo we wtorek na Twitterze Ryszard Petru opublikował wniosek swojej partii do sejmowej Komisji Etyki Poselskiej o udzielenie nagany Kaczyńskiemu. Jego wypowiedź miała dzielić Polaków i nie licować z powagą posła. Dokładna treść wniosku wyglądała następująco:

 

Zobacz także: Jarosław Kaczyński: sytuację wokół TK może naprawić ustawa naprawcza. STENOGRAM wywiadu dla TV Republika

Najnowsze