Mateusz Morawiecki

i

Autor: TOMASZ GOLLA/SUPER EXPRESS Mateusz Morawiecki

Morawiecki rusza w podróż po Europie! Cel: zażegnanie kryzysu na granicy

2021-11-20 11:30

Mateusz Morawiecki odwiedzi w najbliższym czasie kilka kluczowych stolic europejskich, w tym prawdopodobnie Berlin. W trakcie spotkań dyplomatycznych ma zostać poruszony temat sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Informacje o planach premiera przekazał rzecznik rządu Piotr Müller podczas piątkowej rozmowy z Polsat News. Jak podkreślał sekretarz stanu, ostatnio ataki na granice się osłabiły, ale to nie oznacza, że kryzys został zażegnany.

Mateusz Morawiecki przygotowuje się do ciągu spotkań dyplomatycznych

"Przede wszystkim z jednej strony mamy do czynienia z pewnego rodzaju osłabieniem w tych godzinach ataku na polską granicę, ale absolutnie ze względu na informacje wywiadowcze i wszelkie inne, które mamy od sojuszników, nie rezygnujemy z działań dyplomatycznych. (...) Pan premier w nadchodzących dniach będzie miał szereg spotkań w stolicach europejskich, dotyczących właśnie obszaru Europy Środkowo-Wschodniej" - powiedział Müller.

ZOBACZ Granica białoruska. Próba siłowego sforsowania granicy. Policjanci obrzucani kamieniami [RELACJA NA ŻYWO]

Przegrupowanie migrantów na granicy

Jak podkreślił, "to, co widzieliśmy w tej chwili na granicy polsko-białoruskiej, to jest raczej jeden z symptomów możliwych działań w długoterminowej perspektywie i o tym będziemy rozmawiać w stolicach europejskich".

Mateusz Morawiecki spotka się z Angelą Merkel?

Pytany, o jakich stolicach europejskich jest mowa, odparł, że nie chce mówić konkretnie, bo "w tej chwili dosłownie są umawiane w poszczególnych stolicach europejskich". Pytany, czy jednym z tych miejsc będzie Berlin, odparł, że "to oczywiście jedno z miejsc, w którym pewnie bez wątpienia trzeba się też spotkać". "Natomiast akurat z kanclerz (Angelą) Merkel mieliśmy stały kontakt telefoniczny, a są takiej kraje UE, które o konflikcie na linii Polska-Białoruś wiedzą dużo mniej i trzeba o tym też mówić, plus dawać sygnał wyraźny dla państw bałtyckich o wsparciu czy chociażby skandynawskich, bo one są narażone na tego typu działania" - podkreślił.

Rzecznik rządu pytany był, czy wchodzimy w etap deeskalacji kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, odparł: "Deeskalacji na tym etapie. Ale to oczywiście nie oznacza, że zarówno Mińsk, jak i Moskwa rezygnują z planów destabilizacji obszaru Europy Środkowo-Wschodniej. Pamiętajmy o tym, że mówimy tu chociażby jeszcze o planowanym uruchomieniu Nord Stream 2. To też kolejne narzędzie w rękach Rosji, które może być użyte".

Zachód zaniepokojony działaniami Rosji i Białorusi

Podkreślił, że w piątek odbyło się ważne spotkanie szefa rządu z Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines. "I też informacje, które na pewno nie mogą budzić zadowolenia, a raczej niepokój w perspektywie długoterminowej" - zaznaczył. Pytany, co ma na myśli, odparł, że ze względu na to, że są to informacje klauzulowane, nie może mówić o szczegółach.

"Ale na pewno można powiedzieć, że zarówno Białoruś, jak i Rosja, nie mają na celu w przyszłości pokojowych, w tym sensie, że nie mają zamiaru deeskalować działań" - podkreślił rzecznik rządu.

Sonda
Czy martwisz się o sytuację na granicy polsko-białoruskiej?

Dopytywany, czy chodzi o kolejne ataki na polską granicę, próbę destabilizacji przy naszej granicy, odparł, że "to jedne z wariantów, który jest oczywiście możliwy, ale też mamy cały szereg innych możliwości, jak kolejne działania dezinformacyjne, cybernetyczne ataki, rodzaje działań hybrydowych czy to na granicy polsko-białoruskiej, czy litewsko-białoruskiej, czy łotewsko-białoruskiej".