Prezes grzmi. "Pacjenci stracą przez nieuczciwych lekarzy"[WYWIAD]

2020-01-15 5:12 Sandra Skibniewska
Lubelscy lekarze być może całkowicie wyleczą miastenię ciężką. Testują pewien lek [AUDIO]
Autor: pixabay/DarkoStojanovic

Sprawa nie jest jednoznaczna. Część lekarzy, która nie chce z przeróżnych powodów podłączyć się do systemu, aby wystawić e-receptę postanowiła skorzystać z furtki i wpisać „awaria systemu” sugerując sytuację awaryjną. Trzeba dodać, że Ministerstwo Zdrowia, czy NFZ jest w stanie zweryfikować, że korzystający z „furtki” czynią to - powiedział prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Marek Tomków.

- „Super Express”:- W zeszłym tygodniu w życie wszedł obowiązek recept w formie elektronicznej. Pacjent może zatem otrzymać e-receptę w trzech postaciach: sms-a z czterocyfrowym kodem dostępu, e-maila z załączoną w PDF-ie informacją albo wydruku informacyjnego. Mimo, że proces wydaje się klarowny coraz częściej pacjenci alarmują, iż na wystawionej recepcie lekarze piszą „awaria systemu” lub „brak połączenia z internetem”. O co chodzi?

- Marek Tomków: - Pani redaktor, ustawa pozwala, w wyjątkowych przypadkach na to, aby zamiast wystawić receptę elektroniczną wypisać papierową.

- Jakie przypadki należą do wyjątkowych?

- Mam na myśli sytuacje, gdy lekarz odbywa u pacjenta wizytę domową w miejscu, w którym nie ma dostępu do internetu albo medyk nie ma dostępu do prądu.

- Rozumiem, że pacjent, który przyszedł do lekarza po e-receptę nie będzie w stanie zweryfikować, czy lekarz rzeczywiście na ma dostępu do sieci. Czy może dochodzić do nadużyć? Co jest ich ewentualnym powodem?

- Sprawa nie jest jednoznaczna. Część lekarzy, która nie chce z przeróżnych powodów podłączyć się do systemu, aby wystawić e-receptę postanowiła skorzystać z furtki i wpisać „awaria systemu” sugerując sytuację awaryjną. Trzeba dodać, że Ministerstwo Zdrowia, czy NFZ jest w stanie zweryfikować, że korzystający z „furtki” czynią to.

- Dlaczego część lekarzy nie chce podłączyć się do systemu i wystawiać e-recept?

- E-recepta jest prostym narzędziem. Jednak wymaga odrobiny zaangażowania i chęci. Jeśli ktoś całe lata nie korzystał z komputera i wystawiał recepty wypisując je ręcznie, to być może nie jest do tego przyzwyczajony. To nie wymaga wielkiego wysiłku. Lekarze, którzy nie chcą podjąć wysiłku omijają prawo przybijając pieczątkę z napisem „awaria systemu”.

- Jeżeli lekarz nie może lub nie chce wystawić e-recepty to pacjent traci z przywilejów, które owa za sobą niesie. Dobrze rozumiem?

- Owszem. E-recepta to szereg udogodnień, z których może korzystać pacjent.

- Jakich?

- Jeżeli pacjent straci możliwość skorzystania z e-recepty to straci także możliwość wypisania większej liczby opakowań i wykupienia ich w aptece na raty. Wracając jednak do korzyści, które płyną z e-recpety dzięki jej wystawieniu pacjent może zadzwonić do swojej przychodni i lekarz lub pielęgniarka mogą podać pacjentowi przez telefon kod, z którym trafiamy do apteki i nie czekamy w kolejce. Zapas leków pacjent może dostać nawet na 12 miesięcy. Zalet jest więcej, ale warunkiem jest wystawienie elektronicznej recepty. Jeżeli jedyny lekarz POZ w gminie ma na swojej liście zapisanych ponad 3000 pacjentów i przybija im pieczątkę „awaria sieci”, to tym samym ci pacjenci mają obrane swoje prawa.

Rozmawiała Sandra Skibniewska

Najnowsze