Prezydent Duda pośmiertnie nominował Kuklińskiego na generała

2016-10-25 12:27

Płk. Ryszard Kukliński został pośmiertnie nominowany przez prezydenta Andrzeja Dudę na generała. O decyzji prezydenta Dudy powiadomił dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski. Nominacja generalska dla Kuklińskiego, to efekt wniosku złożonego przez MON jeszcze zimą.

- Prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie płk. Ryszarda Kuklińskiego na stopień generała brygady - na wniosek Ministra Obrony Narodowej - napisał na Twitterze Magierowski. To decyzja podjęta po tym, jak w lutym Ministerstwo Obrony Narodowej wzłożyło wniosek o nadanie płk. Ryszardowi Kuklińskiemu stopnia generała. Także na stronie prezydenta pojawiła się oficjalna informajca w tej sprawie: - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 2 września 2016 r. na wniosek Ministra Obrony Narodowej mianował pośmiertnie na stopień generała brygady pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

Ryszard Kukliński był pułkownikiem Wojska Polskiego i amerykańskiej armii. W 1963 roku zaczął pracę w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, gdzie został zastępcą szefa zarządu operacyjnego i szefem oddziału planowania strategiczno-obronnego. Został także sekretarzem delegacji polskiej na spotkaniach państw członkowskich Układu Warszawskiego. W 1971 r. rozpoczął współpracę z CIA (Centralną Agencją Wywiadowczą), była to jego własna decyzja.

Pod pseudonimem Jack Strong przekazywał Amerykanom informacje o tym, co dzieje się w Polsce, ale nie tylko. Do USA przekazywał wszelkie zdobyte wiadomości na temat planów Związku Radzieckiego i Układu Warszawskiego. Ale też infrormacje na temat wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Zdaniem generała Wojciecha Jaruzelskiego Kukliński był zdrajcą, bo działał na szkodę Polski na rzecz USA. Zresztą do dziś część osób uważa Kuklińskiego za bohatera służącego Polsce, który narażał bezpieczeństwo swoje i rodziny, a inni mają go za zdrajcę Polski.

Kuklińskiego wraz z rodziną w listopadzie 1981 potajemnie wywieziono z Polski. Trafił do USA, gdzie został ekspertem w Departamencie Obrony i Departamencie Stanu USA,  otrzymał stopień generała. W 1984 r. Ryszard Kukliński został skazany na karę śmierci przez sąd w Polsce za zdradę, został też zdegradowany. W 1995 r. wyrok na nim ciążący uhylono, ale rozpoczęto nowe śledztwo. Dwa lata później Kukliński został uniewinniony. Kukliński zmarł na Florydzie, pochowany został w Warszawie na Cemntarzu Wojskowym na Powązkach.

Sprawdź: Jarosław "Masa" Sokołowski: Bandyci z Pruszkowa trzęsą Legią