Przedszkola przejdą na naukę zdalną? Ministerstwo odpowiada i przedstawia statystyki

2022-01-28 18:00
Przedszkola przejdą na naukę zdalną? Ministerstwo odpowiada i przedstawia statystyki
Autor: Pixabay.com / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE Przedszkola przejdą na naukę zdalną? Ministerstwo odpowiada i przedstawia statystyki

Nauka zdalna odbywa się już w klasach od piątej wzwyż. Młodsi uczniowie uczestniczą w zajęciach stacjonarnie. Czy przejście na tryb zdalny niebawem może dotyczyć również dzieci? Jak podało Ministerstwo Edukacji i Nauki, "89,2 procenta przedszkoli oraz placówek wychowania przedszkolnego w całym kraju funkcjonowało w piątek w trybie stacjonarnym". - W dziewięciu województwach, gdzie nie ma ferii, stacjonarnie pracowało 76 procent szkół podstawowych w zakresie klas od pierwszej do czwartej - przekazało MEiN.

Od czwartku, 27 stycznia 2022 roku, zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki, zawieszone zostało stacjonarne funkcjonowanie szkół podstawowych dla uczniów klas V-VIII oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Przeszli oni na zdalne nauczanie. Uczniowie klas I-IV szkół podstawowych uczą się nadal stacjonarnie. W taki sposób pracują też placówki wychowania przedszkolnego. Nie uległy zmianie terminy ferii zimowych. Obecnie trwają ferie w siedmiu regionach. W województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i w wielkopolskim ferie zaczęły się już 15 stycznia, a potrwają do 30 stycznia. W województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim ferie ruszyły 22 stycznia, a potrwają do 6 lutego. W kolejnych czterech regionach ferie zaczną się w najbliższą sobotę, a w ostatnich pięciu mają rozpocząć się 12 lutego. Przedszkola są natomiast tzw. placówkami nieferyjnymi. Pracują przez cały rok, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola lub rady rodziców.

Zobacz także: Do kiedy nauka zdalna? Minister Czarnek podjął decyzję

Jak informuje MEiN, stacjonarnie w piątek pracowało 13 765 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkoli, zespołów wychowania przedszkolnego, punktów przedszkolnych), co stanowi 89,2 procenta wszystkich. Zaledwie 135 przedszkoli pracowało zdalnie, a 1 535 w trybie mieszanym. W 9 województwach, gdzie nie ma ferii, w piątek stacjonarnie pracowało 6 496 szkół podstawowych w zakresie klas I-IV, co stanowi 76 procent. Zdalnie w zakresie klas I-IV pracowało 216 szkół podstawowych, a 1 838 w trybie mieszanym. Informacje zebrane na podstawie danych od dyrektorów szkół i placówek pochodzą od kuratorów oświaty.

Sonda
Nauka zdalna i powrót do szkół pod koniec lutego to dobry pomysł?

W razie stwierdzenia zakażenia COVID-19 u uczniów, wychowanków lub pracowników placówki oświatowej, dyrektor szkoły lub przedszkola, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, może zawiesić zajęcia stacjonarne na czas oznaczony oraz przejść na nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, a także całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich bądź poszczególnych zajęć.

Wszystko wskazuje więc na to, że przedszkola i klasy I-IV szkół podstawowych będą funkcjonować normalnie, w miarę możliwości, niezależnie od dalszego rozwoju piątej fali epidemii COVID-19.

Poradnik Zdrowie: jak wspierać dzieci i młodzież podczas nauki zdalnej i izolacji?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE