IPN, Instytut Pamięci Narodowej

i

Autor: Piotr Kowalczyk IPN, Instytut Pamięci Narodowej

PRZEWRÓT na polskiej scenie politycznej? IPN zdobył NOWE, WAŻNE dokumenty SB

2020-10-12 12:39

Czyżby szalony rok 2020 miał przynieść kolejne nieoczekiwane rewelacje? Prokuratorzy z Instytutu Pamięci Narodowej poinformowali, że odzyskali właśnie (we współpracy z ABW) ponad 100 tajnych dokumentów Służby Bezpieczeństwa z lat 1970-90. Jak się okazało, nielegalnie przetrzymywał je w swoim domu były funkcjonariusz wywiady PRL. Wśród materiałów znajdują się dokumenty dotycące agentury PRL poza granicami Polski i działań SB podczas stanu wojennego.

Jak informuje PAP, dokumenty trafiły do Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Osoba, która je przetrzymywała w swoim mieszkaniu, to były funkcjonariusz wywiadu PRL (czyli Departamentu I MSW), któremu grozi teraz do 8 lat więzienia. Jak zdradzono, po 1990 r. zajmował on wysokie stanowisko służbowe w Urzędzie Ochrony Państwa. - Ta sprawa potwierdza, że na przełomie lat 80. i 90., gdy upadał system komunistyczny w Polsce, funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa wynosili dokumenty z dawnych struktur MSW i do dzisiaj bezprawnie je posiadają. Można się oczywiście domyślać, że funkcjonariusze SB zabierali dokumenty dotyczące głównie tych osób, o których sądzili, że w przyszłości, w wolnej Polsce, mogą zrobić karierę. I choć dzisiaj te dokumenty widnieją w naszej ewidencji jako "wybrakowane", to tak naprawdę znajdują się w prywatnych rękach - powiedział prok. Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i zastępca prokuratora generalnego.

Ponad 100 dokumentów SB z lat 1970-90 zostało przejętych 22 września, dzięki wspólnym działaniom prokuratorów IPN i funkcjonariuszy ABW z Katowic. Co ciekawe, dokumentację odkryto nie tylko w mieszkaniu podejrzanego, ale również w pomieszczeniach bliskich mu osób. - To były przeprowadzone na szeroką skalę działania nie w jednym, a w kilku miejscach, gdzie odzyskaliśmy dokumenty Służby Bezpieczeństwa z nadanymi im klauzulami utajnienia. Z samej istoty tych klauzul, które przecież nadawały służby specjalne PRL, wynika, że mogą być one nie tylko istotne w prowadzonych przez prokuratorów IPN postępowaniach, ale także bardzo cenne dla historyków - podkreślił prok. Pozorski, dodając, że trudno przypuszczać, by były funkcjonariusz wywiadu PRL wynosił bezwartościowe dokumenty.

Wśród zabezpieczonych materiałów archiwalnych znajdują się m.in. dokumenty oznaczone klauzulami "tajne", "ściśle tajne" i "tajne specjalnego znaczenia", które zostały wytworzone - jak podali prokuratorzy IPN - w związku z prowadzoną przez Departament I MSW działalnością agenturalną poza granicami Polski, a także z działaniami SB podejmowanymi w okresie obowiązywania w Polsce stanu wojennego. Ponadto zabezpieczono 15 nośników elektronicznych, z których sporządzono kopie binarne, które teraz trafią do badań biegłego specjalisty z zakresu techniki komputerowej i informatyki; sprawdzi on, czy nośniki te nie zawierają kopii dokumentów podlegających przekazaniu do zasobu archiwalnego IPN.

Wystawa IPN na rynku w Ostrowie Wielkopolskim
Nasi Partnerzy polecają