Przez drożyznę mniej kupujemy! (najnowszy sondaż)

2019-09-21 5:00 KB
Ceny rosną na potęgę! Będzie jeszcze gorzej. Skąd ta drożyzna?
Autor: Zdjęcie ilustracyjne; pixabay.com/CC0/PhotoMIX-Company Ceny rosną na potęgę! Będzie jeszcze gorzej. Skąd ta drożyzna?

Ponad 80 proc. Polaków odczuwa w swoich portfelach skutki rosnących z dnia na dzień cen żywności. Według sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla „Super Expressu” aż 37 proc. badanych deklaruje, że z powodu drożyzny kupuje zdecydowanie mniej produktów lub decyduje się na tańsze zamienniki.

Dla 44 proc. osób wyższe ceny oznaczają, że muszą kupować trochę mniej niż wcześniej lub wybierać tańsze jedzenie. Jedynie 14 proc. badanych twierdzi, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nie odczuło różnicy i że ich budżet domowy w żaden sposób nie ucierpiał.

Eksperci zwracają uwagę na to, że drożyzna nie jest wyłącznie polskim problemem. - Ceny żywności w Polsce są wyjątkowo niskie na tle innych europejskich krajów – zauważa Olaf Wojak z Centrum im. Adama Smitha, ale przyznaje, że bez wątpienia wydajemy więcej niż przed rokiem. - Wzrost cen spowodowany jest także tym, że opłaca się producentom krajowym sprzedawać za granicę drożej niż na rynek krajowy taniej. I jest to naturalna kolej rzeczy – podsumowuje ekonomista.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 12-13.09.2019 roku na próbie 1059 dorosłych Polaków.

Najnowsze
KOMENTARZE