Recenzja książki Anne Reid „Pogranicze. Podróż przez historię Ukrainy”

2016-05-25 3:34
Pogranicze
Autor: materiały prasowe

Znana z doskonałego reportażu historycznego o oblężeniu Leningradu Anne Reid, tym razem prowadzi nas przez poplątane dzieje Ukrainy.

Wydane właśnie w Polsce „Pogranicze” to w zasadzie tylko częściowo nowość. Pierwsza część książki to wznowienie nigdy nie wydanej u nas publikacji z 1997 r. opisująca historię Ukrainy od chrztu Rusi po utworzenie własnego państwa po rozpadzie ZSRR. Druga to spisana na gorąco relacja z wydarzeń ostatniej ukraińskiej rewolucji. I to pierwsza część jest największą wartością „Pogranicza”. Podróżując po najważniejszych dla historii Ukrainy miejscach, pokazuje nam formujące ten kraj i jego mieszkańców wydarzenia - od rozkwitu i upadku Rusi Kijowskiej, przez powstanie Chmielnickiego, po XIX- i XX-wieczne próby stworzenia państwa dla rodzącej się narodowości ukraińskiej.

Punktem wyjścia do rozważań o historii i kulturze Ukrainy są odwiedziny w symbolicznych dla tego kraju miejscach – od Kijowa, przez Donbas, Lwów, Bukowinę, Odessę po Krym. Miejscach, które przez tysiącletnie dzieje ziem ukraińskich były we władaniu tych, czy innych imperiów, rozwijały się według własnej logiki i ostatecznie wykształciły niejako własną tożsamość, co tłumaczy całą złożoność współczesnej Ukrainy. Złożoność, którą z taką premedytacją w 2014 roku wykorzystał Władimir Putin, anektując Krym i podpalając Donbas. Reid z ogromną biegłością porusza się po tym labiryncie znaczeń i niedomówień, dając klarowny wykład o zagmatwanych losach Ukrainy i jej ludności. Tak wyczerpującej i równie przystępnie napisanej publikacji na temat naszego wschodniego sąsiada próżno na polskim rynku wydawniczym szukać.

Anne Reid, „Pogranicze. Podróż przez historię Ukrainy”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE