WIELKIE ZMIANY w emeryturach! Pieniądze na kontach przed ukończeniem 60 i 65 lat?!

2020-08-08 5:24 ABR
Emerytura Plus. Ile netto, na rękę? Kiedy wypłata pieniędzy?
Autor: fot. skyradar / Pixabay License Emerytura Plus. Ile netto, na rękę? Kiedy wypłata pieniędzy?

Wprowadzenie emerytur dla kobiet po 35, a dla mężczyzn po 40 latach pracy – taką obietnicę ponownie złożył Andrzej Duda (48 l.) przed wyborami prezydenckimi. Zapracowani Polacy liczą, że tym razem świeżo zaprzysiężony prezydent dotrzyma słowa, bo na emerytury stażowe czekają od dawna.

Pomysł emerytur stażowych to nic innego jak wypłacanie świadczeń emerytalnych osobom, które nie osiągnęły wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Warunek: trzeba mieć odłożone przez 35 lat (w przypadku kobiet) lub 40 (w przypadku mężczyzn) składki do ZUS. Dzięki emeryturom stażowym pracujący Polacy wcześniej przejdą na zasłużony odpoczynek.

Pomysł ten forsuje Solidarność, która zawarła 5 lat temu w tej sprawie porozumienie z ówczesnym kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą. Podczas swojej pierwszej kadencji prezydent postulatu nie zrealizował. Szef Solidarności Piotr Duda (58 l.) dał mu jednak drugą szansę i zawarł z Andrzejem Dudą – jako kandydatem na prezydenta – nowe porozumienie w maju tego roku.

PiS nie będzie miało problemu z wprowadzeniem emerytur stażowych, bo ich orędownikami są też ugrupowania opozycyjne (PSL i Lewica złożyły już w Sejmie projekty ustaw w tej sprawie).

Z wcześniejszych emerytur może skorzystać 400 tys. Polaków. I będzie im się to opłacało. Kobiety, które przepracowały 35 lat dostaną emeryturę wysokości od 1900 od 2100 zł brutto lub wyższą. Emerytury stażowe mężczyzn wyniosą od 2400 do 2700 zł brutto – prognozuje Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

We Wrocławskim zoo urodziły się dwa małe GNU Białobrode

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze