Rewolucja w pogrzebach jest blisko! Pochowasz swojego bliskiego w ogrodzie?

2021-02-10 6:05 abr two
Pochowasz swojego bliźniego w ogrodzie?
Autor: ADAMOS Pochowasz swojego bliźniego w ogrodzie?

To nie do pomyślenia! Prochy najbliższych będzie można trzymać w domu albo rozsypać je nad morzem! Powstaje obywatelski projekt ustawy o pogrzebach, który ma zrewolucjonizować sposób chowania zmarłych. Dodatkowo swój projekt zmian w przepisach przygotowuje Lewica. Wygląda na to, że zmiany są nieuchronne i w najbliższych miesiącach branżę pogrzebową czeka prawdziwa rewolucja.

Pomysł zrodził się w Brzezinach pod Łodzią, kiedy mieszkańcy zbuntowali się przeciwko wysokim opłatom pobieranym za pochówek przez Archidiecezję Łódzką. Walka z kościołem rozbija się o archaiczne przepisy z lat 50. XX wieku, związane z grzebaniem zmarłych, brzezinianie wpadli więc na pomysł stworzenia nowych regulacji dla całego kraju. Obywatelski projekt ustawy pomagają im napisać prawnicy z łódzkiej kancelarii.

Super Raport 09.02 (Goście: Tomasz Siemoniak - Platforma Obywatelska oraz Marek Sawicki - PSL-Koalicja Polska)

– Planujemy m.in. umożliwić dysponowanie prochami zmarłych po kremacji przez ich rodziny – mówi mecenas Sebastian Głogowski. Obecnie prochy trzeba grzebać na cmentarzu. Tak restrykcyjne przepisy są jeszcze tylko w Niemczech i na Białorusi. – W wielu krajach w Europie rodziny mogą pochować prochy w ogrodzie, albo rozsypać je w lesie lub nad morzem. Chcemy wprowadzić podobne zasady – informuje mecenas Głogowski.

Niezwykły list Dudy do Kaczora! Poruszające słowa

Nowe przepisy mają pozwalać na zabranie urny z prochami do domu czy pochowanie jej na terenie własnej posesji. Taki pochówek byłby możliwy w specjalnych urnach ekologicznych (piszemy o nich poniżej).

Przy okazji obywatelski projekt przewiduje wprowadzenie waloryzacji zasiłku pogrzebowego (obecnie tylko 4 tys. zł). Wprowadzona będzie też konieczność wyboru najtańszych ofert przez właścicieli cmentarzy, aby nie tłumaczyli horrendalnych stawek wysokimi kosztami usług.

Prace nad projektem potrwają do kwietnia. Później trzeba będzie zebrać 100 tys. podpisów poparcia, aby można go było złożyć w Sejmie.

To nie jedyny projekt ustawy zezwalający na dysponowanie prochami zmarłych. - Polacy coraz częściej wybierają kremację – uważa posłanka Lewicy Monika Falej (49 l.), która przygotowała projekt nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Zgodnie z nim prochy osoby zmarłej chowanej poza cmentarzem będą mogły trafić do tzw. biourny. Wraz z prochami umieszczane będą w niej nasiona lub sadzonki, które można potem zasadzić w tzw. ogrodach pamięci – na specjalnych terenach wyznaczonych przez samorząd terytorialny. Projekt zakłada również m.in. zapis zakładający prawo pochowania najbliższych przez partnera lub partnerkę pozostających ze zmarłym w związku nieformalnym. 

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze