Rosja powinna nam zapłacić za II wojnę światową

2017-08-20 20:32

Nie tylko Niemcy, ale też Rosja musi nam zapłacić odszkodowania wojenne za II wojnę światową! - mówią jednym głosem "Super Expressowi" politycy PiS Stanisław Pięta (46 l.) i Małgorzata Gosiewska (51 l.). A lista krzywd jest przecież niewyobrażalna. Wystarczy wymienić choćby zbrodnię katyńską, masowe wywózki w głąb ZSRR czy obławę augustowską. - Odszkodowania od Rosji winny sięgać bilionów złotych! - zaznacza Pięta.

Skala radzieckiej konfiskaty na przedwojennych ziemiach polskich i ziemiach odzyskanych była ogromna. Wywieziono choćby wyposażenie z ponad 1000 przedsiębiorstw przemysłowych. Do 1 stycznia 1948 roku za naszą wschodnią granicę wyjechało 239 tys. wagonów wyładowanych surowcami, maszynami i inną zdobyczą wojenną. Ale okupacja radziecka wiązała się też z mordami. Zbrodnia katyńska z 1940 roku, w której zginęła elita polskiego wojska, w sumie ponad 20 tysięcy polskich obywateli, czy obława augustowska z lipca 1945 roku, czyli tuż po wojnie, to tylko nieliczne przykłady radzieckiego terroru na naszych ziemiach. Ale Polska nigdy nie otrzymała w związku z tym żadnych odszkodowań. - I to się powinno zmienić! Polska powinna żądać od Rosji odszkodowań wojennych. Polacy byli mordowani zarówno przez Niemców, jak i komunistów, którzy są odpowiedzialni za morze polskiej krwi, za zniszczenie wielu dóbr kultury, za wymordowanie setek tysięcy Polaków. Chodzi o biliony złotych, ale dokładna kwota odszkodowań od Rosji powinna zostać skrupulatnie policzona. Powinniśmy oszacować straty i ewentualne roszczenia - mówi nam Stanisław Pięta z PiS. Wtóruje mu wiceszefowa komisji spraw zagranicznych, posłanka Małgorzata Gosiewska. - Zniszczenia wojenne, które spotkały Polskę ze strony Niemiec i Rosji, były potężne, setki tysięcy ludzi zginęły, ich rodziny noszą traumę psychiczną. Poza tym Rosjanie rozkradli przemysł, dzieła kultury. Powinniśmy domagać się od nich reparacji wojennych - zaznacza Gosiewska.

Zobacz: Wpadka Tomasza Lisa. Chciał dopiec Szydło, ale się ośmieszył

Przeczytaj też: Polacy w Europie o zarobkach w ojczyźnie: Nie mamy po co wracać

Polecamy: Joanna Schmidt: Mam nadzieję, że z kolanem Ryśka będzie dobrze

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE