Rosja zawieszona w Radzie Europy. Co to znaczy?

i

Autor: Mgorecki Rosja zawieszona w Radzie Europy. Co to znaczy?

Rosja zawieszona w Radzie Europy! To Polsko-Ukraińska inicjatywa

2022-02-25 18:25

Rosja zawieszona w Radzie Europy. O tym, że Komitet Ministrów Rady Europy uruchomił procedurę zawieszenia Federacji Rosyjskiej w tym gremium już o 16.00 poinformował Mateusz Morawiecki, dodając że to inicjatywa Polski i Ukrainy. Rzecznik rady potwierdził już tę decyzję: Rosja została zawieszona.

W piątek (25.02.22) trwa drugi dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Groza wojny objęła cały kraj, a reszta świata z niedowierzaniem wyczekuje rozwoju sytuacji. Amerykański prezydent Joe Biden wygłosił oświadczenie, z którego wynika, że USA nakłada kolejne sankcje na Rosję. Na liście podmiotów objętych sankcjami resortu finansów znajdują się m.in. dwa największe rosyjskie banki, Sbierbank i VTB. 

Śledź relację z wojny na żywo: Wojna na Ukrainie. NATO: Świat pociągnie Rosję i Białoruś do odpowiedzialności za ich działania [Relacja na żywo]

Z oświadczeń rosyjskiego MSZ wynika, że Putin jest gotowy na podjęcie rozmowy z prezydentem Ukrainy: co bynajmniej nie musi zapowiadać deeskalacji konfliktu. Przed 16.00 premier Polski Mateusz Morawiecki poinformował, że z inicjatywy Ukrainy i Polski Rady Europy uruchomiła procedurę zawieszenia Rosji w członkostwie. Rada Europy potwierdziła stanowisko o 17.00: Rosja została zawieszona.

Sonda
Myślisz, że wojna przeniesie się również do innych państw?

Rosja zawieszona w Radzie Europy. Co to znaczy?

Komitet Ministrów, po dzisiejszych konsultacjach z parlamentarzystami, zastosował tę najdalej idącą sankcję w RE – mówi o zawieszeniu w rozmowie Business Insiderowi Aleksander Pociej, senator PO. 

W komunikacie rady czytamy, że decyzja została podjęta zgodnie ze statutem i nie oznacza, że Rosja została usunięta jako członek. "Podjęta decyzja oznacza, że Federacja Rosyjska pozostaje członkiem Rady Europy i stroną jej istotnych konwencji, w tym Europejskiej Konwencji Praw Człowieka" - głosi oświadczenie. 

Przypomnijmy, że Rada Europy to organizacja skupiająca prawie wszystkie państwa Europy oraz kilka państw spoza tego kontynentu. Powstała jeszcze w 1949 r. i w tej chwili skupia 47 krajów. Polska należy do RE od 1991 roku, Rosja dołączyła do organizacji pięć lat później. Organizacja zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka, demokracji i współpracą państw członkowskich w dziedzinie kultury.