Rozłam opozycji w Senacie! Głosowanie poszło po myśli PiS. Zaskakujący powód

2021-11-26 13:21
Senat Rzeczypospolitej Polskiej
Autor: Wikipedia, CC, Fot. Michał Józefaciuk, 2013

Do tej pory ustawy, które były krytykowane przez opozycję, po przejściu przez Sejm były "blokowane" przez Senat. Okazuje się jednak, że to może się zmienić. Senat przyjął bowiem ustawę o ochronie granicy z poprawkami, mimo sprzeciwu posłów Koalicji Obywatelskiej. Można stwierdzić, że przyczyną był rozłam w opozycji. Co dokładnie się stało? Powód jest zaskakujący.

Głosowanie za ustawą o ochronie granicy w Senacie poszło po myśli PiS. To może być dla niektórych dość zaskakujące, bo do tej pory ustawy, które budziły wątpliwości opozycji, a przeszły przez Sejm, były w Senacie blokowane. Co prawda udało się prowadzić szereg poprawek do zapisów dokumentu, ale wciąż przeciwko niemu głosowani senatorowie Koalicji Obywatelskiej: Michał Kamiński (PSL) i Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica), a także Stanisław Gawłowski (niezależny). Za głosowani 49 senatorów, przeciwko 42, a siedem osób wstrzymało się od głosu. I to właśnie głosy wstrzymujące zaważyły na sprawie. Jak podaje Onet, chodzi o senatorów PSL: Ryszard Bober, Jan Filip Libicki i Kazimierz Michał Ujazdowski oraz Jacek Bury (Polska 2050), Wojciech Konieczny (Lewica), a także niezależni: Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz. W głosowaniu nie uczestniczyli też Barbara Borys-Damięcka i Kazimierz Kleina z KO.

Ustawa umożliwia m.in. wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej, lecz tylko na określonym obszarze. Wyłączeni mają być z tego zakazu mieszkańcy oraz inne osoby określone w ustawie. "Opozycji udało się wprowadzić poprawki do ustawy tylko jednym głosem. Wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek przepadł stosunkiem głosów 50 do 49", podaje Onet. Poprawki mówią m.in. o ograniczeniu wprowadzenia czasowego zakazu przebywania wyłącznie do części woj. podlaskiego i lubelskiego. Uchylono również obowiązywanie zakazu w stosunku do osób wykonujących zawód dziennikarza oraz przedstawicieli organizacji pożytku publicznego, których statutowym celem jest udzielanie pomocy humanitarnej. Nie wiadomo jednak, czy ustawa w takiej formie zostanie jeszcze zaakceptowana, ponieważ poprawki będą mogły być jeszcze odrzucone przez Sejm.

Sonda
Czy sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest niepokojąca?
Wierzę, że mąż z granicy wróci do nas na Boże Narodzenie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE