Seniorzy

i

Autor: Elle Hughes

Seniorzy są wściekli na nowe obostrzenia: "Nie chcemy siedzieć w domu!

2020-10-24 5:33

Premier Mateusz Morawiecki (52 l.) zaapelował do Polaków powyżej 70. roku życia, aby nie wychodzili z domów. – Osoby te są najbardziej narażone na śmierć z powodu COVID-19 – tłumaczył szef rządu. Emeryci nie mogą sobie tego wyobrazić. – A co z zakupami czy odwiedzaniem przychodni zdrowia? – pytają seniorzy, których poprosiliśmy o komentarz do słów Morawieckiego.

Premier przedstawił wczoraj nowe obostrzenia, które mają zahamować epidemię koronawirusa i ułatwić funkcjonowanie służby zdrowia. – Na śmierć i poważne konsekwencje dla zdrowia w związku z COVID-19 narażone są przede wszystkim osoby starsze. Dlatego wprowadzamy program „Ochrona seniorów”. Prosimy osoby powyżej 70. roku życia, które nie pracują, o nieprzemieszczanie się, w miarę możliwości o niewychodzenie z domu – zaapelował Morawiecki.

Prośba premiera to zalecenie – seniorzy nie będą karani za opuszczenie domu. Ale zalecenie to dotyczy także odwiedzin. – Chodzi o ograniczenie wizyt, aby młodzi nie przenosili zakażenia na osoby starsze – zaleca prof. Andrzej Horban (69 l.), doradca premiera do spraw walki z epidemią koronawirusa.

Najstarsi Polacy są zdziwieni zaleceniami. – Przecież muszę zrobić zakupy, pójść do apteki czy do przychodni zdrowia. Nikt za mnie tego nie zrobi – żali się pani Maria (69 l.) z Lublina. – Takie wyjście miałoby sens, gdyby najstarsi nie musieli wychodzić z domu. Myślę o znalezieniu godnych zaufania ludzi, którzy pomagaliby nam w załatwianiu spraw – dodaje seniorka.

Rząd chce, żeby taką pomoc dla emerytów świadczyli harcerze i żołnierze, działający w ramach Korpusu Wsparcia Seniorów.

Super Raport 23.10 (szef KPRM - Michał Dworczyk, dr Anna Materska-Sosnowska - politolog, UW, Sławomir Broniarz - prezes ZNP oraz dr Maciej Jędrzejko)

Skazują nas na samotność!

Jadwiga Kuchlewska (82 l.) z Białegostoku:

– Nie zgadzam się na to, aby zamknięto seniorów w domach – lepiej niech nas od razu wyślą na cmentarz! Nie można przecież skazywać ludzi na izolację, na samotność. Jestem wdową i potrzebuję od czasu do czasu wyjść na zewnątrz, choćby po zakupy lub po prostu pospacerować, spotkać się z koleżankami, z kimś porozmawiać. Na szczęście mam dwie córki, które na pewno mi pomogą w sprawunkach, ale wolałabym nie zawracać im głowy, bo one też mają swoje problemy.

Korpus Wsparcia Seniorów

Dla najstarszych Polaków, nie tylko dla osób powyżej 70 lat, rząd organizuje służbę, która pomoże m.in. zrobić zakupy albo dostarczy środki higieniczne podczas epidemii. – Wsparciem będzie zajmował się Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (56 l.). – Pomoc będzie można zamówić, dzwoniąc na infolinię (tel. 22 505-11-11), która przekaże prośbę do ośrodka pomocy społecznej, a sprawunki wykonają wolontariusze, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej lub harcerze. Trwa właśnie szkolenie członków korpusu – dodała minister. Koszty zakupów pokryje senior.

Na działanie korpusu rząd przeznaczy 100 mln zł. Osoby, które chcą wesprzeć seniorów podczas epidemii, mogą się zgłaszać za pośrednictwem strony www.wspierajseniora.pl lub do lokalnych ośrodków pomocy.