Rząd zaproponował podwyżkę płacy minimalnej. Centrale związkowe walczą o większą!

2021-06-17 5:55
Pusty portfel
Autor: Shutterstock Pusty portfel

Ważą się losy przyszłorocznej podwyżki pensji minimalnej. Rząd zaproponował podwyżkę płacy z 2800 zł do 3000 zł brutto. Związkowcy twierdzą, że to za mało, i zapowiadają, że będą walczyć o 100 zł więcej. Od stycznia spełniony będzie inny postulat strony społecznej - wyższa kwota wolna od podatku.

Propozycja rządu to waloryzacja ustawowa

Na ostatnim posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła propozycję wysokości przyszłorocznej pensji minimalnej. Rząd nie okazał się zbyt hojny i zaproponował Radzie Dialogu Społecznego, by najniższa pensja wzrosła o 200 zł i wynosiła 3000 zł (stawka godzinowa ma wzrosnąć zaś do 19,60 zł). Zaproponowana podwyżka jest niewiele wyższa od wymaganej, wynikającej z ustawy o pensji minimalnej, a drożyzna sprawia, że z każdym miesiącem za pensję można kupić coraz mniej. Jeśli zapowiedź rządu wejdzie w życie, najniższe wynagrodzenia wzrosną od stycznia z 2061 zł do 2202 zł na rękę.

Szokujące głosowanie w Sejmie ws. RPO. Kaczyński brata się z Konfederacją?

Super Raport 16.06 (Goście: gen. Stanisław Koziej - były szef BBN, Szymon Hołownia - Polska 2050), Sedno Sprawy: Michał Wypij

Sporne 100 zł brutto

Tymczasem strona społeczna, z którą rząd musi konsultować swoją propozycję, ma wyższe oczekiwania. – Wspólne stanowisko OPZZ, Solidarności i Forum Związków Zawodowych to 3100 zł brutto w przyszłym roku. Plus wyższa kwota wolna od podatku, którą rząd zapowiedział już w Polskim Ładzie – informuje Piotr Ostrowski, wiceprzewodniczący OPZZ. Zgodnie z propozycją związkowców płaca minimalna wzrosłaby do 2273 zł netto.

Drożeją szczepionki przeciw COVID-19! Rząd płaci coraz większe pieniądze

Jutro związkowcy przedstawią rządowi swoje stanowisko. Czy zgodzą się na rządową podwyżkę? – To mało prawdopodobne. Prognozy dla gospodarki zapisane w rządowych dokumentach są dobre. Nie ma powodu, aby zgadzać się na mniejszą stawkę – twierdzi Ostrowski.

Ostateczną wysokość przyszłorocznej pensji minimalnej możemy poznać dopiero we wrześniu. ABR

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze