Rzymkowski o zarobkach nauczycieli. Ile zarabia on jako wiceminister edukacji, a ile nauczyciel z 30-letnim stażem? Porównanie

2022-06-23 13:25
Tomasz Rzymkowski
Autor: Tomasz Radzik / Super Express Tomasz Rzymkowski

Wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski zabrał głos na temat zarobków nauczycieli i narobił niezłego zamieszania. Wiceszef MEiN powiedział, że zna nauczycieli, którzy zarabiają nawet 11 tys. zł miesięcznie. Ile zarabia on jako wiceminister, a ile nauczyciel z 30-letnim stażem? Porównaliśmy zarobki.

Wiceminister MEiN Tomasz Rzymkowski o zarobkach nauczycieli

Wiceminister Tomasz Rzymkowski gościł w porannym programie radia Zet. W czasie rozmowy poruszony został temat finansów ministra i zarobków nauczycieli. Minister mówił najpierw o tym , dlaczego w szkołach, szczególnie branżowych, brakuje nauczycieli: - W technikach, szkołach branżowych brakuje osób, które są fachowcami w danym zawodzie i tę fachową wiedzę powinni przekazywać uczniom. To jest palący problem w tej chwili, by pozyskać z rynku takie osoby - wyjaśnił. I dodał, że powody odejść z zawodu nauczyciela są różne, w tym chodzi o zarobki nauczycieli: -  Problemem jest też zbyt niskie pensum nauczycieli 18 godzin, bariery wynikające z karty nauczyciela. Powodów odejść jest wiele, różnej maści od wynagrodzeń poprzez kwestie organizacyjne pracy - przyznał Rzymkowski.

Tomasz Rzymkowski zapytany przez prowadzącą program o to, ile sam zarabia przyznał wprost, że na jego konto wpływa miesięcznie 11 tys. zł. Dopytany o to, czy znalazłby nauczyciela, który tyle zarabia Rzymkowski odparł, że tak i zna takich. - Znam takich kilku, z mojego okręgu wyborczego dodał. Wyjaśnił, że to nauczyciel, który pracuje w dwóch szkołach i jest z tego zadowolony.

Rzymkowski narobił zamieszania swoją wypowiedzią. Po kilku godzinach zamieścił na Twitterze wpis: - Jeśli ktoś poczuł się urażony moją wypowiedzią z porannej rozmowy w @RadioZET_NEWS, to chciałbym przeprosić. Nie miałem zamiaru nikogo urazić, mam wielki szacunek dla pracy nauczycieli. Sam jest z rodziny nauczycielskiej i uważam, że pedagodzy powinni zarabiać więcej.

Ile zarabia nauczycie z 30-letnim stażem pracy?

Wypowiedź Tomasza Rzymkowskiego wywołała temat zarobków nauczycieli. Postanowiliśmy sprawdzić przykładowo, ile zarabia nauczyciel z 30-letnim stażem. Wynagrodzenie zasadnicze jest ściśle regulowane przez Ministra Edukacji Narodowej. 18 maja 2022 r. zostało ogłoszone rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 13 maja 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, podaje na swojej stornie Ministerstwo Edukacji i Nauki.

CZYTAJ: Podwyżki dla pracowników oświaty już pewne! Ile zarabiają nauczyciele?

Nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat, w wysokości 1 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy, z tym że dodatek ten nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego. Nauczyciel po 30-latach pracy zarabia ok. 4750 zł, z wliczeniem wszelkich dodatków.

Jak wyglądają aktualnie zarobki nauczycieli?

Pensje nauczycieli różnią się od stażu pracy, stopnia zawodowego, dodatków. Wynagrodzenia nauczycieli od maja 2022 r. (brutto) wyglądają następująco:

 • nauczyciel stażysta - 3079 zł brutto (+130 zł brutto)
 • nauczyciel kontraktowy 3167 zł brutto (+133 zł brutto)
 • nauczyciel mianowany 3597 zł brutto (+152 zł brutto)
 • nauczyciel dyplomowany 4224 zł brutto (+178 zł brutto)

Jakie dodatki przysługują nauczycielom?

 • motywacyjny
 • za wysługę lat
 • za wychowawstwo
 • trzynastka
 • za uciążliwe warunki pracy
 • wiejski

Nauczyciele dostają też nagrody jubileuszowe. Są to nagrody, których wysokość określa art. 47 Karty Nauczyciela:

 • za 20 lat pracy - 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego;
 • za 25 lat pracy - 100 proc. wynagrodzenia miesięcznego;
 • za 30 lat pracy - 150 proc. wynagrodzenia miesięcznego;
 • za 35 lat pracy - 200 proc. wynagrodzenia miesięcznego;
 • za 40 lat pracy - 250 proc. wynagrodzenia miesięcznego.
Sonda
Czy nauczyciele powinni więcej zarabiać?
Sedno Sprawy - Tomasz Rzymkowski
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE