Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne przyjęte przez Sejm [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

2020-04-06 22:05 Paula, ABR, DG
Sejm
Autor: Andrzej Iwańczuk/REPORTER Sejm

Poniedziałek był kolejnym dniem posiedzenia Sejmu. Okoliczności były wyjątkowe i obrady nie przebiegały w spokojnej atmosferze. Nie inaczej było też wieczorem, po wznowieniu posiedzenia po dłuższej przerwie. Najważniejszymi punktami dnia były poranne wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego oraz sprawa głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 10 maja. Do tego ostatniego politycy partii rządzącej wrócili po 19:00 i tym razem byli skuteczniejsi niż w pierwszym głosowaniu, gdy wniosek o wprowadzenie punktu o głosowaniu korespondencyjnym pod obrady został zatrzymany przez opozycję. Druga próba okazała się udana, a ostatecznie zmianę zasad głosowania uchwalono w głosowaniu późnym wieczorem Czy to oznacza, że prezydenta wybierzemy listownie? Wszystko na to wskazuje. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji z posiedzenia Sejmu na SE.pl.

Po godz. 22:00 zakończyło się poniedziałkowe posiedzenie Sejmu. Premier Mateusz Morawiecki podał najnowsze informacje i ustalenia nt. sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce. Po jego wystąpieniu każdy klub sejmowy miał czas na wygłoszenie swoich oświadczeń. To jednak nie wszystko, co wydarzyło się w Sejmie, bo posłowie zajmowali się też projektem głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, a to sprawa wzbudzająca ogromne emocje. Projekt autorstwa Prawo i Sprawiedliwości początkowo przepadł w głosowaniu wczesnym popołudniem, ale zwycięstwo opozycji było tylko chwilowe. PiS nie dało za wygraną i wróciło do sprawy późnym wieczorem. Ostatecznie możliwość głosowania korespondencyjnego uchwalono około godziny 22:00. Dziękujemy, że byliście z nami na SE.pl! Aby odczytać najnowsze wiadomości, odśwież stronę za pomocą klawisza F5. 

22:03 Sejm przegłosował projekt PiS! Zmiana dotycząca możliwości głosowania korespondencyjnego uchwalona głosami posłów Zjednoczonej Prawicy. Marszałek Elżbieta Witek zarządziła przerwę do wtorku.

21:06 Marszałek Sejmu zarządza przerwę do 21:30

19:42 - Nadrzędnym obowiązkiem państwa jest umożliwienie wszystkim uprawnionym udziału w wyborach - uzasadnia wniosek PiS poseł wnioskodawca Krzysztof Sobolewski.

19:40 Tymczasem w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie sugerujące, że w trakcie ostatniego głosowania mogło dojść do nieprawidłowości. Na nagraniu widać polityka opuszczającego swoje miejsce w ławach rządowych i podchodzącego do innego fotela.

19:15 Wniosek Brauna o odroczenie obrad przepadł w głosowaniu. PiS ponownie próbuje wprowadzić do porządku obrad punkt dotyczący głosowania korespondencyjnego w majowych wyborach i... Tym razem się udaje! Stosunkiem głosów 230 do 227 wniosek zostaje uchwalony i parlamentarzyści zajmą się nim na tym posiedzeniu.

19:08 Na mównicy poseł Grzegorz Braun z Konfederacji. Polityk złożył wniosek o odroczenie obrad Sejmu. Trwa głosowanie.

19:06 Sejm wznowił obrady, ale natychmiast pojawił się wniosek o kolejną przerwę. Wnioskowała opozycja, ale jej wniosek przepadł w głosowaniu.

17:17 A jednak! Jak informuje PAP, klub PiS złożył nowy projekt w sprawie zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 r. Posłowie zajmą się nim jeszcze dziś.

15:30 Niektórzy obserwatorzy krajowej sceny politycznej twierdzą, że poseł Kryj spóźnił się na głosowanie, dlatego jego głos nie został zliczony.

15:25 W głosowaniu nie wziął udziału poseł PiS Andrzej Kryj, który twierdzi, że jednak głosował. Nie wiadomo, czy z tego powodu nie dojdzie do powtórnego głosowania.

15:20 Przeciw wnioskowi o wprowadzenie pod obrady głosowania korespondencyjnego było trzech posłów rządzącej koalicji: Wojciech Maksymowicz, Michał Wypij i Grzegorz Puda. Dwóch pierwszych to członkowie Porozumienia Jarosława Gowina, a Puda jest posłem PiS.

Wśród posłów, którzy wstrzymali się od głosu znajdują się: Jarosław Gowin, Iwona Michałek i Magdalena Sroka. Wszyscy są z Porozumienia. 

15:20 Poseł Lewicy, Adrian Zandberg wykazał się refleksem i uratował dzisiejsze obrady przed zamknięciem. Zauważył bowiem pomyłkę marszałek Elżbiety Witek. Kończąc obrady powiedziała, że przerwa potrwa do jutra. 

14.29 Przerwa potrwa dłużej, bo do 18.30. Posłanka Barbara Nowacka określa to krótko: - Marszałek nie ogarnia prowadzenia kompletnie. A w PiS i Zjednoczonej Prawicy się gotuje że ho ho.

13.43 Ewa Kopacz jest dumna z posłów opozycji:

13.17 UWAGA. Porządek dzienny nie będzie uzupełniony o głosowanie korespondencyjne.  Marszałek Witek ogłosiła przerwę do godziny 15.00. 228 było za włączeniem punktu do porządku obrad, 228 było przeciw, a 3 się wstrzymało. 

13.11 Bartłomiej Sochański został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego

13.06 Jarosław Kaczyński: - Skład obecnego TK jest legalny całkowicie - mówi. - To, co uczyniliśmy później było zgodne z prawem. - Ciągłe powtarzanie o sędziach dublerach to nadużycie. 

13.00 Marszałek Kidawa-Błońska poprosiła, by poseł Braun zaczął mówić na temat. Doszło między nimi do spięcia. 

12.55 Posłowie zajmują się wyborem sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

12:24 Obrady wznowiła marszałek Elżbieta Witek.

11:56 Przypominamy szokującą wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu zdradził kiedy w Polsce będzie szczyt pandemii koronawirusa. Okazuje się, że ciepłe lato nie powstrzyma SARS-CoV-2.

11:52 Przypominamy wystąpienie Borysa Budki. Poseł KO wypomniał premierowi Morawieckiemu, że chce zakazywać rejestracji spółek w rajach podatkowych, a sam przepisał majątek na żonę.

11:50 Marszałek Terlecki zarządził przerwę do godziny 12:20.

11:43 Odpowiedzi na pytania udziela minister zdrowia, Łukasz Szumowski. – Jest 1800 pacjentów w szpitalach jednoimiennych. Respiratorów jest ok. 1500 w szpitalach zakaźnych i jednoimiennych. Mamy ponad 4200 osób zakażonych – wymienił premier. – Gdybyśmy nie wprowadzili restrykcji, było zakażonych 15,5 tys. osób – wyjaśnił.


11:56 Marszałek Ryszard Terlecki bezpardonowo wyłącza mikrofon na mównicy, kiedy posłowie opozycji podczas zadawania pytań krytykują działania rządu dotyczące pandemii. Spotkało to m.n. posła Bartłomieja Sienkiewicza z KO.

11:13 Poseł Grzegorz Braun kpi z działań rządu. – Co wy tam knujecie w tych lasach, kto tam ma lądować, że Polacy nie mogą wyjść na spacer w wiosennym słoneczku? – spytał polityk Konfederacji.

Zadawanie pytania przerwał posłowi prowadzący obrady marszałek Terlecki. Polecił zmierzenie temperatury.

11:05 Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL, zaproponował „pakt solidarności” strony rządzącej z opozycją na najbliższe miesiące.

10:50 Krzysztof Gawkowski, przewodniczący Klubu Lewicy. – Proponowane obietnice nie mają odbicia w faktach. Wczoraj mieliśmy 15 zgonów. Dlaczego nie powiedział pan, że w marcu pół milion osób straciło pracę? – Zwrócił się poseł do premiera. – Pana rząd szacuje, że w święta będzie panad 10 tys. zakażonych koronawirusem. A wy owszem, pracujecie, nawet po nocach na Nowogrodzkiej, gdzie trwają targi w sprawie wyborów – stwierdził Gawkowski.

- Będziemy prowadzili białą księgę działań rządu podczas pandemii. Rozliczymy was z każdej śmierci w tym okresie - zapowiedział poseł Lewicy.

- Jest 1800 pacjentów w szpitalach jednoimiennych. Respiratorów jest ok 1500 w szpitalach zakaźnych i jednoimiennych. Jest ponad 4200 osób zakażonych. Gdybyśmy nie wprowadzili restrykcji dziś byłoby 15,5 tys. byłoby zakażonych - twierdzi Szumowski.

Dotychczas w Polsce wykonano ponad 85 tysięcy. - To na 4 tys. zakażonych plasuje nas w czołówce peletonu. Każdy medyk, kto ma do czynienia z koronawirusem ma prawo do testów. Potencjał laboratoriów to 13,5 tys. na dobę - wymienia minister.

11:18 Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu z ramienia KO, zadała rządowi pytanie. – Jak możecie mówić o zaufaniu, kiedy nie potraficie mówić prawdy? Prezes NBP mówi, że mamy dużo pieniędzy, a minister Gowin twierdzi, że państwo nie wytrzyma stanu klęski żywiołowej - podkreśliła. 

10:45 Głos zajął Borys Budka, przewodniczący PO. Zaapelował o zaprzestanie propagandy. – Panie premierze, nam nie są potrzebne raje podatkowe. Wystarczy przepisać majątek na żonę, prawda? – zwrócił się do Morawieckiego.

Zaapelował też o uczciwość. PiS nawołuje do współpracy z opozycją. – Gdzie byliście, kiedy proponowaliśmy 20 mld zł na służbę zdrowia? Głosowaliście przeciw. Gdzie byliście, kiedy proponowaliśmy zniesienie danin dla wszystkich firm? Głosowaliście przeciw. I wy mówicie o porozumieniu – spytał Budka.

10.38 W imieniu klubu PiS występuje poseł Tomasz Latos.

10.28 Morawiecki: -  Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami :w maju, czerwcu. Chcemy do tego czasu ograniczyć liczbę zachorowań, a w szczególności wypłaszczać krzywą zachorowań.

10.14 Premier Mateusz Morawiecki w Sejmie: -  Wiem dobrze, że dla wielu rodaków wieści z całego świata i z Polski są powodem ogromnej troski. Tak dzieje się we wszystkich polskich domach. Musimy walczyć z epidemią i budować nowy model życia gospodarczego.

10.03 Posiedzenie powinno zacząć się punktualnie o 10.00, jednak jak widać wznowione zostanie ono z lekkim poślizgiem. 

Super Raport 03.04 - Goście: Leszek Miller, prof. Zbigniew Lew-Starowicz.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze