Przemysław Czarnek

i

Autor: AP Przemysław Czarnek

Gorąco w Sejmie. Czarnek jednak zostaje! RELACJA NA ŻYWO

2021-07-21 21:23

Czeka nas gorący dzień w Sejmie. W środę po godz. 10 rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Wiadomo, że wieczorem posłowie zajmą się wnioskiem Koalicji Obywatelskiej o wotum nieufności wobec szefa MEiN Przemysława Czarnka, po debacie odbędzie się głosowanie. Relacja z pierwszego dnia posiedzenia Sejmu na Se.pl.

W Sejmie posłowie rozpatrzą dziś prezydencki projekt ustawy ws. odbudowy Pałacu Saskiego, a wieczorem zajmą się wnioskiem KO o wotum nieufności wobec szefa MEiN Przemysława Czarnka, po debacie odbędzie się głosowanie. Wniosek o odwołanie szefa MEiN złożyli w czerwcu posłowie Koalicji Obywatelskiej. "Minister Czarnek musi odejść, jest ministrem złym i szkodliwym, pełnym pogardy i agresji. Jego wypowiedzi o młodzieży, o części polskiego społeczeństwa dyskwalifikują go nawet jako parlamentarzystę, nie mówiąc o tym, że go w pełni dyskwalifikują jako osobę, która ma odpowiadać za przyszłość polskich dzieci" - mówiła wówczas wiceszefowa klubu KO Barbara Nowacka. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom na obecnym posiedzeniu Sejm nie zajmie się projektem ustawy medialnej autorstwa posłów PiS. Wicemarszałek Ryszard Terlecki poinformował w środę dziennikarzy, że projekt będzie procedowany raczej na posiedzeniu 11 sierpnia. Posłowie mają też rozpatrzyć prezydencki projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. 

NAJNOWSZE DONIESIENIA Z SEJMU, ZNAJDZIESZ NA GÓRZE STRONY PO JEJ ODŚWIEŻENIU

21:20 Za wyrażeniem wotum nieufności ministrowi edukacji i nauki opowiedziało się 205 posłów, 236 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu.

Podczas głosowania nad wnioskiem za odwołaniem Czarnka ze stanowiska szefa MEiN opowiedziały się: Koalicja Obywatelska, Lewica, Koalicja Polska, Polska2050 i koło Polskie Sprawy. Bronił go PiS, trzech posłów Kukiz15 i trzech posłów niezrzeszonych. Posłowie Konfederacji wstrzymali się od głosu.

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży rekomendowała Sejmowi odrzucenie wniosku KO. 

21:11 Posłowie Zjednoczonej Prawicy obronili ministra Czarnka w głosowaniu.

21:00 Głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. - „Dziś będziemy bronić nie tylko pana ministra przed odwołaniem. Dziś bronimy prawa naszych dzieci do normalnej szkoły, do nauki bez lewackiej indoktrynacji. Wasza szkoła to szkoła pełna ideologii” - podkreślił szef rządu.

20:55 – „Chcemy ich uczyć męstwa, umiarkowania, roztropności, mądrości. Wiecie, co to jest? To są cnoty, które wyśmialiście w ostatnich tygodniach” – dodał Czarnek.

20:51 Głos zabrał Przemysław Czarnek, który wykrzyczał posłom opozycji w odpowiedzi na zarzuty: "- Organicznie brzydzicie się wolnością. Trafiliśmy w samo sedno problemu i to was tak boli. To rodzice będą wyrażać zgodę na organizację pozarządową w szkole. To wy, panie pośle Grupiński, chcecie w Poznaniu demoralizować dzieci!" - stwierdził Czarnek.

Wicemarszałek Sejmu poprosił ministra, aby tak głośno nie krzyczał.  

20:45 Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak zarzucił ministrowi Czarnkowi, że nie idzie dalej w swoich poglądach. – Lewica panoszy się na uniwersytetach – oznajmił. – I studia dla obcokrajowców… Dlaczego to ma być priorytet? – spytał.

20:20 – W Polsce żyją tysiące głodnych dzieci, a pan, zamiast im pomóc, dokarmia tłuste koty z katolickich uczelni – powiedziała posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która zarzuciła ministrowi Czarnkowi, że chce wprowadzić przymusową religię.

20:20 Posłanka Krystyna Szumilas (KO) przedstawiła obawy jednej z emerytek przed wychowaniem dzieci przez ministra Czarnka. – Tej pani cnoty niewieście nie kojarzą się z męstwem i odwagą. Dla niej oznaczają bierność, uległość i podporządkowanie. Bez względu na to, co myśli, zasługuje na godne traktowanie. A jak ją pan potraktował? Kto panu dał prawo do takiej arogancji i pychy? – zacytowała posłanka jedną z Polek.

20:15 Posłanka Ursula Rusecka z PiS oznajmiła z mównicy, że emocje, jakie dziś wyrażają posłowie opozycji, mają zastąpić im brak programu. – „To wy chcieliście seksualizować dzieci” – dodała. „Zlikwidowaliście blisko 1100 szkół” – zarzuciła oponentom.

20:00 Podczas przemówienia posłanki PiS Agnieszki Górskiej, która przedstawiała m.in. argumenty za złym funkcjonowaniem edukacji na przestrzeni wielu lat, oburzeni posłowie opozycji chcieli uniemożliwić jej wystąpienie. Wicemarszałek Sejmu powiedział do nich: "Nie jesteście w knajpie, to jest Sejm".

19:50 Poseł Krzysztof Szmiszek przyniósł do Sejmu 100 tys. obywatelskich podpisów za odwołaniem ministra Przemysława Czarnka.

19:40 Rozpoczęła się debata na Sali Plenarnej Sejmu.

19:37 Opóźnia się debata nad wnioskiem o odwołanie ministra edukacji. Powinna była rozpocząć się o 19:30.

19:15 Za chwilę w Sejmie rozpocznie się dyskusja przed głosowaniem nad wnioskiem o odwołanie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Tymczasem Związek Nauczycielstwa Polskiego zaapelował w liście do prezydenta, premiera i parlamentarzystów o wstrzymanie kontrowersyjnych zmian w szkolnictwie.

16.40 Senat wyraził zgodę na powołanie prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich, który zastąpi Adama Bodnara.

Za jego kandydaturą zagłosowało 93 senatorów: pięciu wstrzymało się od głosu, a dwóch nie wzięły udziału w głosowaniu. Od głosowania wstrzymali się senatorzy: Jan Maria Jackowski (PiS), Aleksander Pociej (KO), Jarosław Rusiecki (PiS), Lidia Staroń (niezależna) oraz Andrzej Pająk (PiS).

16:06 Serwis rp.pl zlecił SW Research przeprowadzenie sondażu, w którym zapytano Polaków „Jak ocenia Pani/Pan dotychczasową pracę ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka?". Respondenci odpowiedzieli wystawiając ministrowi oceny szkolne (od 1 do 5). Okazuje się, że najwięcej minister edukacji otrzymał „jedynek” czyli niedostatecznych (37,5 proc.). Ocenę mierną wystawiło Czarnkowi kolejnych 12,6 proc. ankietowanych. Trójkę ministrowi wystawiło 14,1 proc., a czwórkę (dobrą ocenę) przyznało 11,4 proc. respondentów. Najmniej, bo 6,10 proc. daje ministrowi edukacji „piątkę”. Co ciekawe, aż 18,3 proc. ankietowanych nie ma na temat działalności ministra edukacji zdania.

14:39 Aktualnie Sejm rozpatruje w II czytaniu rządowy projekt wprowadzający nową kategorię uczelni zawodowych - „akademie praktyczne” - w celu wyróżnienia i wzmocnienia ich pozycji na rynku edukacyjnym.

13:40 Poseł Adrian Zandberg z Lewicy w mocnych słowach o odbudowie Pałacu Saskiego: - Grób Nieznanego Żołnierza to blizna. Przypomina o tym, co niemieccy faszyści zrobili naszemu miastu. To pamięć o naszych rodzinach - wygnanych, zabitych przez faszystów. Zamiast dbać o pamięć, chcecie tę bliznę ukryć. Zasłonić pomnikiem własnej chwały. To nie jest budowa jak każda inna. To widoczny, potężny symbol zbrodni niemieckich faszystów na naszym mieście. Niszczycie narodowe sanktuarium, szkodzicie pamięci o wojnie. Wycofajcie się z tego!

13:18 W Sejmie najwięcej może się dziać po 19, gdy posłowie zajmą się wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Edukacji i Nauki – Przemysława Czarnka.

12:39 Poseł Janusz Kowalski w Sejmie: - Inicjatywa legislacyjna Prezydenta RP ⁦odbudowy Pałacu Saskiego to wypełnienie testamentu śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Za odbudowę każdej zniszczonej kamienicy w Warszawie powinni zapłacić Niemcy. Polska powinna domagać się reparacji od Niemiec.

11:05 Pierwszym tematem, którym dziś zajmą się posłowie będzie rozpatrzenie prezydenckiego projektu ustawy ws. odbudowy Pałacu Saskiego, jak również Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

10:46 W Sejmie od rana gorąca atmosfera. Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek musiała wykluczyć z obrad posła Konfederacji, Grzegorza Brauna. Za co? Więcej dowiecie się TUTAJ